'Parion Prensesi'nin mücevherleri gün ışığında

'Parion Prensesi'nin mücevherleri gün ışığında
'Parion Prensesi'nin mücevherleri gün ışığında
Parion Antik Kenti'nde 2 bin 200 yıllık mezardan, prensese ait olduğu sanılan altın taç, yüzük gibi takılar çıktı. Bir yüzük, bulunduğunda hâlâ prensesin parmağındaydı


ÇANAKKALE - Helenistik dönemin önemli merkezlerinden Parion Antik Kenti’nde bir prensese ait olduğu sanılan 2 bin 200 yıllık lahit mezarın içinde altın taç parçaları, küpeler ve yüzükler bulundu.
Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Kemer köyündeki antik kentte yürütülen kazıda ulaşılan lahit mezarın kapağı açıldığında, Kazı Başkanı Prof. Dr. Cevat Başaran ve ekibi büyük sevinç yaşadı. Bu yılki kazılar sırasında üç gün önce bir lahit mezar bulduklarını anlatan Başaran, “Antik kentin nekropolünde yani mezarlığındaki kazıda önemli bir bulguyu ortaya çıkardık. Bu mezar, büyük olasılıkla günümüzden 2 bin 200 yıl öncesine ait. Çıkan altın takılar bize mezarın zengin bir kadına ait olduğunu gösteriyor. Bunu Parion Prensesi diye tanımlayabiliriz” dedi.
Mezarın içinde çok sayıda altın puldan meydana gelmiş bir taç olduğuna dikkati çeken Başaran, iki tane Eros imgeli altın küpe ile iki tane altın yüzük bulunduğunu, yüzüklerden birisinin hâlâ ölen kadının parmak kemiğinde gün yüzüne çıktığını kaydetti. Lahitte başka bir ölü hediyesine rastlamadıklarını belirten Başaran, bölgenin deniz kenarına yakın olması nedeniyle çok nemli bir yapısı bulunduğunu, bunun da kemikleri tahrip ettiğini söyledi.
Başaran, ölü hediyeleri arasında gözyaşı şişeleri, erkek mezarlarında kandiller, çocuk mezarlarında ruhu temsil eden başta güvercin ve kumru olmak üzere kuş figürü ile oyuncaklara rastlanıldığını kaydetti. Parion’da şimdiye kadar yapılan çalışmalarda yaklaşık 200 mezar kazdıklarına işaret eden Başaran, “Bu da bize Parion’un oldukça görkemli bir kent olduğunu gösteriyor. Hellenistik döneme inildikçe zenginler katmanının egemen olduğunu görüyoruz. Erkek mezarlarında karşılaştığımız ‘strigilis’ yani ter temizleme aleti bize burada yaşayanların sporcu toplum olduğunu gösteriyor” dedi.
Dört yıldır kazılan kentte daha önce de kral ve kraliçeye ait olduğu sanılan altın takılar çıkarılmıştı. (aa, Radikal)