Palandöken'de çığ düştü

Erzurum kent merkezindeki Sefer Otel'de kalan 12 kişilik İngiliz turist grubundan dokuz kişi, bir minibüsle dün sabah Palandöken Dağı'na çıktı.

ERZURUM - Erzurum kent merkezindeki Sefer Otel'de kalan 12 kişilik İngiliz turist grubundan dokuz kişi, bir minibüsle dün sabah Palandöken Dağı'na çıktı. Fırtına ve elverişsiz hava nedeniyle bütün pistler kapalı olduğu
için turistler, pist dışında kaymaya başladı.
Yolda karşılaştıkları Sivil Savunma görevlilerinin uyarısına aldırmayan grup, sık sık çığ düşen bir bölgeye, Jandarma Genel Komutanlığı'na ait Sosyal Tesisleri'nin arkasında bulunan vadiye gitti. Ancak saat 10.30 sıralarında üzerlerine çığ düştü. Isınan hava ve rüzgârın etkisiyle kopan kitlenin geldiğini fark eden sekiz kişi son anda kaçmayı başardı. Ancak 60 yaşındaki Alasdair Ross kar altında kaldı.
'Gitmeyin dedik, dinletemedik'
Yakında kampları bulunan İzmir, Afyon, Sakarya ve Erzurum Sivil Savunma birlikleri, çığın koptuğunu görüp hemen yardıma koştu. Yarım saat sonra Ross, ağır yaralı olarak kar altından çıkarıldı. Ambulansla Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aziziye Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Ross, kurtarılamadı.
Sivil Savunma görevlisi Aydın Özyıldırım, "İngiliz grubu gitmemeleri için uyardık, ama dinlemediler. Palandöken'deki pistlerin dışına çıkmak, hele bu mevsim çok tehlikeli" dedi.
Öte yandan Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı İsmail Küçük, yedi yıl önce yetkilileri uyardıklarını söyledi. Küçük, "Palandöken'de 1996 yılında da bir çığ olayı yaşandı ve altı kişi hayatını yitirdi. Meteoroloji Mühendisleri Odası olarak 1997'de Turizm Bakanlığı ve Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nü çığ erken uyarı sistemi kurulması konusunda uyardık. Bu tehlike sadece Palandöken'e has değil. Bunun benzeri, Uludağ ve Erciyes'te de görülebilir" diye konuştu.
(dha, aa)