Para kazanmak için geldiği İstanbul'dan gözünü kaybedip döndü

Para kazanmak için geldiği İstanbul'dan gözünü kaybedip döndü
Para kazanmak için geldiği İstanbul'dan gözünü kaybedip döndü
Van'dan İstanbul'a inşaatta çalışmaya gelen 25 yaşındaki R.Ş, fırlayan çivinin gözüne çarpması sonucu tek gözünü kaybetti. R.Ş.'nin şikayeti üzerine, 3 doktor hakkında 2'şer yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Kaybettiği gözüne protez göz takılan R.Ş. ise olaydan sonra Van'a geri döndü.

RADİKAL-Van'dan inşaatta çalışmak üzere İstanbul 'a gelen 25 yaşındaki R.Ş., 2012 yılının ağustos ayında inşaatta çalışırken, bir çivi fırlayarak gözüne çarptı. Gözü delinen R.Ş. gittiği hastanede hemen ameliyata alınmayınca gözünü kaybetti. Gözünü kaybetmesinde doktorların ihmali olduğunu öne süren R.Ş.'nin şikayeti üzerine 3 doktor hakkında dava açıldı. Daha sonra kaybettiği gözüne protez göz takılan R.Ş. ise olaydan sonra Van'a geri döndü.

"MUAYENE ETMEDİĞİ GİBİ, AMELİYAT TALİMATI DA VERMEDİ"

Van'dan para kazanmak için İstanbul'a gelen ancak gözünü kaybedip Van'a dönen R.Ş.'nin yaşadıkları Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede şöyle anlatıldı:Gözüne çivi çarpan 25 yaşındaki R.Ş. önce Pendik Devlet Hastanesi'ne götürüdü. Buradaki hastanede imkanların kısıtlı olması nedeniyle Kartal Lüfti Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Hastaneye geldiğinde işçiyi muayene eden doktor M.K., hastanın gözünde delinme olduğunu söyledi ve hocası ile görüşerek ameliyat için karar verileceğini R.Ş.'ye aktardı. Doktor M.K.'nın, nöbetçi doktor olan S.G.'yi arayarak durumu anlattığı belirtilen iddianamede, "Cumartesi günü olması ve acilen göze müdahale edilmesi gerekmesine rağmen, doktor S.G.'nin gelip hastayı muayene etmediği gibi, ameliyat için gerekli talimatları vermediği anlaşılmıştır."

KADIN DOKTOR MÜDAHALE ETTİ

Olayın ertesi günü hastayı muayene eden bir kadın doktorun, R.Ş.'nin gözünün iltihaplanmaya başladığını gördüğü belirtilen iddianamede, doktorun hastanın neden ameliyata alınmadığını sorguladığı ve ameliyat için gerekli talimatları verdiği anlatıldı.

"GÖZÜ ALINDI, PROTEZ GÖZ TAKILDI"


İddianamede, bir sonraki gün, doktorlar S.G., M.K. ve L.Y.'den oluşan ameliyat ekibi tarafından yapılan operasyon sonrasında R.Ş.'nin bir gözünün "geç kalınan müdahale" sebebiyle bir daha şifa bulamayarak hastanın görme yetisini tamamen kaybettiği vurgulandı. İddianamede, R.Ş.'nin gözünün alınarak yerine protez göz takıldığı belirtildi.
Öte yandan, işçi R.Ş.'nin olaydan sonra Van'a geri döndüğü öğrenildi.


2 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTEMİ

İşçinin şikayeti üzerine, doktorlar S.G., M.K. ve L.Y. hakkında, "Taksirle bir kişinin duyularından veya organlarından birinin işlevinin yitirilmesi derecesinde yaralanmasına neden olma" suçundan 6'şar aydan 2'şer yıla kadar hapis cezası istemiyle Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. 3 doktorun yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak. 

Arzu KAYA / İstanbul DHA