Paraşütçüler artık ilk dikey rüzgâr tünelinde düşecek

Paraşütçüler artık ilk dikey rüzgâr tünelinde düşecek
Paraşütçüler artık ilk dikey rüzgâr tünelinde düşecek

Parüşüt eğitimi için gereken rüzgâr dev pervanelerle sağlanıyor.

Türkiye'nin ilk 'Dikey Rüzgâr Tüneli' hizmette. Tünel TSK personelinin her türlü hava koşulunda yerde serbest düşüş eğitimi almasını sağlayacak
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Serbest paraşütçülerin eğitim ihtiyacının karşılanması için özgün olarak tasarlanan, Türkiye’nin ilk Dikey Rüzgâr Tüneli, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi. Dünyadaki benzerlerinden, sessizliği ve titreşim seviyesinin düşüklüğü sayesinde daha ileri bir teknolojiye sahip olan tünel, TSK personelinin her türlü hava koşulunda yerde serbest düşüş eğitimi almasını sağlayacak.
STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında 12 Mart 2007’e imzalanan sözleşme kapsamında, tünelin ve ilgili tesislerinin inşası, otomatik kontrol sistemlerinin tasarlanması ve bu sistemlere yazılım geliştirilmesi Ekim 2008’de tamamlandı. STM tüneli TSK’ya teslim etti. 

Yerli tasarım
Türkiye’de ilk defa yerli tasarımla gerçekleştirilen tünel, her türlü hava koşulunda serbest düşüş eğitimi yapılmasını sağlıyor. Daha önce hiç serbest düşüş ortamı yaşamamış olan bir kişinin eğitimini kolaylaştıran tünel, bu tecrübeye sahip olanların ise güvenle her türlü manevrayı yapabilmelerine olanak veriyor. Ortalama ağırlıkta bir insana serbest düşüş eğitimi verilirken düşük hızın yanı sıra, tam teçhizatlı ağırlığa sahip dört paraşütçünün aynı anda tünelde uçuş eğitimi yapmasına imkân sağlayacak kadar güçlü ve emniyetli hava akışı da mümkün oluyor.
Paraşütçülerin serbest düşüş eğitimlerini yapabilmeleri için gereken rüzgâr kuvvetini yerin altına yerleştirilen dev pervaneler aracılığıyla elde edilen tribünlerden alan tünelde, ortalama bir paraşütçünün eğitimi için gereken hız, 550 kw güç harcanarak elde ediliyor. Gösteri uçuşları için gereken hıza ise 1000 kw ile ulaşılabiliyor. Sistemde daha yüksek hızlarda uçuş yapılabilmesi de mümkün. 

Benzerlerinin en gelişmişi
Tüneli dünyadaki diğer dikey rüzgâr tünellerinden üstün kılan özelliği ise yüksek teknolojisi sayesinde çok daha sessiz ve titreşim düzeyinin düşük olması. Pervanelerde kullanılan ve ses yutumunu sağlayan taş yünü dolgu sayesinde gürültü seviyesi bekleme alanında dahi konuşmaya izin verecek düzeyde. Tünelde, eğitim çalışması varken ofislerde rahatlıkla çalışma yapılabiliyor. Yurtdışında kullanılan benzeri tünellerin çoğunda yüksek gürültü ve titreşim seviyesi sebebiyle, tünele bağlı hizmet binası, çalışma alanından farklı bir yerde bulunuyor.

Kesintisiz eğitim
Sistemin en önemli özelliklerinden birini de, kış mevsiminde dahi hava sıcaklığını dış sıcaklığın üzerinde tutmayı sağlayarak kesintisiz uçuş eğitimi yapılabilmesi oluşturuyor.