'Palalı'ya 27 yıl istendi

'Palalı'ya 27 yıl istendi
'Palalı'ya 27 yıl istendi
Gezi eylemcilerine palalı saldırıyla ilgili dört kişiye 9-27 yıl istenirken iddianame kafa karıştırdı. Çelebi'nin elindeki pala için 'zırh' denildi.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Taksim Gezi Parkı olayları sırasında elinde palayla görüntülenen şüpheli Sabri Çelebi’nin de aralarında bulunduğu dört kişi için 27 yıla kadar hapis talebiyle iddianame hazırlandı. Ancak iddianame kafaları karıştırdı. İddianamede Çelebi’nin elindekinin zırh olduğu belirtildi ve emniyetin kriminal raporuna yer verildi. Kriminal raporda ise zırhın yasak olmadığı belirtildi. Savcı “Bütün şüphelilerin görevi yaptırmamak için direnme ve memura karşı silahla (bıçakla) yaralama suçlarını işledikleri anlaşılmakta” ifadesine yer vererek ceza talebinde bulundu. İddianamede, görüntülerde saldırıya uğrayan kadınla ilgili ise herhangi bir ifade veya bilgi yer almadı.

İddianame hazırlandı
İstanbul Talimhane’de, eylemcilere elinde pala ile saldırırken görüntülenen Sabri Çelebi’nin de aralarında bulunduğu dört şüpheli hakkında iddianame hazırlandı. İddianamede şüpheliler Sabri Çelebi, Ahmet Girgin, Şeyhmus Kırmızı ve Murat Ertik’in ‘kasten yaralama ve görevi yaptırmamak için direnme’ suçlarından 9 yıl 9 aydan 27 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Savcı Veysi Büyükkılıç tarafından hazırlanan iddianamede Emniyet Müdür Yardımcısı Kayhan Şahan, Seyfettin Efe ve Kaan Polat müşteki olarak yer aldı. İddianamede eylemcilere sopa ve palalarla saldırıldığı, şüphelilerin olayı engellemeye çalışan polislere de direndikleri belirtildi.

‘Koruma amaçlıydı...’

Sabri Çelebi, ifadesinde Gezi protestoları nedeniyle işlerinin bozulduğunu, ekonomik olarak sıkıntı yaşadığını, eylemcilerin daha önce işyerine zarar verdiğini belirtti. Çelebi’nin iddianamedeki savunmasında ise eylemcilerin tekrar işyerine zarar vermelerini engellemek ve korkutmak amacıyla eline zırh aldığını söyledi. Hakkında yakalama kararı çıkartılan Sabri Çelebi, henüz yakalanamadı. Çelebi’nin, yakalama kararından bir gün önce Fas’a gittiği ortaya çıkmıştı.
Şüphelilerin, eylemlere katılan müşteki Kaan Polat’a bıçakla saldırdıkları ve Polat’ın saldırı sonucunda yaralandığı ifade edildi. Savcı Veysi, hakkında yakalama kararı çıkarılan Sabri Çelebi’nin elindeki kesici aletle ilgili herhangi bir ifade kullanmadı. ‘Pala’ kelimesi sadece bir yerde, olayın anlatım bölümünde var. O bölüm ise şöyle: “Dört şüpheli ise sopa ve satırlarla gösteri yapan kişilere saldırmaya başlaması üzerine...” 

‘Zırh, yasak bıçak değil’

‘Zırh’ kelimesi ise Çelebi’nin savunmasında geçti. Çelebi, saldırı sırasında eline et kesmekte kullanılan ‘zırh’ adlı kesici aleti aldığını, amacının korkutmak olduğunu söylüyor.
İddianamede Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Polis Laboratuvarı’nın raporuna da yer verildi. Bu rapora göre şüphelilerden ele geçirilen bıçak ve sopaların yasak bıçak niteliğinin bulunmadığı belirtildi.