Palalı hakim karşısına çıktı

Palalı hakim karşısına çıktı
Palalı hakim karşısına çıktı
Gezi Parkı olayları sırasında Talimhane'de, eylemcilere elinde pala ile saldıran Sabri Çelebi'nin de aralarında bulunduğu 4 sanığın yargılanmasına başlandı.

Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'ndaki 53. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuksuz sanıklar Sabri Çelebi, Murat Ertik ve Şeyhmus Kırmızı ve taraf avukatları katıldı. Tutuksuz sanık Murat Ertik savunmasında suçlamayı kabul etmediğini belirterek, "Kesinlikle görevli polislere direnmedim. Kimseyi de yaralamadım. Olay günü önceden çalışmış olduğum Sabri Çelebi ve Cebrail Kırmızı'ya ait olan kafe restorana yemek yemek için gitmiştim. Yemeğimi yerken restoran önünde bir grup ile sanıklardan Sabri Çelebi'nin sözlü tartışma yaptıklarına tanık oldum. Kendilerini uyardım ancak tartışma büyüdü. Arbede yaşandı. Ben bu arada grubun uzaklaşması için yerde bulduğum bir sopayı fırlattım. Daha sonra yerde kesici bir alet gördüm. Kimse alıp birine zarar vermesin diye bu aleti aldım. Ortadan kaldırmak istediğim sırada görevli polisler geldi. Kesici aletle birlikte arabanın içine bindim. amacım olay yerinden uzaklaşmaktı. Bu sırada polisler geldi ve hakkımda işlem yapıldı. Olayla ilgilim yok" dedi. Fotoğrafa aktarılmış kamera görüntülerini gösterilmesi üzerine sanık Ertik, "Kamera görüntülerindeki en üstteki kırmızı tişörtlü silik haldeki kişi benim" diye konuştu.

"BEN ELİMDEKİ ODUNU GRUBA DOĞRU FIRLATTIM"
Sanık Şeyhmus Kırmızı da olay günü sanık Sabri Çelebi'nin bir grup ile tartıştıklarına tanık olduğunu belirterek, "Grup, misket, taş, sopaları yelerine doğru atıyorlardı. Sabri Çelebi'de elindeki kıyma doğramada kullanılan kesici aleti sallayarak, grubu dağıtmaya çalışıyordu. Ben orada bulduğum odunu elime aldım. Sabri Çelebi'yi içeriye çekmeye çalışıyordum. Grup yine misket atmaya devam ediyordu. Bu misketlerden bir tanesi de benim başıma isabet edince, ben elimdeki odunu gruba doğru fırlattım. Bu arada polisler geldi. Bize geri çekilmemizi söyledi. Biz de geri çekildik. Benim polise direnmem söz konusu değildir. Polislerden de kimseyi yaralamadım. Ben odunu gruba attım ancak kimsenin yaralandığını sanmıyorum. Beraatime karar verilsin" dedi. 

Sanık Kırmızı, kamera görüntülerdeki ekose gömlekli kişinin kendisi olduğunu söyledi.

"SABRİ ÇELEBİ'DEN ŞİKAYETÇİYİM"
Şikayetçi Kaan Polat ifadesinde, olay günü 4-5 kişilik bir grubun elinde kesici alet ve sopalarla Lamartin Caddesi'ne geldiğini söyleyerek, "Sabri Çelebi elindeki kesici aletle bana saldırdı ve vurdu. Başımdan yaralandım. Halende yüzümde yara izi mevcuttur. Darbenin şiddetiyle yere düştüm. Olay anında diğer sanıkların olay yerinde olup olmadıklarını iddia edemiyorum. Bana saldıran ve yaralayan Sabri Çelebi'den şikayetçiyim. Davaya katılmak istiyorum" şeklinde konuştu.

VURMASINLAR DİYE ENGELİMİ GÖSTERDİM AMA VURDULAR Şİkayetçi Seyfettin Efe ise olay günü 5-6 kişilik bir grubun kendilerine saldırdığını ifade ederek "Bir kişinin elinde döner bıçağı vardı. Olaydan önce biber gazı atılmıştı. Bu nedenle ortamdaki görüntü bulanıktı. Elinde döner bıçağı olan şahıs, döner bıçağını sol omuz tarafımdan bana savurdu. Döner bıçağını bana savurmadan önce vurmasın diye engelli olan sağ kolumu gösterdim ama yinede vurdu. Sağ kolumdan yüzde 57 oranında engelliyim. Bende kendimi korumak için elimi döner bıçağının geldiği yöne siper yaptım. Elimin bir kaç yerinden yaralandım. Birisi derindir. Bu arada bir şahıs da iki eliyle tutuğu fırın odununu bütün gücü ile benim sırtıma vurdu. Bu nedenle yaralandım. Beni yaralayan şahısların huzurdaki sanıklar olup olmadıklarını teşhis edemiyorum. Zira net göremedim. Beni yaralayan şahıslardan şikayetçiyim. Davaya katılmak istiyorum" diye konuştu.

"SANIKLARDAN MURAT ERTİK VE SABRİ ÇELEBİ'NİN TUTUKLANMASINI TALEP EDİYORUM"
Şikayetçilerin avukatı Hacer Yılmaz da mahkemenin görevsizlik kararı vermesini talep ederek, "Zira suç ağır cezalıktır. Sanıklardan Murat Ertik adresini doğru belirtmemiştir. Bu nedenle kaçma şüphesi vardır. Murat Ertik ve Sabri Çelebi'nin tutuklanmasını talep ediyorum. Olay yerinde keşif yapılmasını talep ediyorum" diye konuştu.

SANIKLARIN TUTUKLANMA TALEPLERİ REDDEDİLDİ
Müştekiler Kaan Polat ve Seyfettin Efe'nin suçtan zarar görmesi nedeniyle duruşmalara katılmasına karar veren mahkeme,
görevsizlik ve keşif talebinin daha sonra değerlendirilmesine hükmetti. Sabri Çelebi ve Murat Ertik'in tutuklanması talebini dosya kapsamı gözönüne alınarak reddine karar veren mahkeme müşteki Kaan Polat'ın yaralanmasının yüzde sabit eser niteliği yönünden Adli Tıp Kurumu'ndan rapor alınmasına hükmetti. Mahkeme duruşmaya gelmeyen müşteki Kayhan Şahan hakkında davetiyenin tebliğ edildiği halde gelmediği anlaşıldığından hakkında zorla getirilme kararı çıkararak duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

İDDİANAME
4 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamede şüpheliler Sabri Çelebi, Ahmet Girgin, Şeyhmus Kırmızı ve Murat Ertik'in 'Kasten yaralama' ve 'Görevi yaptırmamak için direnme' suçlarından 9 yıl 9 aydan, 27 yıla kadar hapsi talep edildi. Çelebi ifadesinde olay günü elindeki aletin iddia edildiği gibi 'pala' değil, 'zırh' olduğunu, bunun da 6136 Sayılı Kanun gereği 'kesici ve delici bir alet' olmadığını, yanında 'kendini savunmaya' yönelik olarak kullandığını belirterek 'bayana karşı yaptığı hareketten pişman olduğunu' söylemişti. 9 Temmuz'da hakkında yakalama kararı çıkarılan Çelebi, 31 Ağustos'da Fas'dan Türkiye 'ye döndükten sonra çıkarıldığı mahkemede ifade vermişti.