'Palalı'ya 27 yıl istendi

'Palalı'ya 27 yıl istendi
'Palalı'ya 27 yıl istendi
Gezi eylemcilerine palalı saldırıyla ilgili dört kişiye 9-27 yıl istenirken iddianame kafa karıştırdı. Çelebi'nin elindeki pala için 'zırh' denildi.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Taksim Gezi Parkı olayları sırasında elinde palayla görüntülenen şüpheli Sabri Çelebi’nin de aralarında bulunduğu dört kişi için 27 yıla kadar hapis talebiyle iddianame hazırlandı. Ancak iddianame kafaları karıştırdı. İddianamede Çelebi’nin elindekinin zırh olduğu belirtildi ve emniyetin kriminal raporuna yer verildi. Kriminal raporda ise zırhın yasak olmadığı belirtildi. Savcı “Bütün şüphelilerin görevi yaptırmamak için direnme ve memura karşı silahla (bıçakla) yaralama suçlarını işledikleri anlaşılmakta” ifadesine yer vererek ceza talebinde bulundu. İddianamede, görüntülerde saldırıya uğrayan kadınla ilgili ise herhangi bir ifade veya bilgi yer almadı.

İddianame hazırlandı
İstanbul Talimhane’de, eylemcilere elinde pala ile saldırırken görüntülenen Sabri Çelebi’nin de aralarında bulunduğu dört şüpheli hakkında iddianame hazırlandı. İddianamede şüpheliler Sabri Çelebi, Ahmet Girgin, Şeyhmus Kırmızı ve Murat Ertik’in ‘kasten yaralama ve görevi yaptırmamak için direnme’ suçlarından 9 yıl 9 aydan 27 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Savcı Veysi Büyükkılıç tarafından hazırlanan iddianamede Emniyet Müdür Yardımcısı Kayhan Şahan, Seyfettin Efe ve Kaan Polat müşteki olarak yer aldı. İddianamede eylemcilere sopa ve palalarla saldırıldığı, şüphelilerin olayı engellemeye çalışan polislere de direndikleri belirtildi.

‘Koruma amaçlıydı...’

Sabri Çelebi, ifadesinde Gezi protestoları nedeniyle işlerinin bozulduğunu, ekonomik olarak sıkıntı yaşadığını, eylemcilerin daha önce işyerine zarar verdiğini belirtti. Çelebi’nin iddianamedeki savunmasında ise eylemcilerin tekrar işyerine zarar vermelerini engellemek ve korkutmak amacıyla eline zırh aldığını söyledi. Hakkında yakalama kararı çıkartılan Sabri Çelebi, henüz yakalanamadı. Çelebi’nin, yakalama kararından bir gün önce Fas’a gittiği ortaya çıkmıştı.
Şüphelilerin, eylemlere katılan müşteki Kaan Polat’a bıçakla saldırdıkları ve Polat’ın saldırı sonucunda yaralandığı ifade edildi. Savcı Veysi, hakkında yakalama kararı çıkarılan Sabri Çelebi’nin elindeki kesici aletle ilgili herhangi bir ifade kullanmadı. ‘Pala’ kelimesi sadece bir yerde, olayın anlatım bölümünde var. O bölüm ise şöyle: “Dört şüpheli ise sopa ve satırlarla gösteri yapan kişilere saldırmaya başlaması üzerine...” 

‘Zırh, yasak bıçak değil’

‘Zırh’ kelimesi ise Çelebi’nin savunmasında geçti. Çelebi, saldırı sırasında eline et kesmekte kullanılan ‘zırh’ adlı kesici aleti aldığını, amacının korkutmak olduğunu söylüyor.
İddianamede Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Polis Laboratuvarı’nın raporuna da yer verildi. Bu rapora göre şüphelilerden ele geçirilen bıçak ve sopaların yasak bıçak niteliğinin bulunmadığı belirtildi.


  http://www.radikal.com.tr/114433011443303

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Alevere - vancetti

  Derler ya, "alevere dalevere kürt Memet nöbete". Kaçma tehlikesi olan Adamı serbest bırakıp müslüman kardeşlere emanet ettiniz. Şimdi kamuoyu baskısı yüzünden sözde yargılıyorsunuz. O da aptaldı gelip kuzu kuzu teslim olacak. Silivride insanlar kaçma tehlikesi ve delileri karartma gerekçesiyle yıllardır tutuklu yargılanıyor. Bu mu adaletiniz?.

  etik ayrım. - likapa

  ne yazık ki mahkeme gezi olaylarını destekleyen sol medyanın baskısıyla sırf elinde pala var diye önce serbest bıraktı sonra 27 yıl istiyor.hiç mi hiç yakıştıramadım yargıya.tv de izledik belli ki kızmış adam palayla sokağa çıkmış yanlış yapmış belki suç işlemiş.palayla bir kadının poposuna vuruyor o vuruş da zararsız bir vuruş.ardından vurduğu tekme gaddarca bir tekme.ama sadece tekme.insanlara molotof atanların hangisine 27 yıl istendi.molotof atanlar polisleri yakabilselerdi yakmayacak mıydı?araçları yakarken içinde polisler de yok muydu.bu şekilde bu etik ayrımı yapmayan herkes taraflıdır,sahte düşüncelirdir.

  Su habire bulandırılıyor - serdengectiali

  Tabanca ile birini vurdunuz, veya attınız da tutturamadınız diyelim, tabancanın ateşlenmesi eylemi sonuçlarına göre cezası belirlenecek bir suç eylemidir. Tabanca taşımanız ise bu eylemle ilgisi olmayan daha başka bir durumdur, taşıma ruhsatınız varsa bu konuda işlem yapılmaz, yoksa ayrıca ikinci bir suç işlemiş olursunuz, bunun cezası ayrıca belirlenir. Ezcümle yasaklı olmayan bir silahı taşımak size cürüm işleme özgürlüğü vermez, veya bu silahla işlediğiniz suçun cezası silah yasaklı değil diye azalmaz, silah taşıma ve bu silahla eylem yapma birlikte değerlendirilemez hukukta, ayrı durumlar, ayrı kararlar gerektirir. Kurşunkalemle şah damarını parçalayarak birini öldürürseniz cinayeti yasaksız bir aletle işlediniz diye daha az ceza almazsınız, kurşun kalem taşıdığınız için ayrıca ceza almazsınız sadece. Bu kadar açık bir hukuksal kural ne niyetle bulandırılıyor diye sormaya gerek var mı?