Palaya karşı Adalet kılıcı

Palaya karşı Adalet kılıcı
Palaya karşı Adalet kılıcı
Adalet Bakanı Ergin, palalı saldırganın serbest bırakılması üzerine harekete geçti.

İstanbul ’da eylemcilere ‘pala’yla saldıran Sabri Çelebi’nin serbest kalması hükümet kanadında da rahatsızlığa neden oldu. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın “Ben de bunu (serbest bırakma kararını) sizin gibi çok garip karşıladım” sözlerinin, hükümetin genel bakışını gösterdiği öğrenildi.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in de karara gerekli kanallardan tepki gösterdiği öğrenildi.
Talimhane’de polis müdahalesinden kaçarken işyerinin önüne gelen göstericilere ve vatandaşlara saldırıp elindeki palayla bir kişiyi yaralayan Çelebi, polis tarafından ‘yumuşak muamele’ görmüş ve bırakılmıştı.

Kamuoyundan sert tepki gelince de Çelebi telefonla ifadeye davet edilmişti ve savcının tutuklama istemiyle gönderildiği nöbetçi mahkeme tarafından serbest bırakılmıştı. Kararlar verilirken, elinde tuttuğu pala hakkında kriminal rapor bulunmadığından Çelebi ile ilgili karar sadece ‘kasten yaralama’ ve ‘görevli memura mukavemet’ kapsamında verilmişti.

HSYK DEVREYE GİREBİLİR

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, önceki gün Bakanlar Kurulu toplantısının ardından zanlının serbest kalmasını değerlendirirken, “Elinde bir pala, bir satır olan herkese sataşan, kimine tekme atan korkunç bir görüntü. İnsanların can ve malına zarar veren, tehdit kokan bir harekettir. Uzun süre ekranlarda ekranlarda kalmıştır, Savcılık tutuklama talebiyle göndermiş, mahkeme serbest bırakmıştır. ’Neden serbest bırakılmıştır’ derseniz bunu hâkime sormak lazım. Ben de bunu sizin gibi çok garip karşıladım” dedi.

Arınç’ın bu görüşünün Bakanlar Kurulu’ndaki hâkim görüş olduğu öğrenildi.

Adalet Bakanı’nın da mahkeme kararını garip karşıladığı ve gerekli kanalları kullanarak mahkeme kararına tepki gösterdiği öğrenildi.
HSYK’nın palalı zanlı hakkında serbest bırakma kararı veren yargıçla ilgili inceleme başlatabileceği bildirildi. ( ANKARA RADİKAL)