'Parasız eğitim' pankartına 8 yıl 5 ay hapis

'Parasız eğitim' pankartına 8 yıl 5 ay hapis
'Parasız eğitim' pankartına 8 yıl 5 ay hapis
İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Başbakan Erdoğan'ın 14 Mart 2010'da yaptığı Roman açılımı toplantısında pankart açan 3 öğrenciden Berna Yılmaz ve Ferhat Tüzer 8 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırdı. Utku Ayar örgüt üyesi olmak suçundan beraat etti, örgüte yardım etmekten 2 yıl 2 ay hapis cezası aldı

Selahatttin GÜNDAY

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın katılımıyla gerçekleştirilen Roman Buluşması’nda “parasız eğitim istiyoruz, alacağız" yazan pankart açan Berna Yılmaz ve Ferhat Tüzer’e 8 yıl 5 ay 20'şer gün hapis cezası verildi. Örgüt üyesi olmak suçundan beraatine karar verilen sanık Utku Aykar da örgüt propagandası yapmak suçundan 2 yıl 2 ay 20 gün hapisle cezalandırıldı. Duruşmada özel yetkili mahkemeler ile ilgili de avukat ve üye hakim arasında polemik yaşandı.Duruşmada savunma yapan avukat Taylan Tanay’ın “Başbakan ‘Bu mahkemeler canavara dönüştü’ dedi. Gerçekten de canavara dönüştü bu mahkemeler." sözlerine mahkemenin üye hakimlerinden Aytekin Ozanlı tepki gösterdi. Üye hakim, “Biz canavar mıyız?" diye sordu. Bunun üzerine avukat, “Ben size canavar demedim. Başbakanın bir tespitini aktardım sadece" diye yanıt verdi.

19 AY TUTUKLU KALMIŞLARDI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen Roman Buluşması’nda “parasız eğitim istiyoruz, alacağız" yazan pankart açtıktan sonra ‘örgüt üyeliği’ gerekçesiyle 19 ay tutuklu yargılandıktan sonra tahliye edilen Berna Yılmaz, Ferhat Tüzer ve Utku Aykar'ın davasında karar çıktı.

PROTESTOCU SANIKLAR KARAR DURUŞMASINA KATILMADI

Çağlayan’daki Adalet Sarayı’nda bulunan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuksuz sanıklar Berna Yılmaz, Ferhat Tüzer ile Utku Aykar katılmadı.

"BERAAT VERİLSİN DİYEN SAVCININ ÖZEL YETKİLERİ ALINDI"

Sanıkların beraatini isteyen avukat Taylan Tanay, "Bu yargılamanın başından itibaren adil yargılama hakkı ihlal edildi. Mütalaasında bu çocuklara ‘beraat verilsin’ diyen savcı, kısa süre sonra kararname ile kendini Büyükçekmece’de buldu. Özel yetkileri de alındı."dedi.

ÜYE HAKİM : BİZ CANAVAR MIYIZ ?

Savunmasında Özel Yetkili Mahkemelerle ilgili yapılacağı belirtilen düzenlemelere de değinen Tanay,"Özel yetkili mahkemelerin geleceği ne olacak bilmiyoruz. Galiba kaldıracaklar. Başbakan ‘Bu mahkemeler canavara dönüştü’ dedi. Gerçi MİT’in üzerine gidince böyle denildi ama olsun. Bu gençler yıllardır yargılanıyor burada onlar ne yapsınlar. Gerçekten de canavara dönüştü bu mahkemeler" diye konuştu.  Tanay’ın bu sözleri üzerine mahkemenin üye hakimlerinden Aytekin Ozanlı, “Biz canavar mıyız?" diye sordu. Bunun üzerine avukat, “Ben size canavar demedim. Başbakanın bir tespitini aktardım sadece” dedi.

FERHAT VE BERNA’YA 8 YIL 5 AY

Daha sonra ara veren mahkeme, davayı karara bağladı. Sanıklar Ferhat Tüzer ve Berna Yılmaz’a terör örgütü üyesi olmak suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası veren mahkeme, iki sanığı örgüt propagandası yapmak suçundan da 2 yıl 2 ay 20 gün hapis cezasına çarptırdı. Sanıklar toplamda 8 yıl 5 ay 20 gün hapis cezası aldı.

UTKU AYAR’A ÖRGÜTTEN BERAAT, PROPAGANDADAN CEZA

Örgüt üyesi olmak suçundan beraatine karar verilen diğer sanık Utku Aykar ise örgüt propagandası yapmak suçundan 2 yıl 2 ay 20 gün hapisle cezalandırıldı.

