Pakette Aleviler var, anadil yok

Pakette Aleviler var, anadil yok
Pakette Aleviler var, anadil yok

Bülent Arınç, NTV de paketle ilgili ipuçları verdi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dün NTV’de katıldığı programda demokratikleşme paketine dair ipuçları verdi.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Demokratikleşme paketi içerisine nefret suçunu ayrıca tanımlamak yerine Türk Ceza Kanunu’ndaki bazı maddelerin içerisine kasıt eğer nefretse veya insanların dili, dini, ırkı, mezhebi, siyasal düşüncesi, felsefesi, yaşam biçimi amacı (ayrımcılığı) işlenmişse onun cezasını fevkalade arttıracak bir düzenleme yapacağız” dedi. Pakette Ruhban Okulu ile ilgili bir düzenlemenin olup olmadığının sorulması üzerine Arınç, bunun da gündemlerinde olduğunu, henüz siyasi bir karar verilmediğini ama çözeceklerini söyledi. Mor Gabriel Manastırı konusunda ise hukuki sürecin bittiğini, bir hukuk duvarı olduğunu belirten Arınç, farklı bir formülle sorunu çözebileceklerini dile getirdi. Alevi yurttaşlar için düzenlemenin mutlaka olacağını vurgulayan Arınç, anadilde eğitimin ise yer almadığını kaydetti.

Gençleri dinlemek lazım

Arınç, “Bunun kabul edilmesi noktasında BDP dışındaki bütün siyasi kurumların da bütün bürokratik kurumların da sadece anayasal engel değil ayrıca bunun serbest olması halinde dahi uygulanabilmesi noktasında itirazlar var. Dolayısıyla gündemimizde o konu yok” diye konuştu.
Son olarak Hatay’da Ahmet Atakan’ın hayatını kaybetmesine dair soru üzerine ise Arınç, “Bence bu işleri önlemenin tek yolu taleplere kulak vermek, dinlemek, gereğini yerine getirmek. İlk Gezi olayları başladığında ben kendi sorumluluğum içinde şahsen önce milletvekili arkadaşımız Sırrı Süreyya Önder ile görüştüm. Sonra o platformu temsil eden arkadaşlarımızla” dedi.