Papa'dan 'Vurulduğum an'

Hıristiyan âleminin ruhani lideri Papa II. John Paul, 1981'de Mehmet Ali Ağca tarafından vurulduğu ve yaralı kurtulduğu silahlı saldırı anında hissettiklerini, yakında çıkacak beşinci kitabında anlattı.

VARŞOVA - Hıristiyan âleminin ruhani lideri Papa II. John Paul, 1981'de Mehmet Ali Ağca tarafından vurulduğu ve yaralı kurtulduğu silahlı saldırı anında hissettiklerini, yakında çıkacak beşinci kitabında anlattı.
İtalya'da ve ABD'de piyasaya çıkacak olan, 'In Memory and Identity: Conversations Between Millenniums' adlı kitabında Papa, vurulduğunda hissettiklerini şöyle aktardı: "Korkmuştum ve acılarım vardı. Ancak yaşayacağımdan da emindim. Hastaneye yetiştirmeye çalıştıklarını anımsıyorum. Ama hastaneye varmamızdan sonrasındaki birçok şeyi hatırlayamıyorum çünkü o sırada artık neredeyse öbür dünyadaydım. Tanrım, bu çok güç bir deneyimdi. Ertesi gün bilincim yerine geldi."
Papa, yakın dostları Krzysztof Michalski ve Jozef Tishner ile 1993'te yaptığı konuşmaların derlemesi olan yeni kitabında hastaneye götürülürken, sekreteri Stanislaw Dziwisz'e, Ağca için, "Onu affettim" dediğini de yazdı. Ağca'nın profesyonelce ateş etmesine karşın kurşunları hayati organlarına isabet etmemesinin nedenini de 'Fatima mucizesi'yle açıklayan Papa, Ağca'yı 1982'de hapishanede ziyaretini de anlattı:
"Uzun süre konuştuk. Ağca, herkesin de söylediği gibi, profesyonel bir suikastçıydı. Yani suikast girişimi onun şahsi girişimi değildi. Bir başkası emri vermişti. Ağca, konuşmamız boyunca, şu sorunun sıkıntısı altında kaldı: Bu suikast nasıl başarıya ulaşamamıştı? Gereken her şeyi yapmıştı ama kurban ölmemişti."
'Hitlerizm ve komünizm'
Ağca'nın da Fatima mucizesini öğrenmek için kendisine sorular sorduğunu aktaran Papa, "Ağca anladı ki, kendi gücünün, ateş etme ve öldürme gücünün üzerinde, daha büyük bir güç var" görüşüne yer verdi.
Ağca'ya suikast emrini kimin verdiği hakkında ne düşündüğünü açıklamayan Papa, buna karşın, "Bana karşı düzenlenen bu saldırı, 20'nci yüzyılın güç ideolojilerinin, Hitlerizmin ve komünizmin son çırpınışlarıydı" ifadesini kullandı.


    http://www.radikal.com.tr/7383897383890

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.