'Pamuk çocuk'lar ortada kalmayacak

İki yıl çadır çadır, tarla tarla gezerek tarım işçisi çocukları okula kazandıran 'Pamuk kadar beyaz bir gelecek' ekibinin gözü arkada kalmayacak.

ADANA - İki yıl çadır çadır, tarla tarla gezerek tarım işçisi çocukları okula kazandıran 'Pamuk kadar beyaz bir gelecek' ekibinin gözü arkada kalmayacak. Süresi dolan projenin ekibi, meseleyi iki yerel kuruma devrediyor. Proje Halk Eğitim Merkezi ve Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu eliyle devam edecek.
Milli Eğitim Bakanlığı ve Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) Adana'da sürdürdüğü proje tamamlandı. 31 Mayıs itibarıyla tarlada çalışan 3 bin 338 çocuk kayıt altına alındı, 1201 çocuk okula kazandırıldı, psikolojik destek ve rehberlik hizmeti verildi, okul ihtiyaçları karşılandı. Aileler için sosyal ve kültürel faaliyetler düzenlendi.
Ama ekibin içi rahat değildi. Çünkü denetim ve teşvik biraz gevşediğinde, çocuklar ailelerince okuldan alınıp yeniden tarlalarda çalıştırıyordu. Projenin yerel yönetimlerce devam ettirilmesini sağlamak için başlatılan girişimler sonuç verdi. ILO Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesi Uluslararası Programı (IPEC) Projeleri Koordinatörü Nejat Kocabay, "Yemişli Köyü'ndeki merkezin işlevini sürdürmesi için yerel yönetimlere çağrı yapmıştık" dedi. "MEB İlköğretim Genel Müdürlüğü istedi. Karataş Halk Eğitim Merkezi projeyi, kaldığımız yerden sürdürecek. Projeyi Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu da sahiplendi. Bu iki kurum omuz omuza verirse, proje bundan sonra da başarıyla sürer. Ekip görevlileri yöreyi çok iyi tanıyor. Deneyimlerini Halk Eğitim Merkezi görevlilerine aktarabilmek için okullar kapanana kadar çalışacaklar."