'Palalı' serbest bırakıldı...

'Palalı' serbest bırakıldı...
'Palalı' serbest bırakıldı...
Gezi Parkı olayları sırasında göstericilere "pala" tabir edilen bıçakla saldıran Sabri Çelebi, dün gece saat 1 civarlarında Sabiha Gökçen Havaalanı'nda gözaltına alındı. Geceyi emniyette geçiren Çelebi, bugün çıkarıldığı Adliye'de serbest bırakıldı...
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU / Arşivi

İSTANBUL - Gezi Parkı protestoları sırasında, işyerinin bulunduğu Talimhane bölgesinde göstericilere 'et zırhı' olarak kullanılan dev bir palayla saldırarak bir gösterici ve bir polisi yaralayan ve bu nedenle 27 yıl hapis istemiyle yargılanan, ancak olayın ardından kaçtığı Fas'tan bir süre dönmeyen Sabri Çelebi isimli zanlı, dün gece yurda döndü. Elindeki kesici aletle etrafa saldırırken göstericiler tarafından görüntülenen ve olay günü gözaltına alındıktan hemen sonra serbest bırakılması tartışmalara yol açan Sabri Çelebi, 50 günlük kaçışının ardından yurda dönüşünde gözaltına alındı. Daha önce ifadesi alındığı için tekrar ifadesine başvurulmayan zanlı, bugün çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 


SONUNDA BİLETİNİ 'YAKMADI'
Türkiye ’ye geri dönüp dönmeyeceği tartışma konusu olan Çelebi, gelişini birkaç kez ertelemesine rağmen Türkiye’den çıkışından tam 50 gün sonra dün gece Fas’ın Kazablanka şehrinden Air Arabia uçağıyla 00:25’te Sabiha Gökçe Havaalanı’na indi. Pasaport kontrolü sırasında hakkında yakalama kararı olduğu için gözaltına alınarak Gayrettepe’de bulunan Asayiş Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. Daha önce ifadesi alındığı için tekrar ifadesine başvurulmayan Çelebi, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. Çelebi’nin emniyette polislere “yakalanacağımı bile bile geldim” dediği öğrenildi..

 

Yoğun güvenlik önlemleri altında adliyeye alınan Sabri Çelebi, sağlık kontrolünün ardından 53. Asliye Ceza Mahkemesi'nin bulunduğu 4. kata çıkarıldı. Hakim Fatma Şeker'e yaklaşık bir saat ifade veren Çelebi savunmasının alınmasının ardından serbest bırakıldı. Çelebi salonun içinde bulunan ve tutuklu sanıkların kullandığı asansörle polisler tarafından indirilerek adliyenin otoparkından adliyeden ayrıldı. Hakim Şeker, "yakalama kararının savunma alınabilmesi için çıkarıldığı ve herhangi bir tutuklama tedbiri bulunmadığı" gerekçesiyle Sabri Çelebi'yi serbest bıraktı.

 

Palalı saldırgan için kırmızı bülten hazırlığı
AVUKATINDAN AÇIKLAMA


Çelebi'nin avukatı Zafer Küçük ise adliye çıkışında açıklama yaptı. Avukat Küçük, Çelebi'nin görüntülerdeki kadına yönelik saldırısından dolayı savunmasında pişmanlığını dile getirdiğini belirterek, "Diğerleriyle ilgili ise kendisini savunma amacıyla yaptığını söyledi" dedi. Çelebi hakkında yurtdışına çıkış yasağı konulmadığını ifade eden avukat Küçük, "Yakalama kararı ifadeye ilişlkin bir karardı. Savunması alındı serbest bırakıldı. Duruşmaları takip edecek. Daha sonra beraber açıklama yapacağız" ifadesini kullandı.

Palalı için son karar: Yakalayın!

 

NE YAPMIŞTI?

 

Gezi parkı olayları sırasında Talimhane caddesi üzerinde gösteri yapan bir gruba elindeki "Zırh" tabir edilen bıçakla saldıran Sabri Çelebi, kendisini durdurmaya çalışan bir emniyet müdürünü yaralamış, bir kadın da Sabri Çelebi'nin tekmesinden kurtulamamıştı. Olaydan kısa süre sonra polis tarafından gözaltına alınan Sabri Çelebi, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Ancak Savcılığın serbest bırakmaya yaptığı itirazın ardından Sabri Çelebi, hakkında tekrar yakalama kararı çıkarılmıştı. Polis Sabri Çelebi'yi yakalamak için tekrar harekete geçerken şüphelinin yakalama kararı çıkmadan bir gün önce Atatürk Havalimanından eşi ve çocuğuyla birlikte Fas'a gittiği belirlenmişti. Fas'tan yaptığı açıklamalarda mutlaka Türkiye'ye geri döneceğini söyleyen Sabri Çelebi, bugüne kadar beklenen uçaklardan çıkmamıştı.

'Palalı' kendi gelmedi ama eşi ve çocuğunu Türkiye'ye gönderdi


27 YIL İSTENİYORDU

Sabri Çelebi’nin de aralarında bulunduğu 4 şüpheli hakkındaki soruşturmanın tamamlanması sonrasında hazırlanan iddianamede, Çelebi için 9 yıl 9 aydan 27 yıla kadar hapis cezası istenmişti. İddianamede zanlıların, “kasten yaralama”, “görevli memura direnme ve memura karşı silahla (bıçakla) yaralama” ve “şahıslara karşı yaralama” suçlarını işlediklerinin tespit edildiği açıklanmıştı.  

Meğer 'palalı' için yakalama kararı kalkmış!