Pakete son rötuş

Pakete son rötuş
Pakete son rötuş
Başbakan Yardımcısı Atalay, toplumun her kesimini kapsayan bir 'demokratikleşme paketi' hazırladıklarını, son rötuşların kaldığını söyledi.

Hükümetin uzun bir süredir üzerinde çalıştığı ‘Demokratikleşme Paketi’nde sona gelindi. AK Parti ’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan toplantıda, ele alınan paket ile ilgili yarın bir toplantı daha yapılacak. Paket son şeklini aldıktan sonra da Başbakan Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanacak. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, “Toplumumuzun her kesimini kuşatan düzenlemeler var, çözüm süreci de bunun içinde, hepsini ele alan geniş bir paket” dedi.
Başbakan Erdoğan başkanlığında AK Parti Genel Merkezi’nde yapılan “Demokratikleşme Paketi Değerlendirme Toplantısı” yaklaşık 3 saat sürdü. Toplantıya, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Beşir Atalay, Bekir Bozdağ, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Başbakan Erdoğan’ın siyasi başdanışmanı Yalçın Akdoğan katıldı. Demokratikleşme paketi ile ilgili çalışmanın tamamlanmadığı, bu nedenle ikinci toplantının yarın AK Parti MKYK’sinın ardından
yapılacağı bildirildi.

Atalay sunum yaptı

Hüseyin Çelik, Twitter hesabından toplantıya ilişkin, “Cuma günkü toplantıdan sonra üzerinde mutabık kalınan hususlar, sonraki günlerde Sayın Başbakanımız tarafından kamuoyuna arz edilecektir” bilgisini verdi.
Toplantı sonrasında soruları yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, çalışmayı tamamlayamadıklarını belirterek, “Bizim uzun süredir üzerinde çalıştığımız, olgunlaştırdığımız paketin, unsurlarının bir sunumunu yaptım genişçe. Bunların üzerinde müzakereye devam edeceğiz” dedi. Yarın toplantıya devam edeceklerini ve tamamlamaya çalışacaklarını vurgulayan Atalay, “Bu demokratikleşme paketi çok kapsamlı bir paket. Uzun süredir üzerinde çalıştığımız pek çok unsur var. Toplumumuzun değişik kesimlerinin ihtiyacını karşılayacak kapsamlı bir paket. Bizim parti ve hükümet olarak başından beri bir yaklaşımımız var. Bütün toplumsal sorunlarımızı mümkün olabildiğince daha fazla demokratikleşmeyle çözmek ve demokratik yaklaşımlarla çözmek” dedi.

Cuma günü bitebilir

Bu yönde çok düzenlemeler yaptıklarını, AK Parti hükümetleri olarak yaklaşık 11 yılda demokratikleşme adına atılan adımlara ‘Sessiz Devrim’ adındaki kitapta yer verdiklerini kaydeden Atalay, “Bu da onların devamı olan bir çalışma. Toplumumuzun her kesimini kuşatan düzenlemeler var, çözüm süreci de bunun içinde, hepsini ele alan geniş bir paket. İnşallah cuma günü tamamlayacağız, uygun bir zaman içinde de Başbakanımızın bunu açıklamasını arzu ediyoruz, çünkü güçlü bir paket. Bizzat kendisi tarafından açıklanmasını da arzu ediyoruz” diye konuştu. Atalay bir soru üzerine tarihin belli olmadığını vurgulayarak, “Cuma çalışacağız, inşallah biter, bitmezse devam eder” dedi.

‘Baltalayan, provoke eden altında kalır’

Toplantı öncesinde soruları yanıtlayan İçişleri Bakanı Muammer Güler, çözüm sürecinin devam etmesinin, gözyaşının ve kanın durmasının, aylardan beri şehit haberlerinin gelmemesinin, çatışmazlık ortamının sürdürülmesinin Türkye’nin yararına olduğunu söyledi. Güler, “Bu sürecin baltalanması için de çok gayretler oldu. Bunu kamuoyu da yakından biliyor. Kim bu sürecin sona ermesiyle ilgili gayret gösterirse bunun altında kalır. Ben Mardin milletvekiliyim, bölgenin çözüm sürecine verdiği desteği yakından biliyorum. Biz bu huzur ortamının sürdürülmesini istiyoruz. Elbette ki demokratikleşmeye ilişkin adımlar sadece belli bir etnik grubu, sadece belli bir bölgeyi de kapsamamaktadır. Ülkenin tamamını kapsayacak bir demokratikleşme paketi üzerinde veya demokrasinin standartlarının yükseltilmesi konusunda çalışmaları sürdürüyoruz” dedi. “Kandil ve İmralı ile direkt bir temas kuruldu mu” şeklindeki soruya da İçişleri Bakanı Muammer Güler, “Onlara girmem. Onlar bizim konumuz değil. Ancak bu sürecin kıymetinin bilinmesi gerekir. Bunu provoke eden bunun da altında kalır” yanıtını verdi.