Palalı için son karar: Yakalayın!

Palalı için son karar: Yakalayın!
Palalı için son karar: Yakalayın!
İlk çıktığı mahkemede serbest bırakılan Gezi Parkı palacısı Sabri Çelebi hakkında, İstanbul 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği yakalama kararı, 5 Ağustos'ta davanın görüleceği 53'üncü Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kaldırıldı. Ancak mahkeme, aynı gün aldığı ikinci bir kararla palalı için yeniden yakalama kararı çıkardı.

Radikal.com.tr - Gezi Parkı eylemlerinde protestoculara palayla saldırdığı gerekçesiyle çıkarıldığı mahkemece önce serbest bırakılan Sabri Çelebi’nin yakalama kararını kaldıran mahkeme aynı gün yeniden yakalama kararı aldı. 
Hürriyet'ten Özge Eğrikar'ın haberine göre ilk çıktığı mahkemede serbest bırakılan Çelebi hakkında, İstanbul 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen yakalama kararı, 5 Ağustos’ta davanın görüleceği 53’üncü Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kaldırıldı. Ancak mahkeme, aynı gün aldığı ikinci bir kararla, yeniden yakalama kararı çıkardı. Karara gerekçe olarak, hakkında 27 yıl hapis cezası istenen sanığın yurtdışında olması ve savunmasının alınamaması gösterildi. Sabri Çelebi’nin avukatı Turan Öner İstanbul 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin yakalama kararının kaldırılarak yeniden yakalama kararı verilmesini şöyle değerlendirdi:
“Yakalama kararının mahkemeye gelinceye kadar olan bölümü, soruşturma aşamasıdır. Mahkemenin tensip zabtının kabul edildiği andaki bölümü de kovuşturma aşaması olarak adlandırılır. Dolayısıyla 1’inci evre yani soruşturma aşaması sona erdi ve yargılamaya geçildi. Yani kovuşturmada yeni bir karar vermek zorunda olduğu için mahkeme, eski yakalama kararını kaldırıp yeniden yakalama kararı verdi. Hukuken böyle bir zorunluluk var. İstanbul 53’üncü Asliye Ceza Mahkemesi, İstanbul 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin yakalama kararının devamına da diyebilirdi. Müvekkilim Sabri Çelebi bana 1 ay sonra geleceğini söyledi. Tehditler aldığı için savcılığa suç duyurusunda bulunmamı istedi.” Bu arada, mahkeme, diğer sanıklar Ahmet Girgin, Şeyhmus Kırmızı ve Murat Ertik’e ilk duruşmanın görüleceği 18 Aralık 2013 günü için çağrı kağıdı gönderilmesine karar verdi.