@ismailsaymaz

'Padişah bozuntusu' sözü için farklı mahkemeden faklı kararlar

'Padişah bozuntusu' sözü için farklı mahkemeden faklı kararlar
'Padişah bozuntusu' sözü için farklı mahkemeden faklı kararlar
TKP'lilerin Başbakan Erdoğan için açtığı 'Padişah bozuntusu' afişi Zonguldak ve bazı illerdeki mahkemelerce suç olarak görülmezken, Sakarya'daki mahkeme tarafından suç sayıldı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Türkiye Komünist Partisi (TKP) geçen yıl 1 Mayıs’tan önce, örgütlü olduğu her il ve ilçede “Padişah bozuntusuna bir çift sözümüz var, halk sana boyun eğmez” yazılı afişler astı. Art arda soruşturma ve davalar açıldı. Zonguldak’ta, “padişah bozuntusu” ifadesini eleştiri sayan savcılık davaya gerek görmeksizin takipsizlik kararı verdi.

Aydın, Isparta, Antalya, Bartın ve son olarak Edirne’deki mahkemeler bu ifadenin ‘düşünce özgürlüğü’ kapsamına girdiğini, ‘hakaret’ sayılmayacağını vurgulayarak, beraate hükmetti.

Buna karşılık Torbalı ve Sakarya’da aynı ifadeyi “gereksiz kişi” diye yorumlayarak, TKP’lilere “Başbakan’a hakaret” suçundan ceza çıktı. Halen iki ilde daha davalar sürüyor.

Zonguldak’ta 30 Nisan 2012’de sekiz üniversitelinin üzerinde “Padişah bozuntusuna bir çift sözümüz var, bu halk sana boyun eğmez” yazılı olan afişler ele geçirildi. Savcı Ümit Efeoğlu, 3 Mayıs 2012’de, üzerinde Başbakan Erdoğan ’ın karikatürünün de olduğu afiş için kovuşturmaya yer olmadığına hükmetti. Kararda, “Padişah kelimesiyle kim ya da kimlerin kastedildiğinin açıkça belirtilmediği gibi, şüphelilerin de ima edilenin Başbakan yahut başka kişi veya kurum değil, ülke siyasetinin içerisine sürüklendiği durum olduğunu ifade ettikleri, eleştirel sınırlarda yapılan eylem olarak kabulü gerektiği” ifade edildi.

Fakat bu ifade birden çok ilde davaya konu oldu. Aydın 2. Sulh Ceza Mahkemesi, tek sanığın yargılandığı davada 29 Eylül 2012’deki duruşmada, “Padişah bozuntusu’ ifadesinin bir idareci ve siyasetçiye yönelik olmadan, hükümet politikalarına ve uygulamalarına yönelik bir eleştiri mahiyetinde olduğu” sonucuna vardı. Isparta 1. Sulh Ceza Mahkemesi de AİHM’in düşünce özgürlüğüne ilişkin kararlarına değinerek, “Bildirilerde şiddeti, silahlı direnmeyi veya ayaklanmayı teşvik eden ifadelerin kullanılmadığı, bir suçun ya da suçlunun övülmediği, sadece düşüncenin açıklandığını” kaydetti.

Sekiz sanık hakkında 7 Kasım 2012’de beraate karar verdi. Antalya 11. Sulh Ceza Mahkemesi’nde dört kişi hakkındaki dava da beraatle sonuçlandı. Bartın Suh Ceza Mahkemesi de, 3 Nisan 2013’deki son duruşmada, üç sanığı suçsuz buldu. En son karar ise 5 Nisan’da Edirne 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nden çıktı ve iki sanık beraat etti.

BAŞBAKAN’A ‘GEREKSİZ KİŞİ’ DEMİŞLER
Eldeki bu kararlara karşın Torbalı 2. Sulh Ceza Mahkemesinde yargılanan Erkan Altuner‘e 8 Kasım 2012’de ceza verildi. ‘Padişah bozuntusu’nun ifadesinin eleştiri sayılamayacağını belirtilerek, “Hükümetin politikalarını eleştirmekten ziyade doğrudan hükümetin başındaki kişi olan Başbakan’a hitaben ‘hiçbir işe yaramayan, gereksiz, boş bir kişilik’ anlamına geldiği, kişinin şeref, haysiyet ve onurunu zedeleyici nitelikte olduğu’ savunuldu. Bu nedenle TCK’nın 125. maddesine göre ‘kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret’ suçundan 8840 TL para cezası verildi. Ayrıca Sakarya 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde yargılanan TKP İl Başkanı Uğur Akbaba’ya aynı suçtan 11 ay 20 gün hapis cezası verildi. Dosya Yargıtay’a gönderildi. Bu arada, iki dava da devam ediyor. Sinop’ta 30 Nisan’da, Keşan’da da 3 Haziran’da iki dava görülecek.


  http://www.radikal.com.tr/112860411286043

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  padişah bozuntusu sözü hk. - fgemak

  TKP üyeleri tabloyu çok güzel ifade etmişler, bu sözler slogan haline gelebilir .iktidarın saçma sapan açıklamalarından sonra bu örgütün bu sözleri pankartlarına almasında yadırganacak bir şey olmadığını,padişahlık paranoyasına etrafındaki dalkavuklarla kendisini kaptırmış bir başbakana uyarı sinyalleri veren tepkiler olarak görülmesi iktidarında bunlardan ders çıkarıp kendisine çeki düzen vermesi gerekir diye düşünüyoruz.

  Adelet Cenderesi - çınar doğan62

  Hazır böyle bir konu gündeme gelmişken Türkiye'nin adelet sistemine bir kaç sözle değnmekte fayda var.Bilmem hiç farkettiniz mi geçen Kasım ayında yapılan bir siyasi operasyon sonu onlarca kişi gözaltına alındı ve tutuklandı.Peki kimdi bu kişiler anayasa kanun ve kuralları doğrultusunda 1 mayıs 8 mart 444 eğitim sistemi vs. izinli yasal gösterilere katılan öğrenci memur veya işçi sınıfının mensubu kişiler.çok uzatmadan aynı davadan yani demekratik haklar federasyonu üye veya taraftarı olmaktan(dernek yasal ve dernekler masasına kaydı bulunmaktadır)tutuklanan kişilerden bir kaçı aynı suçlamalardan dolayı delil yetersizliğinden serbest kalırken;diğerleri hiçbir sabit suç tespiti yapılmadığı halde onlarca yıla varan cezalarla karşı karşıya kalmaktadırlar.Lütfen yazalım okuyalım ve bu insanlara sahip çıkalım....

  Is resmiyete dokulmus - yorumcu-okuyucu

  Davayi acan savcilik "padisah bozuntusu" lafini ciddiye alarak tepki vermis ise Recep T. Erdogan'in gercekten padisah olmaya hevesli oldugunu dusunuyor demektir. Bir anlamda bu dusunceyi resmiyete gecirmistir ki, afiste RTE'nin ismi bulunmamasina ragmen, padisah bozuntusu lafini RTE'na yakistirmistir. Asil ilginc olan bu bence.