Pamuk tarlasından zirveye giden yol

Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde yaşayan ve yazın babasının yanında pamuk tarlasında çalışan İbrahim Halil Özyavuz, Sözel-1 puan türünde Türkiye 242'ncisi, Şanlıurfa'da ise il üçüncüsü oldu.

ŞANLIURFA - Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde yaşayan ve yazın babasının yanında pamuk tarlasında çalışan İbrahim Halil Özyavuz, Sözel-1 puan türünde Türkiye 242'ncisi, Şanlıurfa'da ise il üçüncüsü oldu. Yedi kardeşli bir ailenin en büyüğü 17 yaşındaki Özyavuz'un babası çiftçi. Şanlıurfa'da ÇEAŞ Anadolu Lisesi'nden mezun olan Özyavuz, başarılı olduğu için dershaneye ücretsiz gitmiş. Sınava sürekli soru çözerek hazırlandığını anlatan Özyavuz, kendisi dışında beş kardeşinin de okula gittiğini ifade etti.
Kız kardeşi kendisi kadar şanslı değil
Öte yandan Özyavuz'un kız kardeşi kendisi kadar şanslı değil. 13 yaşındaki kız kardeşi 5. sınıftan sonra ailesi tarafından annesine ev işlerinde yardımcı olması için çıkarılmış. Özyavuz, "Kardeşim okulu çok seven biri değildi. Okumadığı için de pişman değil. Zaten Harran'da kızlar okumadıkları için o kadar da pişman olmazlar" diyor. Baba Ömer Özyavuz ise oğlunun başarısı karşısında çok mutlu olduğunu söylerken 11 yaşında ilköğretim üçüncü sınıfa giden kızını da üniversiteye kadar okutacağını anlattı.