Palalı saldırgan hakkında yakalama kararı

Palalı saldırgan hakkında yakalama kararı
Palalı saldırgan hakkında yakalama kararı
Beyoğlu'ndaki palalı saldırgan Sabri Çelebi hakkında savcının itirazı üzerine mahkeme 'yakalama' kararı verdi. Dosya için gizlilik kararı alındı.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Savcının itirazını kabul eden İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin yakalama kararı çıkarmasındaki gerekçeler ortaya çıktı. Şüphelinin yaraladığı belirtilen mağdurlar Kaan Polat ve Kayhan Şahan’ın hakkındaki darp raporlarına atıf yapıldığının kararda, olay bölgesinde yer alan tanıkların beyanlarına da yer verildi. Kamera kayıtlarının incelendiğinin belirtildiği kararda, “Suçun vasıf ve mahiyeti, kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların bulunması, mağdur veya başkaları üzerinde baskı kurulma girişimi hususunda kuvvetli şüphe bulunması, turizm işi ile iştigal ettiğini beyan eden şüpheli de ele geçen ve mesleğiyle mutad olmayan şekilde ele geçen suç aletinin niteliği ve adli kontrol tedbirlerinin yeterli görülmemesi nedeniyle yakalama kararı çıkartılmasına karar verilmiştir." denildi. 

TUTUKLANMA TALEBİ REDDEDİLMİŞTİ

 

Gezi Parkı eylemleri sırasında cumartesi günü Talimhane'de polisten kaçan kalabalığı palayla saldıran ve esnaf olduğu belirtilen Sabri Çelebi pazar günü İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na sevk edildi. Nöbetçi savcılıkta yapılan sorgunun ardından Çelebi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. 30. Asliye Ceza Mahkemesi, şüphelinin üzerine atılı suçların vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, tutuklanmanın bir tedbir olması, şüphelinin sabit ikametgah sahibi olması ve kaçma şüphesinin bulunmaması gerekçelerini göz önünde bulundurarak tutuklanma talebinin reddine karar verdi.

ARINÇ VE ERGİN TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Serbest bırakılma kararı tepki çekmişti. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın  'Serbest kalmasını garipsedim' açıklamasını yaparken, karara Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in de Radikal'e yaptığı açıklamada olaya tepki göstermişti. SAVCI İTİRAZ ETTİ 

Salı günü palalı saldırgan ile ilgili soruşturmaya bakan Savcı Veysi Büyükkılıç, Sabri Çelebi'nin serbest bırakılmasına itiraz etti. Savcı itirazında, ‘suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumunu’ gerekçe göstererek  Sabri Çelebi'nin  tutuklanmasını talep etti. Savcının bu talebini İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi değerlendirdi. Mahkeme heyeti, savcılığın itirazını yerinde bularak,  Çelebi hakkında yakalama kararı çıkarken, diğer üç saldırgan ise adli kontrol kararı alındı.

PALALI SORUŞTURMASINA GİZLİLİK KARARI

Savcılık palalı saldırgan ile ilgili yürütülen soruşturmada gizlilik kararı verdi

 

 

Polis de 'palalı'dan şikayetçi oldu

Deniz Zeyrek yazdı. "Ergin de pala olayına kızdı"

Palalı saldırgan Meclis gündemine geldi

Pala 'serbest'