Paksüt'e mahkemesinde inceleme

Paksüt'e mahkemesinde inceleme
Paksüt'e mahkemesinde inceleme
Anayasa Mahkemesi, Ergenekon soruşturması kapsamında eşinin ve kendisinin telefonlarının dinlendiği ortaya çıkan Mahkeme'nin Başkanvekili Osman Paksüt hakkında inceleme başlatıldığını duyurdu. İnceleme, konu Ergenekon iddianamesine yansıyınca başlatılmış


ANKARA - Anayasa Mahkemesi Başkanlığı, Başkanvekili Osman Paksüt hakkında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan gelen dosya ile ortaya çıkan dinleme iddialarıyla ilgili olarak iki ay önce ön inceleme başlatıldığını açıkladı. Paksüt, mahkemenin inceleme başlatıldığını açıklamasının ardından, “Heyetçe görüşüldü, mutabık kalındı. Ben de içindeyim, beraberiz, birlikte yazdık” dedi.
Ergenekon soruşturması kapsamında Ferda Paksüt ve eşi Osman Paksüt’ün telefonlarının beş ay boyunca dinlendiği ortaya çıkmıştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Anayasa Mahkemesi’ne 2. iddianamenin ek dosyaları içinde yer alan 199 sayfalık dinleme tutanaklarını göndererek, ‘gereğinin yapılmasını’ istemişti. Dinleme tutanaklarına göre Ferda Paksüt, bir gazeteciyle görüşürken, AKP’nin kapatma davasında Anayasa Mahkemesi üyesi Serruh Kaleli’nin oy kullanmadan önce 10 dakika ara isteyip telefonla görüşme yaptığını öne sürmüş ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın odasına giderek burada telefonla bazı yerlerle ‘hesap işlerini’ konuştuğunu söylemişti. “Belki de o anda bazı şeyler kontrol edildi, halledildi mi halledilmedi mi?” diyerek Kaleli’nin kendisine aktarılacak parayla ilgili son durum hakkında bilgi aldıktan sonra kararını değiştirdiğini ima eden Ferda Paksüt’ün, hemen yanında bulunan eşi Osman Paksüt’ten de teyit aldığı iddia edilmişti.
Osman Paksüt, soruşturmayı yürüten savcıların görevi kötüye kullandıklarını belirterek, Ergenekon savcıları hakkında Adalet Bakanlığı’na ve Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na suç duyurusunda bulunmuştu. Paksüt, “Savcılar benimle ilgili dinleme yapamaz. Benimle ilgili yetki Anayasa Mahkemesi’nin. Bu iş şaibeli kalmamalı. Ben bunu kendi mahkememden ve üyelerinden rica ediyorum, kendilerini göreve çağırıyorum. Sayın Başkanımız bunu işleme koymadıysa çok vahim bir durumdur. O koltuktan derhal kalkması gerekmektedir” demişti.

‘Gerçekdışı ifade’
Anaya Mahkemesi Başkanlığı’ndan dün yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi: “Söz konusu haberde mahkememiz üyesi Sayın Serruh Kaleli ile ilgili olarak Adalet ve Kalkınma Partisi hakkında açılan kapatılma davasının görüşülme sürecinde, sayın Osman Paksüt’ün eşine ait olduğu ileri sürülen telefon görüşmesi kayıtlarına dayanılarak verilen ‘Doğruysa da Vahim, İftiraysa da’ başlıklı haberin içeriğinde belirtilen ifade ve olgunun gerçekdışı olduğu; sayın Ferda Paksüt’ün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca alınan 28 Haziran 2008 günlü ve 2008/93 sayılı dosyadaki ifadesinde, konu ile ilgili ‘on dakikalık arada bazı çevrelere göre hesap konusunu görüşmüş olması’ biçimindeki sözleri ile neyi kastettiğine ilişkin soruya ’menfaat temin etmesi anlamında değildir’ şeklindeki verdiği cevaptan anlaşılmaktadır.
Söz konusu gazetenin konu ile ilgili bilgilerden sadece sayın Ferda Paksüt’ün telefon konuşmalarına yer verip savcılıktaki ifadesine yer vermemek suretiyle kamuoyunu doğru bilgilendirme görev ve sorumluluğunu yerine getirmeyerek, Mahkeme’yi ve Mahkeme üyelerini yıpratacak biçimde yayın yapmasının basın ahlakıyla asla bağdaşmayan bir davranış olduğu açıktır.
Anayasa Mahkemesi Başkanvekili sayın Osman Paksüt’le ilgili olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca gönderilen 15 Kasım10.2008 günlü 2008/1756 sayılı dosyaya ilişkin soruşturmanın gizli olması ve devam etmesi, henüz bir iddianamenin bulunmaması, konu hakkında bir iddianame düzenlenmemesi olasılığı da gözetilerek kişilerin ve kurumların yıpratılmaması için belirtilen tarihte başkanlıkça bir işlem yapılmasına gerek görülmemiştir. Ancak, bu konuda 8 Mart 2009 günlü ve 2009/188 sayılı iddianamenin düzenlenmesinden sonra 2949 sayılı Anayasa Mahkemesi’nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun’un ve Anayasa Mahkemesi İçtüzüğü’nün ilgili maddeleri uyarınca hukuki süreç başlatılmıştır.”
Başkanvekili Osman Paksüt, incele başlatılması üzerine Radikal’e yaptığı değerlendirmede, şunları söyledi: “Benim de isteğim buydu. Ekleyeceğim bir şey yok. Gereği neyse ortaya çıkacaktır. Heyetçe görüşüldü, mutabık kalındı. Ben de içindeyim, beraberiz, birlikte yazdık. İnceleme sonunda gerçek neyse ortaya çıkacaktır.” (Radikal)