Pamuk, Akın ve Say'a 'dış' destek

Dışişleri Bakanlığı, 2008 yılı takviminde, açıklamalarıyla Türkiye gündemini meşgul eden Nobel ödülü sahibi yazar Orhan Pamuk, ünlü yönetmen Fatih Akın ve dünyaca tanınmış piyanist Fazıl Say'a yer verdi.
Haber: ALPASLAN DÜVEN / Arşivi

LONDRA - Dışişleri Bakanlığı, 2008 yılı takviminde, açıklamalarıyla Türkiye gündemini meşgul eden Nobel ödülü sahibi yazar Orhan Pamuk, ünlü yönetmen Fatih Akın ve dünyaca tanınmış piyanist Fazıl Say'a yer verdi.
Dışişleri tarafından Oya Eczacıbaşı ve Bülent Eczacıbaşı'nın koleksiyonundan yararlanarak yurtdışı için hazırlanan takvim, yabancı erkân, elçilikler ve üst düzey protokole dağıtıldı.
'Türk edebiyatını tanıttı'
Takvimde, 'Ermeni soykırımı'yla ilgili sözleriyle tepki çeken yazar Orhan Pamuk'a aralık ayı sayfasında yer verildi. Pamuk'un Nobel ödülünü alırken çekilmiş bir fotoğrafının bulunduğu takvimde şöyle denildi: "Eserlerinde Türkiye'nin tarihinden gelen öğeleri işleyen Pamuk, 2006'da Türkçeye ilk Nobel ödülü'nü kazandırdı. Ödül, Türk edebiyatının dünyada çok daha geniş tanınmasına önemli katkıda bulundu. Pamuk'un kitapları Türkiye'de 1 milyon adedi aşarken, 46 dilde 100'ü aşkın ülkede yayımlandı."
'Avrupa'da ses getirdi'
Takvimin mayıs sayfasındaysa "Elime silah almaktansa bir parça kâğıttan 'Türk vatandaşlığından' feragât etmeyi tercih ederim" sözleriyle tepki çeken yönetmen Fatih Akın var. Cannes'da kazandığı 'en iyi senaryo' ödül töreninden fotoğraf karelerinin yer aldığı takvimde Akın şöyle tanıtıldı: "Lecardo 'Bronz Leopar' ve Bavyera 'en iyi genç yönetmen', ödülleri sahibi, ünlü yönetmen Fatih Akın, 'Yaşamın Kıyısında' adlı filmiyle Cannes'da 'en iyi senaryo' ödülü kazanarak Türk sinemasının Avrupa'daki en çok ses getiren temsilcilerinden biri oldu."
'Mozart'ın en iyi yorumcusu'
"İslamcılar güç kazandı, azınlıkta kaldık. Tüm bakan eşleri türbanlı. İleride ülkeden ayrılabilirim" sözleriyle dikkatleri üzerine çeken piyanist Fazıl Say'a da takvimde Kasım sayfası ayrıldı. Bir konserdeki fotoğrafı basılan Say için "Saraydan Kız Kaçırma oprerasıyla Türkiye için ayrı bir anlamı olan Mozart'ın doğumunun 250'nci yılının dünyada 'Mozart Yılı' olarak ilan edilmesi, Türkiye'de de etkinliklere neden oldu. Dünyada, Mozart'ı en güzel yorumlayan virtüöz olarak anılan Say'ın Salzburg'da verdiği konserle etkinlikler yurtdışına taşınmış oldu" denildi.