Özürlüye işkence

Personel sınavına giren özürlüler saatlerce yağmurda bekletildi; yazılı sınav yüksek katlarda yapıldı. Kazananlar sözlü için Adana'ya gitti, bu defa da sınav ertelendi.
Haber: NEŞET KARADAĞ / Arşivi

ADANA - Sağlık Bakanlığı'na alınacak 25 özürlü çalışanı belirlemek için açılan sınav 'işkenceye' dönüştü.
İlk koşulu 'yüzde 40 sakatlık' olan sınava başvuranlar, zorlaştırılan koşullarla adeta dayanıklılık testinden geçirildi.
Çukurova bölgesinde 20'si ortaokul, üçü lise ikisi de üniversite mezunu olmak üzere alınacak 25 özürlü memur ve hizmetli için Adana, Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay, Osmaniye ve Mersin'den toplam 1398 kişi başvurdu.
Çeşitli illerden gelen özürlüler pazar günü saat 09.00'da Çukurova Üniversitesi Adana Sağlık Yüksekokulu önünde toplanarak sınava alınmak için beklemeye başladı. Sınav giriş belgelerinde, sınavın kampüsteki hangi bina ve salonda, saat kaçta yapılacağının yazılı olmaması nedeniyle kargaşa yaşandı.
Özürlüler yağmur altında ve soğuk havada saatlerce beklemek zorunda kaldı. Lise mezunları saat 10.30'da, ortaokul ve üniversite mezunları ise 11.30'da sınava girebildi. Binanın üst katlarındaki sınav salonlarına ulaşmakta zorlanan ortopedik engelliler de isyan etti.
Kazanınca bitmedi
Sınav sonuçları pazartesi günü açıklandı. Yazılı sınavı kazanmayı başaran 21'i üniversite mezunu olmak üzere toplam 187 özürlüden salı günü yapılacak sözlü sınava gelmeleri istendi. Belirtilen günde Sıtma Enstitüsü Müdürlüğü önüne giden özürlülerden üniversite mezunları sözlü sınava alınırken, lise ve ortaokul mezunlarının daha sonra açıklanacak bir günde çağrılacağı duyuruldu.
Erteleme kararı üzerine ne yapacağını şaşıran adaylar, "Çoğumuz değişik illerden geldik. Özürlü halimizle bize işkence yapılıyor" diye sitem etti.
Sınav komisyonu yetkilileri ise aşırı yığılma olduğunu, lise ve ortaokul mezunu adayların sınava daha rahat koşullarda girmelerini sağlamak amacıyla erteleme kararı aldıklarını söyledi.