Paket hızla hayata geçecek

Paket hızla hayata geçecek
Paket hızla hayata geçecek

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Demokratikleşme Paketi kapsamındaki düzenlemelerle ilgili zaman kaybetmeden adımların atılacağını belirterek, “Hemen pratik olanlar şu anda hazırlanıyor. Ama yasa gerektirenlerin taslak metinleri elimizde hazır. Bunların son redaksiyonlarını yapıyoruz. Bu süreç içerisinde yapılan eleştiriler, ortaya atılan fikirler bizim ilgi alanımızda. Bunları da takip ediyoruz” dedi.
Stratejik Düşünce Enstitüsü tarafından düzenlenen panele gelişinde soruları yanıtlayan Ergin, Demokratikleşme Paketi’nin içerisinde çok önemli başlıklar olduğunu, uzun yıllar Türkiye ’de bir tabu halinde olan belli konuları aşma noktasında da önemli düzenlemeler içerdiğini söyledi. 

Farkındalık artacak

Attıkları adımların her birinin daha önce değişik metinlerinde Türkiye ve bu topluma taahhhüt ettikleri adımlar olduğunu anlatan Ergin, Demokratikleşme Paketi kapsamındaki düzenlemelerin ne zaman yapılacağına ilişkin soruya ise “Hiç zaman kaybetmeden bunların adımları gelecek. Hemen pratik olanlar şu anda hazırlanıyor” yanıtını verdi. Nefret suçları ve din hürriyeti gibi konularda ne tür düzenlemelerin yapılacağının sorulması üzerine Ergin, şunları söyledi: “Bunların tanımı belli. Gerek AGİT, gerek Avrupa Konseyi’nin, gerek evrensel hukuk kurallarının öngördüğü hususlar var. İnsanların dini, dili, rengi, cinsiyeti, aidiyeti, bunlardan dolayı farklı bir uygulamaya maruz kalması, aşağılanması, bir suça muhatap olması halinde, aynı eylemin normal hadiselerdeki cezasından biraz daha farklı. Ağırlaştırılmış cezalar öngören ve genelde literatürde ‘nefret suçu’ olarak adlandırılan uygulamayı Türk Ceza Yasası’na da monte etmeyi arzu ettik. Esas itibariyle Ceza Yasası’nda buna benzer düzenlemeler olmakla beraber, farkındalığı biraz daha arttıracak ve bu konuda toplumun dikkatini yoğunlaştıracak çalışmalar var.”