Palandöken'de çığ: 1 ölü

Palandöken'de, yazın karayolu, kışın kayak pistine dönüştürülen bölgeye dün çığ düştü. Geçilmesi yasaklanan bölgede snowboard yapan turistlerden biri öldü.

ERZURUM - Palandöken'de, yazın karayolu, kışın kayak pistine dönüştürülen bölgeye dün çığ düştü. Geçilmesi yasaklanan bölgede snowboard yapan turistlerden biri öldü.
Saat 13.30 sıralarında, güney pistinin de bulunduğu bölgeye düşen çığ, önüne çıkan her şeyi devirirken, dört Hollandalı, bir Ukraynalı ve bir Rus olmak üzere altı snowboard'cuyu da 300 metre kadar dere yatağına sürükledi. Snowboard'culardan beşi, kendi çabalarıyla kurtulurken, 18 yaşındaki Rus snowboard'cu Aleksander Kupin Saşa kar altında kaldı.
Olayın duyulmasından sonra bölgeye Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Timleri ile kayakçılar sevk edildi. Yaklaşık iki saat süren çalışmalar sonunda, Saşa'nın bedenine dört metre derinlikte ulaşıldı.
Erzurum Vali Yardımcısı İbrahim Yurdakul, snowboard'cu turistlerin Palandöken'de pist dışına çıkarak, yasak bölgede çığ düşmesine neden olduklarını ileri sürdü. Yurdakul, "Pistlerin dışında kayak yapılmayan bölgede maceraperest turistlerin snowboard denemesiyle kar kütlesi düşmüş" dedi.
Geç müdahale iddiası
Palan Otel'de kalan bir Türk görgü tanığı ise olayı şöyle anlattı: "Çığ düşmeden önce peş peşe iki patlama duydum. Sanırım kapalı olan Kuzey Pisti'ne çığ düşürüp bölgeyi tehlikesiz hale getirmek için ses bombası atıldı. Dağ sanki kaymaya başladı. Snowboard'larla kayan yabancıların çığda çırpınışlarını gözlerimle gördüm. Sivil Savunma ekipleri, tam 45 dakika sonra dağa çıktı" dedi. Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birliği Müdürü Yalçın Mumcu ise bu iddiayı yalanlayarak "Ekibimiz olaya 5-10 dakika içinde müdahale etti" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7367517367510

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.