Parası neyse verirler

Başkentin tarihi yeşil mekânı 'Papazın Bağı'nda asırlık çınar ve karadut ağaçları kesildi.
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Başkentin tarihi yeşil mekânı 'Papazın Bağı'nda asırlık çınar ve karadut ağaçları kesildi. Yaklaşan yerel seçimler öncesi Ankara'nın göbeğinde yaşanan ağaç katliamı, birçok kentteki arazi talanı gibi sessiz sedasız gerçekleştirildi. Çankaya Belediyesi olaya 'geç uyanırken', valilikten ise hâlâ ses çıkmadı.
'Papazın Bağı'nın 1. dereceden doğal sit alanı olduğuna dikkat çeken TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Sekreteri Mehmet Onur Yılmaz, geçen hafta pazar günü 'yol açmak' bahanesiyle 22 tane asırlık ağacın kesildiğini söyledi. Kesilen ağaçların 100-150 yaşında olduğuna dikkat çeken Yılmaz, ağaçların üzerinin de kumla kapatıldığını söyledi. Papazın Bağı'nın özel mülkiyet olduğuna dikkat çeken Yılmaz, "Çevre sakinlerinin müdahalesi yeterli olmamış, ağaçları kurtaramamışlar. Papazın Bağı, Hikmet Kuloğlu'na ait. Kendi arazilerine gidecek yolu açmak için yan parsele de girip koruma altındaki ağaçları dümdüz edip geçtiler" diye konuştu.
Belediye tespit yaptı ama...
Pazartesi günü Çankaya Belediyesi'ne, Koruma Kurulu'na, Valilik ve Büyükşehir Belediyesi'ne müracaat ettiklerini belirten Yılmaz, önceki gün Çankaya Belediyesi ekiplerinin tespit yaptığını söyledi. Müdahalenin geç ve yetersiz olduğunu savunan Yılmaz, "Kesilen ağaçların hepsini tespit etmemişler. Tespit edilenlerin de yaşı küçülterek ceza kesilmiş. Tespitte en büyük ağaç 40 yaşında görünüyor. Şu anda ağaçları kesmeye devam etmiyorlar ama sürekli iş makineleri var" dedi. Ağaçları kestiği belirtilen Aysel İnşaat'a 3 milyar 140 milyon lira ceza kesen Çankaya Belediyesi yetkililerine tüm çabalara rağmen ulaşılamadı.