Paksüt'ten Ergenekon savcılarına suç duyurusu

Paksüt'ten Ergenekon savcılarına suç duyurusu
Paksüt'ten Ergenekon savcılarına suç duyurusu

Paksüt yasadışı dinlendiğini öne sürdü.

Osman Paksüt yasadışı dinlendiği iddiasıyla Ergenekon savcıları hakkında suç duyurusunda bulunurken Yargıtay Başkanı Gerçeker konuştu: Toplumun her kesimi rahatsız

ANKARA - Ergenekon Savcılarınca telefonları dinlenen Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt, “Adalet Bakanlığı soruşturma açsın” çağrısına yeni Adalet Bakanı Sadullah Ergin “Resen soruşturma başlatmayız, başvurursa değerlendiririz” yanıtını verince suç duyurusunda bulundu. Paksüt, dinleme belgesinde ‘hedef şahıs’ olarak göründüğünü, Anayasa Mahkemesi üyesi olduğu için mahkemelerin kendisiyle ilgili dinleme kararı veremeyeceğini belirtirken, kararı verenler, Paksüt’ün sanık durumundaki eşi nedeniyle dinlenmeye takıldığı bilgisini verdi.
Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt, CNN Türk’te geçen hafta, eşi Ferda Paksüt hakkında dava açan Ergenekon savcılarının, kendi telefonlarını da dinlediğini, ancak bunun hukuka aykırı olarak gerçekleştirildiğini belirterek Adalet Bakanlığı’nı soruşturma açmaya çağırmıştı. Dinleme tutanaklarının Anayasa Mahkemesi’ne gönderildiğini belirten Paksüt, Savcı Öz’ün yazıda kendisini ‘hedef şahıs’ olarak nitelendirdiğini ve örgüt mensuplarıyla konuşmakla itham edildiğini belirtti.
Adalet Bakanı Sadullah Ergin görevini eski Bakan Mehmet Ali Şahin’den devralırken Paksüt’ün çağrısıyla ilgili sorulara şu yanıtı verdi: “Anayasa Mahkemesi kuruluş kanunu ve tüzüğü böyle bir soruşturmanın mahkeme başkanlığı tarafından yapılmasını öngörüyor. Tabi şu anda sadece televizyonlarda dile getirilen bir iddia var. Bununla ilgili olarak bakanlığımıza intikal edecek bilgi ve belgeler olur ise bunlar incelenir ve gerekiyorsa işlem yapılır.”
Yeni Bakan’ın bu sözleri üzerine  Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt, soruşturmayı yürüten savcılarla ilgili Adalet Bakanlığı’na ve Hâkimler ve  Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) suç duyurusunda bulundu.
Paksüt, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç için, kendisiyle ilgili savcıların gönderdiği yazıyla ilgili de işlem yapmamışsa o koltukta oturmaması gerekir” derken Kılıç’ın Paksüt hakkında inceleme için bir üyeyi görevlendirdiği söylentileri yayıldı. Kılıç ise “Şu an için herhangi bir işlem yapmıyoruz. Tarafımıza ulaştıkça değerlendirir ona göre karar veririz” açıklaması yaparak inceleme başlatıldığı söylentisinin doğru olmadığını açıkladı, ancak Paksüt ile ilgili gerekirse inceleme başlatılabileceğini ima etti.
Osman Paksüt’ün verdiği bilgiye göre, Savcı Zekeriya Öz imzalı 15 Ekim 2008 tarihli yazıda, Paksüt’ün de zaman zaman telefonu eşinden alarak örgüt suçlamasıyla yargılanan isimlerle konuştuğu belirtiliyor. Anayasa Mahkemesi’ne gönderilen 199 sayfalık iletişim tespit tutanakları Paksüt’ün dinlemelerde doğrudan ‘hedef’ olduğunu gösteriyor. Eşi hakkındaki iletişimin izlenmesi kararının kendisine teşmil edilmesinden yakınan Paksüt şunları söylemişti: “Bu yazıya göre, şu anda şüpheli pozisyonunda olmam gerekir. Çünkü bu bir suç ihbarı. Ama soruşturmayı yürüten savcılar Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay’ın yargılayacağı kişiler hakkında soruşturma yürütemeyeceklerini biliyor olmalı. Bu tür yöntemler, sinsice, kalleşçe, kahpece yöntemlerdir.” 

Zekeriya Öz’ün savunması

Paksüt’ün bu açıklamasının ardından Savcı Öz’ün Anayasa Mahkemesi’ne gönderdiği yazı basına sızdırılarak Paksüt’ün ‘tesadüfen’ dinlendiği ima edildi.
Belgeye göre Paksüt, soruşturma kapsamında dinlenmeye alınan eşinin telefonuyla eski AKP’li milletvekili ve Ergenekon sanığı Turan Çömez ile görüşünce dinlemeye takıldı. (Söz konusu görüşmede Ferda Paksüt Turan Çömez ile telefonla görüşürken Osman Paksüt ara ara telefonu alıyor ve AKP hakkında açılan kapatma davasıyla ilgili konuşuyordu.)
Ferda Paksüt’ün bu telefon görüşmeleri nedeniyle daha önce ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadesi alınmıştı. (Radikal)