'Parayı cahillik edip gömdüm'

Askerliğini yaparken meydana gelen 17 Ağustos 1999'daki depremde kurtarma çalışmaları sırasında bulduğu yaklaşık 300 bin doları toprağa gömüp sonra da çıkarmak için yarbay Mümin Şen ile...

MERSİN/YALOVA - Askerliğini yaparken meydana gelen 17 Ağustos 1999'daki depremde kurtarma çalışmaları sırasında bulduğu yaklaşık 300 bin doları toprağa gömüp sonra da çıkarmak için yarbay Mümin Şen ile işbirliği yaptığı ileri sürülen Tarkan Okçu, "Ben sadece parayı bulup sakladım. Çıkarılmasıyla ilgim yok. Yarbaya helal olsun" dedi. Parayı almakla suçlanan emekli yarbay Şen ise "Hesaplarım açık. İsteyen araştırabilir" diye konuştu.
'Yeşil kartım iptal edildi'
Mersin'in Tarsus ilçesinde oturan Okçu, parayı gasp etmediğini, o anki psikolojik durumu nedeniyle toprağa gömdüğünü söyledi. Hırsızlık suçundan 2.5 yıl hapis cezasına çarptırılan ve davası Yargıtay'da olan Okçu şöyle konuştu: "Cahillik ettim. Parayı bulduğum doğru. Çantayı alıp toprağa gömdüm. İşimiz bittiğinde sıkı arama olduğu için çantayı çıkaramadım. Terhis olduktan sonra durumu Osman Özdemir'e kardeşim anlatmış. Ben yarbayla görüşmedim. Her şeyi Özdemir ile yarbay planladı. Ben çantanın çıkarılmasına da yardımcı olmadım, plana da katılmadım" dedi.
Gündelik işlerle geçimini sağlamaya çalıştığını, olaydan sonra yeşil kartının iptal edildiğini, sefalet içinde olduğunu belirten Okçu, "Daha benden ne istiyorlar? Ben cezamı aldım, kesinleşirse bunu çekeceğim. Yarbay Mümin Şen'e 'helal olsun' diyorum" şeklinde konuştu.
Şen: Aylık kazancımız 45-50 milyar
Emekli yarbay Mümin Şen ise kendisine yargısız infaz yapıldığını ileri sürdü. İddia edildiği gibi büyük bir servetinin bulunmadığını belirten Şen şöyle dedi:
"Niyetim, varsa parayı çıkarmak, o kişileri cezalandırmaktı. Beni kimse dinlemedi. Alay komutanı dahi anlamadı. Sonra beni suçladılar. İyi niyetim, aleyhime döndü. Bu işin içersinde döviz kuryesi olabilir. Hesaplarımı araştırsınlar. Eşim öğretmen, ben ise üst düzey askerim. Aylık kazancımız 45-50 milyar. İzmir'de iki evimiz ve otomobilimiz vardı. Evlerimizi satarak, Temmuz 2000'de Yalova'dan tek bir ev aldık. İki de otomobilimiz bulunuyor."
Askeri alanda gömülü para varsa, daha önce alınmış olabileceğini iddia eden Şen, o tarihlerde meydanda görev yapan kişilerin hesaplarının araştırılmasını istedi.


    http://www.radikal.com.tr/7637017637010

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.