Palaya karşı Adalet kılıcı

Palaya karşı Adalet kılıcı
Palaya karşı Adalet kılıcı
Adalet Bakanı Ergin, palalı saldırganın serbest bırakılması üzerine harekete geçti.

İstanbul ’da eylemcilere ‘pala’yla saldıran Sabri Çelebi’nin serbest kalması hükümet kanadında da rahatsızlığa neden oldu. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın “Ben de bunu (serbest bırakma kararını) sizin gibi çok garip karşıladım” sözlerinin, hükümetin genel bakışını gösterdiği öğrenildi.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in de karara gerekli kanallardan tepki gösterdiği öğrenildi.
Talimhane’de polis müdahalesinden kaçarken işyerinin önüne gelen göstericilere ve vatandaşlara saldırıp elindeki palayla bir kişiyi yaralayan Çelebi, polis tarafından ‘yumuşak muamele’ görmüş ve bırakılmıştı.

Kamuoyundan sert tepki gelince de Çelebi telefonla ifadeye davet edilmişti ve savcının tutuklama istemiyle gönderildiği nöbetçi mahkeme tarafından serbest bırakılmıştı. Kararlar verilirken, elinde tuttuğu pala hakkında kriminal rapor bulunmadığından Çelebi ile ilgili karar sadece ‘kasten yaralama’ ve ‘görevli memura mukavemet’ kapsamında verilmişti.

HSYK DEVREYE GİREBİLİR

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, önceki gün Bakanlar Kurulu toplantısının ardından zanlının serbest kalmasını değerlendirirken, “Elinde bir pala, bir satır olan herkese sataşan, kimine tekme atan korkunç bir görüntü. İnsanların can ve malına zarar veren, tehdit kokan bir harekettir. Uzun süre ekranlarda ekranlarda kalmıştır, Savcılık tutuklama talebiyle göndermiş, mahkeme serbest bırakmıştır. ’Neden serbest bırakılmıştır’ derseniz bunu hâkime sormak lazım. Ben de bunu sizin gibi çok garip karşıladım” dedi.

Arınç’ın bu görüşünün Bakanlar Kurulu’ndaki hâkim görüş olduğu öğrenildi.

Adalet Bakanı’nın da mahkeme kararını garip karşıladığı ve gerekli kanalları kullanarak mahkeme kararına tepki gösterdiği öğrenildi.
HSYK’nın palalı zanlı hakkında serbest bırakma kararı veren yargıçla ilgili inceleme başlatabileceği bildirildi. ( ANKARA RADİKAL)


  http://www.radikal.com.tr/1141031114103110

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kime ayak yapıyorsunuz - fısıltı

  sanıırm o palalının serbest kalmasına bir ben şaşırmadım. burası türkiye öldürenin değil ölenin suçlu olduğu,öldürenin her daim kahram ilan edildiği ve her olayda mevkisinin yükseltildiği bir ülke burası.şimdi kimse ayak yapmasın garip karşıladım falan diye. hakim kime çalışıyor? yargı kimin elinde? bu ayakları yemiyoruz.siz ülkenize sağır olun gidin mısır'daki şiddeti kınayın.adalet bakanı harekete geçmişmiş.aynı adalet bakanı ethem'in, abdullah'ın, mehmet'in,irfan'ın olayında nerdeydi? mısır'da mı? gözleri görmeyen arkadaşlarımız var bakan bu konuya da el atsın? durduk yere yaka paça gözaltına alınan arkadaşalarımız içinde harekete geçsin. izinsiz yapılan ev aramaları içinde bir şeyler yapsın.ee hadi bakan baktın yeterince yap bir şeylerde görelim seni.boyundan büyük işler istedim senden farkındayım.

  Adalet dahi sizden korkar hale geldi. - Endezyar

  Sayın ARINÇ Emin olun o palalı nasıl size yağcılık olsun diye bu patavasızlığı yapıyorsa, onun davasına bakan hakim savcı da sizden korktuğu için tutuklamamıştı. Onun içindirki laf oyunlarına hiç gerek yok.

  tedavi sart - gay

  zarar ettim deyip dag cikan terorist oluyor, zarar ettik deyip sehir basan serbest birakiliyor.

  İstisna! - ŞarloSınatra

  Daha önce Gezi direnişçilerine aşırı tepki gösteren hiç kimseye adalet kurumunca bir tepki gösterilmedi.Palalı üzerinde tekrar bir işlem başlatmalarının nedeni kendisinin siyasi görüşünü açıklaması olmasın? Taraf'ı olmadığından o da mı bertaraf edilecek? Gezi'deki Fail-i Meçhuller'in faillerine neden aynı tepkiyi göstermiyor bu kurum?

  Yargiclarin Hukumetin verecegi sezememesi - bsdetector581

  Itiraf edeyim, art niyetli dusunuyorum: hukuk sisteminin -tipki basindaki otosansur benzeri- hukumetin ne hosuna gider diye dusunup karar verdiklerine inanmaya basladim. Ama belli ki, bu hukumetin ne kadar berbat olabilecegi tahminlerinde -en azindan bu dava acisindan bakildiginda= dozu biraz kacirmis bu yargic.

  tabii olanı nedir... - lastikordek

  tabii olan gezi eylemcilerine şiddetle yanıt veren polislerin açığa alınıp yaralamaya karışanların da tutuklanmasıdır. aynı zamanda valinin de açığa alınıp tutuklanması olur. aynı zamanda içişleri bakanının da bakanlıktan uzaklaştırılıp dokunulmazlığının kaldırılıp yargılanması gerekir. yine tabii olanın başbakan hakkında toplumu bölüp bir kesimi mezhep bölücülüğü yaparak göstericilere karşı kışkırtmasının suç olduğunu sabitlenmesi gerekir. gösterilerde öldürülen insanlarımızın ölüm nedeni olarak başbakanın orantısız gücü olduğunun yargı önünde tespitidir. aynı şekilde uluderede ölenler için iktidarın sorumluluğunun hatırlatılması ve cezalandırılması gerekir. sandıkla gelenin insanları öldürme ve yaralama yetkisi olamaz. sandık tüm denetim mekanizmalarını bertaraf edemez. bu ülkenin devleti hükümeti ve yargısı suça bulaşmıştır ve derhal bağımsız yargı önünde hesap vermelidir.

  HSYK - Tsiuri

  bir zahmet... daha fazla geç kalmadan ki, hakimler işlerini 'siyaset'karıştırmadan yapmayı öğrensinler!