'Palalı' Fas'a kaçtı

'Palalı' Fas'a kaçtı
'Palalı' Fas'a kaçtı

Efkan Bolaç Twitter hesabından Sabri Çelebi'nin Fas'ta çekilmiş fotoğrafını yayımladı.

Palalı saldırgan Sabri Çelebi'nin Atatürk Havalimanı'nda Fas'a çıkış yaptığı belirlendi
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU / Arşivi

Mahkeme tarafından hakkında yakalama kararı çıkartılan Gezi Parkı eylemcilerine Talimhane’de pala ile saldıran Sabri Çelebi’nin Fas’a gittiği ortaya çıktı. Eşi Fas vatandaşı olan Çelebi’nin 10 Temmuz Çarşamba günü saat 16:50 Fas Hava Yolları ile THY’nin orta uçuşunda Kazablanka’ya gittiği buradan da Fas’ın başkenti Rabat’a geçtiği öğrenildi. Çelebi’nin 10 Ağustos için dönüş bileti aldığı belirtiliyor.

'Pala'da gizlilik ve 'yakalama'

 

BÖYLE KAÇTI

 

Sabri Çelebi, palalı saldırısı basına yansıdıktan sonra olayın ardından gözaltına alındı. Pazar günü İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na sevk edildi. Nöbetçi savcılıkta yapılan sorgunun ardından Sabri Çelebi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme, şüphelinin üzerine atılı suçların vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, tutuklanmanın bir tedbir olması, şüphelinin sabit ikametgah sahibi olması ve kaçma şüphesinin bulunmaması gerekçelerini göz önünde bulundurarak tutuklanma talebinin reddine karar verdi.

Palalı Sabri kaçmaz, bayrakçı Ali kaçar...SAVCI İTİRAZ ETTİ
Ancak salı günü savcılık, serbest bırakılmasından tam 47 saat sonra Sabri Çelebi'nin serbest bırakılmasına itiraz etti. Sulh Ceza Mahkemesi’ne itiraz eden savcılık, ‘suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumunu’ gerekçe göstererek Sabri Çelebi'nin tutuklanmasını talep etti. Savcının bu talebini İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi değerlendirdi. Mahkeme heyeti, savcılığın itirazını yerinde bularak, Sabri Çelebi hakkında yakalama kararı çıkartılmasına karar verdi. Çelebi’nin yanında bulunan Şeyhmus Kırmızı, Ahmet Girgin ve Murat Ertekin hakkında ise yurtdışına çıkış yasaklı adli kontrol kararı alındı. Yetkililerden alınan bilgiye Sabri Çelebi’nin yurt dışına kaçtığı gün hakkında yakalama emri olmadığı için işlem yapılmadı.


Karardan tüm Türkiye 'nin haberi oldu ancak resmi yazışma prosedürü tamamlanamadı. "Yakalama" yı infaz edecek kolluk kuvvetlerine söz konusu yazı ulaşmadı. Öğrenildiğine göre de bu yazı halen Emniyet'e ulaşmadı. Sabri Çelebi bu gelişmeler yaşanırken 10 Temmuz Çarşamba günü 16.30'da Kazablanka'ya uçtu. 

Deniz Zeyrek yazdı. "Ergin de pala olayına kızdı"