Papa'ya eşcinsellik övgüsü

Papa'ya eşcinsellik övgüsü
Papa'ya eşcinsellik övgüsü
Yönetmen Ferzan Özpetek, Papa'nın eşcinsellikle ilgili tavrını överken Roma'nın eşcinsellere karşı agresifleştiğini söyledi.

İtalya ’da yaşayan yönetmen Ferzan Özpetek Roma’da intihar eden eşcinsel bir öğrencinin ardından, yaşadığı şehri eleştirip, Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus’un eşcinseller konusundaki sözlerini övdü. Eşcinsel olduğu için baskı gördüğü gerekçesiyle 11’nci kattan atlayarak yaşamına son veren 21 yaşındaki Simone’nin dramı ülkede konuşulmaya devam ediyor.
Filmlerinde eşcinsel karakterlere yer veren yönetmen Özpetek, La Repubblica gazetesine verdiği demeçte, Simone’nin ölümünü okuduğunda aklına ilk olarak Papa’nın temmuzda Rio de Janeiro dönüşünde söylediği “Ben kim oluyorum ki bir eşcinseli yargılayabilirim” sözlerinin geldiğini anlattı. Özpetek, böyle bir papaya sahip oldukları için şükretmeleri gerektiğini söyledi.Senato’da homofobi karşıtı düzenlemenin durduğu anımsatılan yönetmen, “Bu kötü ama Papa’nın söyledikleri 40 yasa değerinde” dedi ve ekledi: “Bütün Akdeniz ülkelerinde, Türkiye ’de, İtalya’da oy kölesi olmuş siyasetçilerimiz var. Eşcinsellerle ilgili siyasilere oy kazandıracak bir düzenleme olsa hemen kabul ederler.”
Özpetek kendisine başkentte peş peşe benzer intiharların yaşandığının anımsatılması üzerine ise Roma’yı ‘hoşgörüsüz ve agresif’ sözleriyle tanımladı: “Homofobinin bu kadar fazla olduğu başka bir kent yok. Roma’nın her yerinde eşcinsellere saldırıların arttığını duyuyorum. Kültürel bir değişiklik olmadığı sürece kanunlar yetersiz olacak. Yeni papa, ilk adımı attı. Siyaset sınıfının buna karşı daha da güçlü bir pozisyon alması gerekiyor.”