Palavralarla dolu haberi ciddiye alıp soruşturma başlattılar

Palavralarla dolu haberi ciddiye alıp soruşturma başlattılar
Palavralarla dolu haberi ciddiye alıp soruşturma başlattılar
Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı, Güneş Gazetesi'nin 5 gün önce yayınlanan manşetini ihbar kabul ederek Doğan Medya Grubu hakkında "terör örgütü propagandası yapmak"tan soruşturma başlattı. Başsavcı Vekili İdris Kurt'un, yargının takipsizlik verdiği konuların bile işlendiği bir manşeti ciddiye alarak soruşturma başlatması dikkat çekti.

RADİKAL - Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Doğan Medya Grubu bünyesindeki basın kuruluşlarında yer alan bazı haberlerden dolayı yetkililer hakkında, “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan soruşturma açtı. Başsavcıvekili İdris Kurt, Güneş Gazetesi’nin 10 Eylül 2015'teki “Al Sana Belge" başlıklı haberini ihbar kabul ederek, yaptıkları yayınlardan dolayı Doğan Medya Grubu hakkında resen soruşturma başlattı.

Güneş Gazetesi’nin perşembe günkü sayısında, Doğan Yayın Grubu’nun teröre destek vermekle suçlandığı haberlerden bazıları şunlar oldu:
- www.hurriyet.com.tr’de Mısır’da halkın oylarıyla seçilmiş Cumhurbaşkanı’na idam kararına ilişkin haber, Erdoğan’ın da tepki gösterirken kullandığı “Yüzde 52 oy aldı idam kararı verdiler” başlığıyla yayınlanmıştı. Bu haberle ilgili olarak açılan soruşturma, “haber, tamamen gerçek ve güncel bir olayın kamuoyuna duyurulması amacını taşıyor” gerekçesiyle takipsizlikle sonuçlanmıştı.

O MANŞETE TAKİPSİZLİK

- Güneş Gazetesi’nin bir diğer iddiası, Doğan Haber Ajansı’nın hacklenen twitter hesabından atılan HDP’ye destek içerikli bir tweet oldu. Seçimlerden birkaç gün önce korsanlar tarafından ele geçirilen twitter hesabından böyle bir tweet atılmıştı. Ancak korsanların saldırısı sonrası Londra’daki twitter ofisi ile temas kuran DHA yetkilileri, hesabı geri alıp hackerların yazdığı tweet’i kısa süre içinde silmişti.

- Doğan Medya Grubu’nun teröre destekle suçlandığı bir diğer olay ise kamuoyunda Kırmızı Fularlı Kız olarak anılan Ayşe Deniz Karacagil ile Cüneyt Özdemir’in yaptığı röportaj oldu. Gezi olayları sırasında Antalya’da gözaltına alınan Karacagil ile 2014 yılının şubat ayında tahliye edilmesinden sonra birçok gazeteci gibi Cüneyt Özdemir de söyleşi yapmıştı. Bu söyleşiden 4 ay sonra PKK ’ya katılan Karacagil yüzünden Cüneyt Özdemir’in teröre destekle suçlanması dikkat çekti.

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ KALIN: YORUM YAPMAM DOĞRU OLMAZ

Doğan Medya Grubu'na yönelik soruşturma açılması, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'a da soruldu. Kalın, soruya şu cevabı verdi: "Hukuki süreçle ilgili benim yorum yapmam doğru olmaz, bir gerekçelerini görelim. Tabloyu net görmekten sonra değerlendirmek yapmak daha isabetli olur diye düşünüyorum."