'Para yok ama ihaleye fesat var'

İZMİR'in Dikili Belediye Başkanı CHP'li Osman Özgüven, halka 10 tona kadar suyu bedava verdiği için hakkında 'görevi kötüye kullanmak' suçlamasıyla açılan davadan sonra, bir şok da 3 yıl önce yapılan ikinci el araç alımı ihalesi yüzünden yaşadı


Belediye'nin ortak olduğu şirket adına krediyle aldıkları ve belediye hizmetinde kullandıkları araçları, taksitleri bitince Belediye'ye devralmak için ihale açan Başkan Özgüven ve ihale komisyonu üyesi 5 kişi hakkında, ‘ihaleye fesat karıştırdıkları’ iddiasıyla Bergama Ağır Ceza Mahkamesi’nde dava açıldı. Davaya şaşıran Özgüven, “Araçlar zaten belediye hizmetinde kullanılıyordu. Kimsenin elinin paraya değmediği bir ihaleye nasıl fesat karıştırılır, anlayamadım” dedi.
Dikili eski Belediye Başkanı DP’li Yüksel Uçar ve eski belediye meclis üyesi bağımsız Halis Devecioğlu’nun, 4 Mart 2008 tarihinde Dikili Cumhuriyet Savcılığı’na taşıt alım ihalesiyle ilgili şikayeti ve İzmir Defterdarlığı muhasebe denetmenlerinin incelemeleri sonunda Başkan Özgüven ve ihale komisyonu üyesi 5 kişi hakkında dava açıldı. Dikili Belediyesi’nin 30 Haziran 2006’da yaptığı üçü otobüs, biri ambulans 5 ikinci el taşıt alımı ihalesiyle ilgili Bergama Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada, Dikili Belediye Başkanı CHP’li Osman Özgüven ve 5 ihale komisyonu üyesinin ihaleye fesat karıştırdıkları iddia edildi. Belediyeye ait Dikili Jeotermal A.Ş.’den alınan 5 aracın üzerinde haciz ve rehin bulunduğu, ihale şartlarına uyulmadığı öne sürüldü.

5- 12 YIL ARASI HAPİS İSTEMİ
Bergama Cumhuriyet Savcılığı’nın hazırladığı iddianamede, ‘35 H 2602, 35 H 2063, 35 H 2604, 35 H 2421, 35 H 2721 plakalı 5 aracın Dikili Jeotermal A.Ş.’den alımı sırasında, araçların üzerinde değişik bankalar ve SSK Müdürlüğü tarafından konulmuş hacizlerin ve rehinlerin olduğu, Dikili Jeotermal A.Ş.'nin o dönemde kesinleşmiş vergi borçlarının bulunduğu, adı geçen firmanın ihale için yatırması gereken kesin teminatı araçların devir işleminden sonra yatırması nedeniyle şirketin ihale dışı bırakılması gerektiği, Dikili Belediyesi'nin bunu yapmayarak, Kamu İhale Kurumu'ndan şirket hakkında yasaklı olmadığına dair teyit yazısını beklemeden ihaleyi onayladığı’ belirtildi.
Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven ve ihale komisyonu üyesi 5 kişinin, ‘ihaleye fesat karıştırmak’ suçundan 5 yıldan 12 yıla kadar hapsi istendi. Açılan davanın ilk duruşmasının 13 Mayıs’ta yapılacağı belirtildi.

‘KİMSENİN ELİ PARAYA DEĞMEDİ’
Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven, ihaleye fesat karıştırma suçlamasıyla dava açılmasına bir anlam veremediğini belirterek, söz konusu araçların zaten belediyede hizmet verdiğini söyledi. Özgüven şöyle dedi:
“Kimsenin elinin paraya değmediği bir ihaleye nasıl fesat karıştırılır anlamadım. Bankalar belediyelere taşıt alımı için kredi vermediğinden dolayı bir et aracı, bir ambulans ve 3 otobüsü Dikili Kaymakamlığı’nın da ortak olduğu jeotermal şirketimiz üzerinden aldık. Taksitleri de bitince belediyeye alıp resmi plaka takabilmek için ihale yaptık. Aksi halde otobüslerde öğrencileri bedava taşıyamıyorduk. Hepsini şirketimizden kiralıyorduk. Sigorta borcumuz olduğu için sadece rehinlerini biraz geç kaldırtabildik.”(dha)