Palalı'ya serbest, Grup Yorum'a yasak

Palalı'ya serbest, Grup Yorum'a yasak
Palalı'ya serbest, Grup Yorum'a yasak
Gezi Park eylemcilerine pala ile saldıran Serdar Çelebi'nin "kaçma şüphesi bulunmadığı" gerekçesiyle tutuksuz yargılanmasına karar veren, hakkında yurt dışına çıkış yasağı koymayan yargı, aynı hassasiyeti KESK üyeleri ve ünlü müzik grubu Grup Yorum üyeleri için göstermedi.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Yaklaşık 5 aydır “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklu bulanan KESK üyelerinin tutukluluk incelemesi 11 Temmuz günü Ankara TMK 10. Madde ile yetkili ve görevli 3 Nolu Hakimlik tarafından yapıldı.

Tutukluluk incelemesi amacıyla yapılan duruşmaya aralarında KESK Eğitim ve Örgütlenme Sekreteri Akman Şimşek’in de bulunduğu toplam 8 şüpheli katıldı. Bütün şüpheliler savunmalarında herhangi bir örgütle bağlantılarının olmadığını, memur olduklarını beyan ederek, tutuksuz yargılanma taleplerini dile getirdi.

PALALI NASIL SERBEST KALDI
Şüpheli Gülcan Kalkan, yaptığı savunmada Eğitimsen üyesi olduğunu yasa dışı herhangi bir örgüt üyesi olmadığını belirttikten sonra, şöyle konuştu : “Tamamı yasal ve sendikal faaliyetlerim nedeni ile hakkımda suç uydurulduğunu düşünmekteyim. Özellikle son günlerde medyaya yansıdığı gibi palalı saldırganların hukukçular tarafından serbest bırakılıp, demokratik eylemlerde bulunan bizlerin tutuklanmasını anlayabilmiş değilim.”


HİÇBİR ŞİDDET EYLEMİ YOK
Mehmet Toğan isimli şüpheli de örgüt suçlamasını kabul etmediğini ifade ederek “Bende ne silah ne de şiddetli içerikli bir delil ele geçirilmemiştir. Kamu görevlisi olmamız ve iktidarın yapmış olduğu hukuksuz uygulamaların önünde demokratik olarak direnmemiz nedeni ile tutuklandığımızı düşünmekteyim” diye konuştu.

5 AYDIR TUTUKLUYUZ
Abidin Sırma isimli sendikacı da yaptığı savunmada sendikal faaliyetleri dışında herhangi bir çalışmalarının bulunmadığını ifade ederek “Hiçbir şiddet içeren eylem içerisinde bulunmadık. Bizim hukuktan beklediğimiz hukukun temel ilkelerinin uygulanması siyasi her türlü baskı ve görüşlerden arınılarak karar verilmesidir” dedi. Akman Şimşek de savunmasında 5 aydır tutuklu olduklarına dikkat çekerek, “Şuan elinizdeki dosya tamamı ile emniyetin komplosudur. Herhangi bir şiddet eylemine katılma durumumuz söz konusu değildir. 5 aydır haksız ve hukuksuz olarak tutuklu olduğumuzu düşünüyorum” dedi.

SİNDİRME ARACI
Şüphelilerin avukatlarından Engin Gökoğlu da müvekkillerinin tutuksuz yargılanmasını isteyerek,“Eli satırlı, sopalı saldırganlardan polis kurşunuyla katledilen Ethem Sarısülük soruşturmalarına hiçbir tutuklama kararı verilmemiştir. Fakat mevzu muhalif sendikacılar olunca haklarında hemen soruşturmalar başlatılmakta, tutuklama kararları verilmektedir. Hukuk muhalifleri sindirme aracı olarak kullanılmaktadır” dedi.

Savunmaların ardından, Hakim Halil İbrahim Kütük, sendikacıların tutukluluk halinin devamına karar verdi. Gerekçe olarak da delilerin tam olarak toplanmamış olması ve delilerin karartılma ihtimali bulunmasını gösterdi.

PALALI’YA SERBEST YORUM’A YASAK
Palalı saldırgan hakkında “yurt dışı çıkış yasağını” uygulamayan yargı, haklarında örgüt üyeliği suçlaması ile dava açılan Grup Yorum üyelerinin, haklarındaki “yurt dışına çıkmama” ve “konutunu terk etmeme” kararının kaldırması talebini de reddetti. İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi, bu kararına gerekçe olarak, kararın verildiği sebep ve şartlarda herhangi bir değişiklik olmamasını gösterdi.


  http://www.radikal.com.tr/114177911417795

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Esed sever yorum - isakent

  gurup yorum aslında sadece çalgıcı takımı değildir onlara yakın olanlarda mitte poliste gayet iyi bilir ama kanuni boşlukları iyi kullanır kamuoyunu yandaşları ve medya aracılığı ile ortamı çok iyi manüpile eder

  Sokak ozgurluktur - kujo84

  Bu adaletsizlikleri yaptiktan sonra kimse bu insanlar neden sokaklara cikiyor demesin.Adalet polis hepsi onlarin sokaklar bizim.

  grup yorum - onuratug

  grup yorum, kardeş türküler, ahmet kaya ve diğerleri, bu ülkede hep palalılardan, otel kundakçılarından ve kurşun sıkanlardan daha tehlikeli addedilmiştir.

  Yaziklar olsun!!! - Candem

  Evet Erdogan domakrasisi diye buna denir. Sendika üyelerini tik icereiye. Eli silahli katilleri birak. Ba nasil adalet anlayan beri gelsin.

  Ah yargı, vah yargı... - citizen

  Yargı, kendini yargılasa acaba ne karar verir kendisi hakkında. Doğrusu tam bir merak konusu.