Panik, deprem kadar tehlikeli

İzmir'de, Seferihisar'da perşembeyi cumaya bağlayan gece saat 00.40'taki 5.9'luk deprem halkı sokağa döktü. 50 kişi panik yüzünden yaralandı, iki kişi öldü. Asılsız söylentiler korkuları alevlendirdi.

İZMİR - Art arda gelen depremler İzmir'de hayatı kabusa çevirdi. Önceki gece meydana gelen 5.9'luk deprem yüzünden halk dışarda sabahladı. Dün ise kulaktan kulağa yayılan 'büyük bir deprem olacak' söylentisi nedeniyle panik daha da arttı.
Geçen pazartesi günü saat 08.45'te meydana gelen Richter ölçeğine göre 5.7 büyüklüğündeki depremle sokaklara dökülen İzmir, aynı gün saat 12.47'de 5.9, dokuz dakika sonra da 5.6 büyüklüğünde sarsıntılar yaşadı. Merkez üssü Seferihisar ve Urla açıkları olan depremlerin ardından bölgede 1300'ü aşkın artçı sarsıntı kaydedildi.
Depremlerin giderek hafiflemesiyle rahatlamaya başlayan İzmirliler haftanın son işgününe de deprem kâbusuyla girdi. Saat 00.40'ta merkez üssü Ege Denizi'nin Seferihisar açıklarında olan 5.9 büyüklüğündeki deprem, halkı sokağa döktü.
Sarsıntı 15 saniye sürerken, birkaç dakika içinde sokaklar araçlarla doldu, trafik kilitlendi. Halkın büyük bir bölümü parklar ve açık alanlara hücum etti. Bazı semtlerde ramazan nedeniyle kurulan iftar çadırları deprem çadırına dönüştü. Valilik ve Büyükşehir Belediyesi'nde toplanan kriz merkezi depremin önemli bir hasara yol açmadığını açıkladı.
İki kişi kalpten öldü
İzmir'deki hastanelere 30'dan fazla, düşme, balkon ve pencerelerden atlama, cam kesikleri, panik atak, yüksek tansiyon şikâyetleriyle başvuru oldu. Yeşilyurt'ta oturan 68 yaşındaki Güngör Yanyalı ile Aydın'da oturan 70 yaşındaki Münevver Candaş kalp krizi geçirerek öldü.
Seferihisarlılar da geceyi sokakta geçirdi. Şoka giren ve yüksekten atlayan yedi kişi çeşitli yerlerinden yaralandı. Seferihisar'da önceki depremlerde binalarda oluşan çatlakların büyüdüğü görüldü. Bayındırlık İl Müdürlüğü, hasar gören 39 konuta 'kullanılamaz' raporu verdi.
Urla'da kullanılmayan eski üç ev çöktü, beş evin de çatılarında hasar meydana geldi. Halk geceyi sokakta araçlarda, ateş yakarak açık alanlarda geçirdi. Urla Devlet Hastanesi'ne 11 kişi, kaçarken oluşan cam kesilmesi, düşme nedeniyle yaralanma ve panik atak gibi nedenlerle başvurdu. Depremden yarım saat sonra Urla'da 4.4 büyüklüğünde bir deprem daha oldu. Aliağa ve Manisa'da da halk geceyi sokakta geçirdi.
Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) yetkilileri, evi depreme karşı sigortalı olmayan İzmirlilerin kendilerine ulaşarak poliçe yaptırmaya çalıştığını açıkladı.
Fısıltı gazetesi işbaşında
Depremler İzmirli'lerin sinirlerini iyice gererken buna bir de fısıltı gazetesinin moralleri sıfına indiren söylentileri eklendi. Bayındırlık Bakanlığı'nın saat 15.00 ile 16.00 arasında 6.5 büyüklüğünde deprem olacağı yolunda açıklama yaptığı söylentisi, kısa sürede kentin her yerine ulaştı.
Şehir merkezinde bazı işyerleri kepenk kapattı, bazı memurlar görev yerini terketti. Yazlığı olanlar da kentten ayrıldı. Cep telefonları aynı deprem anında olduğu gibi zaman zaman kilitlendi. Aracına atlayan açık alanlara hücum etti. Ana arterlerde tam bir trafik keşmekeşi yaşandı.
Çıkan panik üzerine İzmir Valiliği, bir açıklama yaparak, 'vatandaşlardan bu tür söylentilere itibar etmemelerini, soğukkanlı davranmalarını' istedi. İzmir Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polis ekipleri de araçlarla mahallelerde dolaşarak söylentinin asılsız olduğunu telsizden anons etti.


    http://www.radikal.com.tr/7609167609160

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.