Pamuk davası tam karıştı

Fiilin tarihi önemli
Orhan Pamuk davasında sürpriz: Şişli 2. Asliye Ceza, 'Türklüğü aşağılamak'tan açılan davada savcılığa 'eski TCK'nın uygulanıp uygulanamayacağını' sordu. Yanıtta, fiilin tarih itibarıyla eski TCK zamanında işlendiği ve buna göre davanın açılabilmesi için Adalet Bakanı'nın izninin gerektiği yazıldı.
'Dava sürerken konuşulmaz'
İzin çıkmazsa dava düşeceği için, durumun sanığın lehine sayılabileceğine işaret eden mahkeme, bakanlığa iletilmek üzere dosyayı Şişli Başsavcılığı'na yolladı. Çiçek ise şöyle dedi: "Daha önce de sorulmuş ve 'Yetki kalmadı' yanıtı verilmiş. Mahkeme sürerken görüş açıklamak yanlıştır" dedi.
Haber: DEMET BİLGE ERGÜN / Arşivi

İSTANBUL - Tüm Avrupa'nın gözünün üstünde olduğu Orhan Pamuk'un 'Türklüğü aşağılama' davasında ilginç gelişme yaşandı. Yargılamayı yapacak olan Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi, davada eski TCK'nın işletilmesi gerektiğine karar verdi. Eski kanun bu suçlarda Adalet Bakanlığı'ndan izin alınmasını şarta bağladığı için de dosyayı bakanlığa gönderdi. Bu durumda gözler cuma günü yapılacak duruşma öncesinde Ankara'ya çevrildi. Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Pamuk'un yargılanmasına izin vermezse dava düşecek. İzin verirse duruşma devam edecek.
'Suç' tarihi eski
Pamuk'un şubat ayında, İsviçre'de yayımlanan Das Magazin isimli dergide yer alan, "Bu topraklarda '1 milyon Ermeni, 30 bin Kürt öldürüldü" ifadesi üzerine Şişli Başsavcılığı yeni TCK'nın 301. maddesi uyarınca 'Türklüğü alenen aşağılama' suçundan dava açmıştı. Pamuk hakkında altı aydan üç yıla kadar hapis cezası istenen davanın ilk duruşma günü 16 Aralık 2005 Cuma olarak belirlenmişti.
Avrupa Birliği'nin tepkisine neden olan davanın duruşma günü yaklaşırken Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde önemli bir gelişme yaşandı. Mahkeme, suç tarihinin '9 Şubat 2005' olduğunu belirterek, bu durumda eski TCK'nın mı, yeni TCK'nın mı sanığın lehine olduğuyla ilgili savcılıktan görüş istedi. Savcılık ise eski TCK'ya göre 'tahkir ve tezyif' suçlarında Adalet Bakanlığı'nın izninin alınması gerektiğini belirtti. Bunun üzerine mahkeme, bakanlığın izin vermemesi halinde dava düşeceği için bunun sanığın lehine yorumlanabileceğine karar verdi.
Mahkeme, kararında davanın durdurulmasına ya da duruşma gününün ertelenmesine karar vermedi. Bu nedenle iki gün içinde başka bir ara karar verilmezse duruşma cuma günü yapılacak. Cuma gününe kadar bakanlıktan yanıt gelmezse, Pamuk mahkemeye çıksa bile sorgusu yapılamayacak. Bakanlık, yargılama izni verirse dava eski kanuna göre devam edecek, izin vermezse dava düşecek.
Cuma günü müvekkili ile mahkemede bulunacaklarını açıklayan Pamuk'un avukatı Haluk İnanıcı, "Adalet Bakanlığı'nın eski TCK uyarınca izin 'verme' ya da 'vermeme' yazısının duruşma gününe kadar mahkemeye yetişmesi halinde, mahkeme yargılamayı bu yazıya bağlı olarak yürütecek" dedi.
Çiçek: Yetkim yok
Adalet Bakanı Cemil Çiçek ise, Pamuk dosyasıyla ilgili olarak şunları söyledi: "Bakan olarak önüme gelen belgelerden hukuki ve teknik olanlar, benim imzamla gitmez. (Pamuk'la ilgili yazıdan) Haberim olmamış, imzamla gitmiş. İstanbul'dan bakanlığa şubat ve martta iki yazı gelmiş. Ceza İşleri Genel Müdürlüğü yazıları geri göndermiş. Bunun anlamı, 'Bakan'ın yetkisi yok, istediğinizi yapın' demektir. Onların dışında bana gelmiş yazı yok. Şu an bir karar verme durumunda değilim. Eylülde yasa çıktığından itibaren benim bir yetkim kalmamıştır. Artık mahkeme aşaması vardır.


    http://www.radikal.com.tr/7659117659110

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.