Palalı saldırgan hakkında yakalama kararı

Palalı saldırgan hakkında yakalama kararı
Palalı saldırgan hakkında yakalama kararı
Beyoğlu'ndaki palalı saldırgan Sabri Çelebi hakkında savcının itirazı üzerine mahkeme 'yakalama' kararı verdi. Dosya için gizlilik kararı alındı.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Savcının itirazını kabul eden İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin yakalama kararı çıkarmasındaki gerekçeler ortaya çıktı. Şüphelinin yaraladığı belirtilen mağdurlar Kaan Polat ve Kayhan Şahan’ın hakkındaki darp raporlarına atıf yapıldığının kararda, olay bölgesinde yer alan tanıkların beyanlarına da yer verildi. Kamera kayıtlarının incelendiğinin belirtildiği kararda, “Suçun vasıf ve mahiyeti, kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların bulunması, mağdur veya başkaları üzerinde baskı kurulma girişimi hususunda kuvvetli şüphe bulunması, turizm işi ile iştigal ettiğini beyan eden şüpheli de ele geçen ve mesleğiyle mutad olmayan şekilde ele geçen suç aletinin niteliği ve adli kontrol tedbirlerinin yeterli görülmemesi nedeniyle yakalama kararı çıkartılmasına karar verilmiştir." denildi. 

TUTUKLANMA TALEBİ REDDEDİLMİŞTİ

 

Gezi Parkı eylemleri sırasında cumartesi günü Talimhane'de polisten kaçan kalabalığı palayla saldıran ve esnaf olduğu belirtilen Sabri Çelebi pazar günü İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na sevk edildi. Nöbetçi savcılıkta yapılan sorgunun ardından Çelebi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. 30. Asliye Ceza Mahkemesi, şüphelinin üzerine atılı suçların vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, tutuklanmanın bir tedbir olması, şüphelinin sabit ikametgah sahibi olması ve kaçma şüphesinin bulunmaması gerekçelerini göz önünde bulundurarak tutuklanma talebinin reddine karar verdi.

ARINÇ VE ERGİN TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Serbest bırakılma kararı tepki çekmişti. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın  'Serbest kalmasını garipsedim' açıklamasını yaparken, karara Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in de Radikal'e yaptığı açıklamada olaya tepki göstermişti. SAVCI İTİRAZ ETTİ 

Salı günü palalı saldırgan ile ilgili soruşturmaya bakan Savcı Veysi Büyükkılıç, Sabri Çelebi'nin serbest bırakılmasına itiraz etti. Savcı itirazında, ‘suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumunu’ gerekçe göstererek  Sabri Çelebi'nin  tutuklanmasını talep etti. Savcının bu talebini İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi değerlendirdi. Mahkeme heyeti, savcılığın itirazını yerinde bularak,  Çelebi hakkında yakalama kararı çıkarken, diğer üç saldırgan ise adli kontrol kararı alındı.

PALALI SORUŞTURMASINA GİZLİLİK KARARI

Savcılık palalı saldırgan ile ilgili yürütülen soruşturmada gizlilik kararı verdi

 

 

Polis de 'palalı'dan şikayetçi oldu

Deniz Zeyrek yazdı. "Ergin de pala olayına kızdı"

Palalı saldırgan Meclis gündemine geldi

Pala 'serbest'


  http://www.radikal.com.tr/114131111413118

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  tehlikeli kutuplaşma - sabahattinali

  toplum, yöneticilerinde gayretiyle ikiye bölünüyor. birbirinden nefret eden yanyana olmak istemeyen birbirini tahammül edemeyen iki farklı vatandaş profili ortaya çıkıyor.istanbulda palasını kapıp göstericilere saldıran esnaf profilinden sonra ankarada aynı olayın tekrarlanması bu tehlikeli kutuplaşmanın emareleri olarak algılanmalı. Böylesi bir olayı günlük nafakasının peşinde olan esnafın gösteriler nedeniyle işlerin bozulması sonucunda cinnet geçirdiği şeklinde değerlendirmek ve makul bir davranış olarak görmek bu tehlikeli ayrışmayı hızlandırmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Haklı olduğunu düşünen kendini mağdur hisseden gezi parkı eylemcilerinin çevre esnafıyla empati kurma gereği hisetmemesi hükümet yetkililerin eylemleri doğrudan kendi iktidarını gayri meşru yollardan sonlandırma olarak görmesi ölümlerin gözaltıların çokluğu gelecek için çokta umutlu olmamız için bir sebep bırakmıyor..

  Ne gerek vardı - mertcan7406

  Ne gerek vardı canım. Palasıyla mutluydu O. Bir kaç tane insan doğramasını bekleseydiniz.

  gizli? - yawan

  altından neyin çıkacağını düşünüyorsunuzda gizlilik kararı alıyorsunuz? kendi gölgenizden korkar oldunuz. bismillah bi yakalayın, sorun soruşturun neymiş ne değilmiş. sonra bakarsınız durumlar sakatsa gizlilik kararını gene verirsiniz merak etmeyin! böyle gizlilik kararı gibi jeymisbond katakullileri ile halktan hala birşeyleri saklayabileceğinizi düşünmeniz ne acı!

  ceza - gay

  bu adama 3-4 sene vermedikleri muddetce bunlardan daha cok gorecegiz. caydirici bir ceza gerekli. Almanya'da, Fransa'da boyle bir sey olsa adami tedaviye alirlar, hayati soner insanin; Amerika'da polis direkt vurur adami bacagindan; Israil'de bile boyle bir sey olacagini dusunemiyorum.

  YANİ - pispor

  halkın tepkisi olmazsa Bülent Arınç ve adalet bakanı da devreye girmezse savcı tutuklama kararına itiraz etmeyecekti ya arkadaş bu ne çeşit bir hukuk bu nasıl bir adalet anlayışı bu nasıl bir hak arayışı

  çooook komik :)) - mexmet

  Allahım Allahım, nasıl bir ülkede yaşıyoruz. güleyimmi ağlayayımmı bilemedim. Adamın biri çıkıyor satırla millete saldırıyor, tekmeliyor, benim akıllı hakimlerim savcılarım adamı serbest bırakıyor... sonrada meclis başkanın bir lafıyla tekrar tututluyor. Neden ilk yakalandığında tutuklanmadı acaba? 1 haftada kanun mu değişti türkiyede? yoksa ilk yakalandığında sayın başbakanımız ne der diyemi serbest bırakıldı. Artık kanunumuz, hukukumuz, özelimiz, yaşama biçimimizi, daha doğrusu herşeyimizi hükümetimiz karar verecek. Biz olduk bir koyun, başımızda bir çoban. Adını din koymuş bir kaval... üfelye üfleye istediği yere çekiyor. kimimiz melese de kimin umrunda.

  EVDE ZOR TUTULAN PALALI.. - Düzgün Baba

  Polis şikayetçi olunca yakalama kararı çıkmıştır. Ama vatandaşa saldırı serbest.