Papa Francesco, Ortodoks ayinine katıldı

Papa Francesco, Ortodoks ayinine katıldı
Papa Francesco, Ortodoks ayinine katıldı
Papa, Türkiye ziyaretinin son gününde Ortodoksların pazar ayinine katıldı. Papa Francesco ve Fener Rum Patriği Bartholomeos, ayin sonrasında Patrikhanenin balkonundan halkı selamladı. Bu selam, 1054 yılında birbirlerini karşılıklı olarak aforoz eden Katolik ve Ortodokslar için tarihi bir nitelik taşıyor.

RADİKAL - Papa Francesco, Ortodoks Kilisesi’nin kurucusu kabul edilen Aziz Andreas’ın her yıl 30 Kasım’da yapılan anma yortusuna katılmak üzere Fener Rum Patrikhanesi’ne geldi. Dün olduğu gibi mütevazı bir araçla patrikhaneye gelen Papa’nın binaya girişinde çanlar çaldı.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ

Sabah yapılan ayin için patrikhane içindeki Aya Yorgi Kilisesi’nde ve patrikhane dışında geniş güvenlik önlemleri alındı. Ziyaretten saatler öncesinde patrikhane çevresinde güvenlik koridoru oluşturuldu. Papa’nın konvoyunu havadan da helikopterler takip etti.

Patrikhanenin bulunduğu Sadık Ahmet Sokağı ve çevre bağlantı sokakları yaya ve araç girişine kapatıldı. Çok sayıda yerli ve yabancı basın kuruluşunun izlediği programda akredite edilen basın kuruluşu temsilcileri ve polislerin dışında, sokağa girişlere izin verilmedi.

YORGUN OLDUĞU GÖZLENDİ

Ayin için çok sayıda vatandaş sabahın erken saatlerinden itibaren patrikhaneye geldi.

Davetliler, polisin arama noktalarından geçirilerek içeriye alınırken, davetiyesi olmayanların girişine izin verilmedi. Ayin için patrikhaneye Yunanistan Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos da geldi.

Papa Francesco’nun, 3 günlük yoğun Türkiye ziyaretinin son gününde katıldığı ayinde yorgun olduğu gözlendi. Kendisine ait koltuğa oturan Papa Farncesco, bir ara gözlerini kapayarak ayini dinledi.

ORTAK DEKLARASYONU İMZALAYIP, HALKI BİRLİKTE SELAMLADILAR,

Ortodoks Kilisesi'ni kurduğuna inanılan Aziz Andreas'ı anma yortusunda yer alan Papa Francesco, ayinin ardından Patrik Bartholomeos ile patrikhane balkonuna çıkarak ortak selam verdi. Papa ayinin ardından yaptığı açıklamada, "Tam bir birliğin kurulması için karşılıklı ve en temel prensibin saygı olduğunu tekrar vurgulamak benim için önemlidir. Bu, ne birinin diğerinin yönetimi altına girmesi ne de asimile olmak demektir" derken; Patrik Bartholomeos ise "Artık ayrı ayrı hareket etme lüksüne sahip değiliz" mesajı verdi.
 
Papa ve Patrik ayrıca ortak deklarasyona da imza attı. 

Papa, Türkiye ziyaretinin ardından akşam saatlerinde Vatikan’a hareket edecek. (DHA/CİHAN)