MÜTALAA DEĞİŞTİ

3 sanığın yargılandığı duruşmada ilk olarak Büyükçekmece’ye atanan savcı Kasım İlimoğlu, "Anayasa sınırları içinde düşüncelerini açıkladılar" gerekçesiyle beraat etmeleri yönünde mütalaa verdi. İlimoğlu’nun görev yerinin değişmesinin ardından göreve gelen savcı Adem Özcan ise mütalaayı değiştirerek "Bu sanıklar terör örgütü üyeleridir" dedi ve 15 yıl hapis cezası istedi . (dha)


  http://www.radikal.com.tr/1090399109039934

  YORUMLAR
  (34 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  anlamadım - unicorn_xxxx

  'parasız eğitim istiyoruz' dan nasıl örgüt üyeliği çıkmış,tam olarak neyle yargılanmış??????

  yeter artık yeter... - yorumnet

  Bu kadarını da yapmazlar dediğimiz herşeyi yaptılar. yeter artık yeter...daha ne yapacaksınız ya.alın canımızı olsun bitsin.bu nasıl bir zihniyet bu nasıl bir mantık.ne kadar saçma şeyler yaşıyoruz.artık söyleyecek söz bulamıyorum.okadar çok öfkeli sinirliyim ki.anlatmakta zorlanıyorum.boğuşmamız gereken bu kadar sorun varken boğuşmamamız gereken sorunlarla da uğraşıyoruz.bır yandan grev hakkı elden alınır bır taraftan insan haklarına tecavüz edilerek kürtaj yasaklanır bir taraftan öğretmenler hiç olmadıkları kadar mağdur edilir bir taraftan koca bir KÜRT SORUNU olduğu gibi durur yerinde. nedir bu akp illetinden çektiğimiz.çıktığınız o güne lanet okuyorum.tabi ya adamlar yüzde 53 ü alırlarsa arkalarına daha neler gelecek bizim başımıza.yazık değilmi bu gençlere.ki bide örgüt üyesi diye yargılanmışlar bu nasıl bir mantıktır.aklınızı neyle besliyorsunuz çok merak ediyorum.adamlar parasız EĞİTİM demişler ama örgüte üyelikten yargılıyorlar.Elbet siz de bir gün göreceksiniz gününüzü...tek dileğim bu...

  YUH DERSEK YARGIYI ETKİLEMİŞ OLUR MUYUZ? - Sedat Gürsel

  Bazı AKP'liler bu tip saçma sapan ağır cezaları, onlara zarar vermek için Ergenekon'cu yargıçların verdiği gibi komik iddialarda bulunuyorlar. Haberin sonuna doğru, bu çocukların beraatlerini isteyen savcı göreden alınıp, yerine atanan yeni savcıların 15'er yıl hapislerini istediğini yazmış. Eğer AKP'liler sadece manşetlerden değil, haberin amamını okuyup yorum yaparlarsa, bu ağır cezaları verenlerin Ergenekoncu vs. olmadıklarını göreceklerdir. Atamaları yeni HSYK yapıyor, yani başında AKP'li bakan ve onun müsteşarının bulunduğu kurum.

  parasız eğitim demek abd ve türkiye düşmanı demek. - demlicay2011

  yani bir eli yağda bir eli balda olan makamlarımız böyle düşünmekte. bu yurtta sonsuza kadar bu düzen gitmez. bu insanları görmezden gelemessiniz. çünki aklın yolu birdir. tek amacım almanya gibi güçlü ve özgür bir türkiye. dinini yaşayan aynı zamanda ateisti olan bir türkiye. işte benim hayalim bu uzun yıllar gerçekleşmiyeceğini biliyorum. çünki etki altında bir ülkeyiz ve kendimizi yönetmiyoruz. en ağrıma giden de bu zaten.

  yaşam hakkı - fengşuyi

  iki haftadır kürtaj tartışmaları yüzünden yok ceninin yaşam hakkı,yok onu öldürme hakkını size kim veriyor,yok siz bir yaşamı sonlandıramazsınız vs vs dinliyorum. şu gencecik insanların yaşam hakkı ne olacak sorsam kimse söylemez.bir poşuya 100 yıl, bir pankarta 1000 yıl. yahu nedir, ne? ne olsun istiyorsunuz? yaşam hakkı nasıl oluyor da "sesini duyurma hakkı" ,"derdini anlatma,ifade etme hakkı" olamıyor? buna neden söylenmiyor o yüksek iman sahibi bilinç? mal gibi yaşayıp gidelim değil mi? herkes çok korksun, milletin ödü patlasın, kimse bir şeyi protesto edemesin, sonraki kuşak haddini bilsin,iyice korkutalım ki ayakaltında dolaşmasınlar mı felsefe?bence bizi sırayla on yıllığına alın içeri bi yatalım, çıkalım. suç nasılsa bulunur.

  nerede ifade özgürlüğü - habara007

  Başbakan birçok insan için sınırları zorlayan ifadeler kullanabiliyor bu ülkede,oysa parasız eğitim istediklerini ifade eden insanlar örgütlü terörist ilan ediliyor bu nasıl ifade özgürlüğü bu nasıl demokratik toplum.

  ulu orta - root

  Bu olaylarin biraz goz dagi vermek mantiginda oldugunu dusunmekteyim. En ufak eyleminizde aliriz iceri demeye calisyorlar.