@ismailsaymaz

Pafin çocuklar için yolda

İsmail Arlı'nın en büyük düşü, çocuk kitaplarını asıl sahiplerinin, yani çocukların ayağına götürmekti. Arlı, düşünü gerçekleştirmek için tüm birikimiyle bir halk otobüsü satın aldı, aracı kitaplarla donatarak kitabevine çevirdi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - İsmail Arlı'nın en büyük düşü, çocuk kitaplarını asıl sahiplerinin, yani çocukların ayağına götürmekti. Arlı, düşünü gerçekleştirmek için tüm birikimiyle bir halk otobüsü satın aldı, aracı kitaplarla donatarak kitabevine çevirdi. Arlı'nın 'Deniz Papağanı Pafin' adını verdiği seyyar kitabevi, dün yola çıktı.
İlk ziyaretini özel bir ilköğretim okuluna yapacak olan Deniz Papağanı Pafin, buradan alacağı kitap yardımı ve armağanları Yalova'ya, Marmara depreminde yıkıldıktan sonra yeniden hizmete açılan Kılıç Ali Reis İlkokulu'na taşıyacak. 'Deniz Papağanı Pafin', sonra da İstanbul'daki yoksul mahallelerin okullarını gezecek.
'Ben okuyamadım'
Projesini anlatırken, "Bana uzun yolculukları anımsatan halk otobüsleriyle, küçüklüğümde parasızlık yüzünden okuyamadığım çocuk kitaplarını çok sevdim" diyen Arlı, düşünü gerçekleştirmek için çalıştığı kitabevinden bir yıl önce ayrılarak tüm birikimiyle bir halk otobüsü almış. Bir ustayla gece gündüz çalışıp, otobüsün iskeletini değiştirmiş, parçalarını yenilemiş, onarmış. Sonra da yeni baştan dizayn ettiği araca raflar ve koltuklar yerleştirerek, otobüsü seyyar kitabevine dönüştürmüş.
Arlı, eşi Mehtap'la birlikte Deniz Papağanı Pafin'i yolculuğa hazırlarken, kendi deyişiyle bir çırak gibi çalışmış: "Kasa ustasının yanında çıraklığa başladım, sonra kalfa oldum." Arlı, Pafin için bugüne dek yaklaşık 60 milyar lira masraf yapmış.
Yüzlerce klasik var
Pafin, eğitimin en düşük düzeyde olduğu bölgelere, bilgiye en çok gereksinim duyan çocukların okullarına gidecek. Kitap raflarında, aralarında, 'La Fountain'den Masallar', Yaşar Kemal'in 'İnce Memet'i, Sait Faik'in 'Kumpanya'sı, Rıfat Ilgaz'ın 'Hababam Sınıfı', Dostoyevski'nin 'Suç ve Ceza'sının da bulunduğu yüzlerce klasik yapıt var. Ayrıca 3-15 yaş gruplarına göre toplam 3 bin popüler bilimsel kitap ve ders kitabı, bir çocuktan diğerine taşınacak.
İster oku, ister al
Pafin, yalnızca kitabevi değil aynı zamanda kütüphane olarak da tasarlandığı için, öğrenciler aracı gezebilecek, kitaplara göz gezdirip okuyabilecek, istedikleri kitapları düşük fiyatlar karşılığında satın alabilecek.
Pafin, ilk yolculuğuna dün çıktı. Arlı'nın, Bostancı'daki evinin önünden hareket eden Pafin, önce Ömerli'deki Özel Alev İlköğretim Okulu'nun önüne park edecek. Pafin'in beş günlük ziyareti süresince Arlı, kitap satacak, öğrencilerin kitap bağış ve armağanlarını toplayacak.
İlk durak Yalova
Topladıklarını beş gün sonra da, Yalova'daki, Marmara depreminde hasar gören ve depremden sonra yeniden hizmete açılan Kılıç Ali Reis İlköğretim Okulu'na taşıyacak.
Pafin, buradaki ilçelerin ardından İstanbul'a dönerek, anlaşmaya varılan belediyeler ve yerel idarelere göre, sırasıyla kentin yoksul mahallelerinde gezinecek. Arlı, ilk yolculuğunda direksiyona kendisi geçecek: "İstiyoruz ki, bu yolculuk hiç bitmesin ve İstanbul trafiğinden kurtardığımız bu otobüs, bir daha dönmesin."