@ismailsaymaz

'Padişah bozuntusu' sözü için farklı mahkemeden faklı kararlar

'Padişah bozuntusu' sözü için farklı mahkemeden faklı kararlar
'Padişah bozuntusu' sözü için farklı mahkemeden faklı kararlar
TKP'lilerin Başbakan Erdoğan için açtığı 'Padişah bozuntusu' afişi Zonguldak ve bazı illerdeki mahkemelerce suç olarak görülmezken, Sakarya'daki mahkeme tarafından suç sayıldı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Türkiye Komünist Partisi (TKP) geçen yıl 1 Mayıs’tan önce, örgütlü olduğu her il ve ilçede “Padişah bozuntusuna bir çift sözümüz var, halk sana boyun eğmez” yazılı afişler astı. Art arda soruşturma ve davalar açıldı. Zonguldak’ta, “padişah bozuntusu” ifadesini eleştiri sayan savcılık davaya gerek görmeksizin takipsizlik kararı verdi.

Aydın, Isparta, Antalya, Bartın ve son olarak Edirne’deki mahkemeler bu ifadenin ‘düşünce özgürlüğü’ kapsamına girdiğini, ‘hakaret’ sayılmayacağını vurgulayarak, beraate hükmetti.

Buna karşılık Torbalı ve Sakarya’da aynı ifadeyi “gereksiz kişi” diye yorumlayarak, TKP’lilere “Başbakan’a hakaret” suçundan ceza çıktı. Halen iki ilde daha davalar sürüyor.

Zonguldak’ta 30 Nisan 2012’de sekiz üniversitelinin üzerinde “Padişah bozuntusuna bir çift sözümüz var, bu halk sana boyun eğmez” yazılı olan afişler ele geçirildi. Savcı Ümit Efeoğlu, 3 Mayıs 2012’de, üzerinde Başbakan Erdoğan ’ın karikatürünün de olduğu afiş için kovuşturmaya yer olmadığına hükmetti. Kararda, “Padişah kelimesiyle kim ya da kimlerin kastedildiğinin açıkça belirtilmediği gibi, şüphelilerin de ima edilenin Başbakan yahut başka kişi veya kurum değil, ülke siyasetinin içerisine sürüklendiği durum olduğunu ifade ettikleri, eleştirel sınırlarda yapılan eylem olarak kabulü gerektiği” ifade edildi.

Fakat bu ifade birden çok ilde davaya konu oldu. Aydın 2. Sulh Ceza Mahkemesi, tek sanığın yargılandığı davada 29 Eylül 2012’deki duruşmada, “Padişah bozuntusu’ ifadesinin bir idareci ve siyasetçiye yönelik olmadan, hükümet politikalarına ve uygulamalarına yönelik bir eleştiri mahiyetinde olduğu” sonucuna vardı. Isparta 1. Sulh Ceza Mahkemesi de AİHM’in düşünce özgürlüğüne ilişkin kararlarına değinerek, “Bildirilerde şiddeti, silahlı direnmeyi veya ayaklanmayı teşvik eden ifadelerin kullanılmadığı, bir suçun ya da suçlunun övülmediği, sadece düşüncenin açıklandığını” kaydetti.

Sekiz sanık hakkında 7 Kasım 2012’de beraate karar verdi. Antalya 11. Sulh Ceza Mahkemesi’nde dört kişi hakkındaki dava da beraatle sonuçlandı. Bartın Suh Ceza Mahkemesi de, 3 Nisan 2013’deki son duruşmada, üç sanığı suçsuz buldu. En son karar ise 5 Nisan’da Edirne 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nden çıktı ve iki sanık beraat etti.

BAŞBAKAN’A ‘GEREKSİZ KİŞİ’ DEMİŞLER
Eldeki bu kararlara karşın Torbalı 2. Sulh Ceza Mahkemesinde yargılanan Erkan Altuner‘e 8 Kasım 2012’de ceza verildi. ‘Padişah bozuntusu’nun ifadesinin eleştiri sayılamayacağını belirtilerek, “Hükümetin politikalarını eleştirmekten ziyade doğrudan hükümetin başındaki kişi olan Başbakan’a hitaben ‘hiçbir işe yaramayan, gereksiz, boş bir kişilik’ anlamına geldiği, kişinin şeref, haysiyet ve onurunu zedeleyici nitelikte olduğu’ savunuldu. Bu nedenle TCK’nın 125. maddesine göre ‘kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret’ suçundan 8840 TL para cezası verildi. Ayrıca Sakarya 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde yargılanan TKP İl Başkanı Uğur Akbaba’ya aynı suçtan 11 ay 20 gün hapis cezası verildi. Dosya Yargıtay’a gönderildi. Bu arada, iki dava da devam ediyor. Sinop’ta 30 Nisan’da, Keşan’da da 3 Haziran’da iki dava görülecek.