Paraşütü kapandı, 400 metreden kayalıklara çakıldı

Paraşütü kapandı, 400 metreden kayalıklara çakıldı
Paraşütü kapandı, 400 metreden kayalıklara çakıldı
Muğla'nın Fethiye İlçesi'ndeki Babadağ'dan atlayış yaptıktan sonra 400 metre yükseklikte paraşütü kapanan Norveçli 34 yaşındaki Mads Aune, kayalıklara düşerek ağır yaralandı. Paraşütünün kapanma anı kamera ile görüntülenen Aune, düştüğü kayalıklardan askeri helikopterle kurtarıldı.

FETHİYE - Norveç 'ten 14'üncü Ölüdeniz Hava Oyunları'na katılmak için Fethiye'nin Ölüdeniz Beldesi'ne gelen Mads Aune, yamaç paraşütüyle uçmak için dün saat 17.00 sıralarında 1965 rakımlı Babadağ zirvesine çıktı. 1800 metre pistinden single (tekli) atlayış yapan Aune'nin paraşütü Babadağ eteklerinden 400 metre yükseklikte yandan gelen şiddetli rüzgar nedeniyle asimetrik (bir yandan) kapandı. Hızla düşmeye başlayan Aune, yedek paraşütünü açmak istedi. Ancak, hava dolmayan yedek paraşüt de düşüşünü yavaşlatmadı. Hızla Babadağ eteklerindeki 1200 rakımlı kayalıklara düşerek ağır yaralanan Norveçli paraşütçü, 10 metre yuvarlandıktan sonra yerde hareketsiz kaldı. Düşüşü gökyüzündeki diğer paraşüt pilotları tarafından görülüp Babadağ'daki Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri'ne (UMKE) bildirilen yaralı pilot için kurtarma operasyonu başlatıldı.

1 SAATTE ULAŞILDI

Babadağ'daki 1700 metre pistinden hareket eden kurtarma ekipleri, 1 saatlik iniş ardından 500 metre mesafedeki Mads Aune'nin yanına ulaştı. İlk müdahalesi yapılan Aune için Dalaman Hava Meydan Komutanlığı'ndan helikopter desteği istendi.

ASKERİ HELİKOPTERE ALINDI

Babadağ kalkış pistleri yamaç paraşütü uçuşlarına kapatıldıktan sonra Mads Aune, Dalaman'dan gelen askeri helikopterden sarkıtılan sedyeye bağlandı. Sedyeyle helikoptere çekilen Aune, Fethiye Devlet Hastanesi'ne götürülerek tedaviye alındı. Aune'nin sol ayak, kaburga ve bel kemiklerinde kırıklar oluştuğu belirtildi.

'KASK HAYATINI KURTARMIŞ'
Olay yerine ulaşarak yaralı pilota ilk müdahaleyi yapan UMKE görevlisi Alpaslan Genç, pilotun kayalıklara düştükten sonra eğimli zeminde yuvarlandığını söyledi. Mads Aune'nin kaskı sayesinde hayatta kaldığını anlatan Genç, "Buraya ulaşıp ilk müdahaleyi yaptık. O anda pilotun bilinci açıktı. Ancak acı çektiği için konuşamıyordu. Beline ve sol bacağına dokunduğumuzda çok acı çekiyordu" dedi. (Ergün TOS/DHA)