Pak Bahadır'ı 59 yaşında kaybettik

Yarım asırdır 200 metrekarelik bir kafeste tek başına yaşayan 59 yaşındaki Pak Bahadır'ın kalbi, eklemlerindeki şiddetli enfeksiyon yüzünden alındığı ameliyatta durdu.

İZMİR - Yarım asırdır 200 metrekarelik bir kafeste tek başına yaşayan 59 yaşındaki Pak Bahadır'ın kalbi, eklemlerindeki şiddetli enfeksiyon yüzünden alındığı ameliyatta durdu.
1948'de doğan Pak Bahadır, Pakistan'dan İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültürpark Hayvanat Bahçesi'ndeki yeni yuvasına 1954 yılında getirildi. Yıllardır İzmirlilerin sevgilisi olan Pak pahadır'ın eklem ve ayaklarındaki enfeksiyon artıp da ağrıları dayanılmaz bir hale gelince, Almanya'dan iki uzman yardımla çağrıldı. Teşhis konuldu: "Acilen ameliyata alınmalı."
Hayvanat Bahçesi amiri veteriner hekim Çağlayan İnanlı bundan sonrasını şöyle anlattı: "Beş tonun üzerindeki hayvana yapılacak operasyon için birçok önlem almıştık. Günün en serin saatleri olması nedeniyle sabaha karşı saat üçte Bahadır açık alana salındı. Üfleme çubuğu ile uygulanan anesteziyi takiben 20 dakikada oturur duruma gelen Bahadır vücudunun herhangi bir yerine zarar gelmemesi için Hayvanat Bahçesi personelinin desteğiyle yatırıldı ve ayakları tedaviye hazır hale getirildi. Ancak tüm çabalara rağmen Bahadır'ın kalbi daha fazla dayanamadı."
Pak Bahadır'ın cesedi vinçlerle kaldırılıp kamyonla Sasalı'da yapımı süren Doğal Yaşam Parkı'na götürülerek gömüldü. İyileşseydi burada kendisi için inşa edilen 15 dönümlük 'saray gibi' yuvasına taşınacaktı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, acı haberi duyduktan sonra yazılı açıklama yaparak Doğal Yaşam Parkı'na Pak Bahadır'ın heykelinin dikileceğini söyledi.