Paralar uçtu cezalar düştü

TBMM ve Kızılay bürokratlarından sonra THK bürokratları ile Halkbank yöneticileri de af kapsamına alındı. Kamunun zararı ise olduğu gibi duruyor.

ANKARA - Anayasa Mahkemesi kararıyla kapsamı genişletilen Af Yasası, kamu kaynaklarını peşkeş çekmekle suçlanan bürokratların art arda cezasız kalması sonucunu doğuruyor. Dün Türk Hava Kurumu'nun 24 yöneticisi ve eski Halkbank Genel Müdürü Yenal Ansen'in de aralarında bulunduğu dokuz kişi hakkında
usulsüz kredi vermek suçundan açılan davalar affa girdi.
Kısa süre önce koltuk yolsuzluğu davasında yargılanan eski TBMM Başkanı Mustafa Kalemli ve Meclis bürokratları hakkında 'kurumlarını zarara uğratmak' iddiasıyla açılan davalar da af kapsamına alınmıştı.
48 milyon doların hesabı sorulamadı
Halk Bankası'nın eski Genel Müdürü Yenal Ansen'in de aralarında bulunduğu dokuz kişi hakkında, 1995-1997 yılları arasında bazı firmalara usulsüz kredi vermek suçlamasıyla açılan dava dün Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Mahkeme, savcının ve sanık avukatlarının istemini dikkate alarak, dava konusu suçların işlendiği tarih itibarıyla 4616 sayılı Şartla Salıverilme Yasası kapsamında görerek, beş yıllığına erteledi.
Davada, 1 yıldan 16.5 yıla kadar hapsi istenen Ansen ve üst düzey yöneticiler 1995-97 yılları arasında çeşitli firmalara 48.2 milyon dolar (yaklaşık 72.5 trilyonlira) ve 27 milyar lira usulsüz kredi vermekle suçlanıyordu. Af kararıyla bu paranın hesabı artık sorulamayacak.
THK'nın 24 yöneticisi de affedildi
Zirai ilaçlama ve yangın söndürme uçağı alım ve üretimi ile I. Dünya Hava Oyunları Organizasyonu'nda yapılan işlemlerde görevini kötüye kullandığı iddiasıyla yargılanan ve bir süre önce ölen eski THK Genel Başkanı Atilla Taçoy'un da aralarında bulunduğu 24 yöneticiyle ilgili dava da, dün af kapsamına girdi.