Paris bombacısı Basmane'de 2 gün kalmış

Paris bombacısı Basmane'de 2 gün kalmış
Paris bombacısı Basmane'de 2 gün kalmış
Paris katliamını gerçekleştirenlerden Ahmad Al Mohammad'ın İzmir'in Basmane semtindeki bir otelin 403 numaralı odasında 2 gün kaldığı ortaya çıktı.Polis bombacının kaldığı otele bu gün şafak baskını yaptı.

Paris’teki 13 Kasım katliamında üzerine sardığı bombaları Stade de France’ın önünde patlatan bombacı Ahmad Al Mohammad’ın İzmir’in Basmane semtinde Suriyeli sığınmacıların kaldığı Sultan Otel’de 2 gün kaldığı ortaya çıktı. Habertürk'ten Neşet Dişkaya'nı haberine göre Mohammad, 2 Ekim’de giriş yaptığı otelden 4 Ekim günü ayrıldı ve kendisini Suriyeli olarak tanıttı.

Türk ve Fransız istihbaratının çalışmasıyla canlı bombanın sığınmacı gibi IŞİD kontrolündeki Mare’den Kilis’e, aynı gün Gaziantep’e, daha sonraysa İzmir’e geçtiği saptandı. Mohammad, otelden ayrıldıktan sonra Ege Denizi üzerinden Yunanistan-Belçika hattıyla Fransa’nın başkenti Paris’e geçip katliamı organize eden IŞİD hücresiyle buluştu.
Fransa’nın başkenti Paris’te 13 Kasım’da düzenlenen ve 132 kişinin yaşamını yitirdiği katliam zincirinde, Stade de France’ın önünde kendisini havaya uçuran canlı bombanın üzerinden Ahmad Al Mohammad (25) adına düzenlenmiş sahte Suriye pasaportu çıktı. Fransız yetkililer, bulunan sahte Suriye pasaportu bilgilerini Yunanistan, Belçika ve Almanya gibi Türk istihbarat yetkilileriyle de paylaştı. Türk polisi, bilgi paylaşımının ardından yaptığı araştırmalar sonucu bombacı Mohammad’ın Türkiye’de kalıp kalmadığını geniş çaplı soruşturmaya başladı. Soruşturma sonucu Kilis’ten Suriye pasaportu ile Türkiye giriş yapan Ahmad Al Mohammad ile ilgili tüm bilgilere ulaşıldı.

Paris bombacısı Ege'de ada ada dolaşmış

70 BİN SIĞINMACININ İÇİNE KARIŞTI
Yürütülen soruşturmada, geçen eylül ayının son haftası Kilis’ten Türkiye giriş yaptığı tespit edilen Ahmad Al Mohammad’ın aynı gün Gaziantep’e gittiği belirlendi. Türk polisi, Gaziantep’ten sonra 2 Ekim günü İzmir’e geldiği belirlenen bombacı Mohammad’ın, 70 bin sığınmacının büyük zorluklarla barındığı Basmane semtinde bulunan bir otelde kaldığını tespit etti.

403 NUMARALI ODADA 2 GÜN
Paris bombacısı Mohammad’ın, Sultan Otel’e 2 Ekim Cuma günü gece saat 03.50 sıralarında giriş yaptığı ortaya çıktı. 403 numaralı odada kaldığı belirlenen Mohammed’ın 2 gün sonra 4 Ekim Pazar günü gece saat 03.30 sıralarında ise otelden ayrıldığı anlaşıldı.

KENDİNİ SIĞINMACI OLARAK TANITTI
Kendini Suriye’den gelen bir sığınmacı olarak tanıtan ve polis tarafından herhangi bir arama kararı bulunmayan Ahmad Al Mohammad’ın otelden ayrıldıktan sonra Ege sahillerinden Yunanistan’a gittiği tespit edildi. Canlı bombanın Yunanistan’dan sonraysa başka Avrupa ülkelerine ve en son Paris’e gittiği belirlendi. Mohammad’ın aranması bulunmadığı için gittiği her ülkede kendisini sığınmacı olarak tanıttığı ve sahte Suriye pasaportu gösterdiği anlaşıldı.

OTEL GÖREVLİLERİ: 2 GÜN KALIP GİTTİ
Sultan Otel çalışanları, Ahmad Al Mohammad’ın otellerine Suriye pasaportuyla giriş yaptığını açıkladı. Otel yetkilileri, “4 kişilik 403 numaralı odada kaldı. Adres olarak Suriye’yi verdi. Kayıt formunda ülkesi yazılan bölüme ise Syrian Arap Republic (Suriye Arap Cumhuriyeti) yazdı. Üzerinde kimlik yoktu. Bize pasaportunu verdi. Günlük 60 liraya kaldı. Bizim otelde daha çok Suriyeli sığınmacılar kalır. Onu da sığınmacı sandık. Şüpheli bir hareketi olsaydı polise bildirirdik” dedi.

TÜRKİYE ÜZERİNDEN BALKAN ROTASIYLA GİTTİ
Ahmad Al Mohammad, Suriye’den Fransa’ya Türkiye üzerinden Balkan rotasını kullanarak geçti. Suriye’nin İdlib kentinden Türkiye’ye gelen canlı bomba, 4 Ekim’de Bodrum’dan Yunanistan’ın Leros Adası’na geçti. Buradan Makedonya’ya, oradan da Sırbistan’a giden Mohammad, 7 Ekim’de sığınma başvurusunda bulundu. Bir gün sonraysa Hırvatistan’a giriş yaptı ve buradaki mülteci kampında kayıt altına alındı. Hırvatistan’da 6 saat kalan canlı bomba Mohammad, sırasıyla Macaristan ve Avusturya’ya geçti. Buradan da Fransa’ya geçen Mohammad, 10 gün süren yolculuğun ardından canlı bomba eylemini gerçekleştirdi.

SIĞINMACI DRAMININ MERKEZİ BASMANE
Paris’i kana bulayan bombacı Ahmad Al Mohammad’ın sığınmacı olarak kaldığı İzmir’in Basmane semti, mülteci dramının merkezinde bulunuyor. İzmir’de kalan ve kayıt altında bulunan yaklaşık 70 bin sığınmacının büyük çoğunluğunun kaldığı Basmane semtindeki otel ve pansiyonlar sığınmacılarla dolu. Otellerde kalacak parası olmayan sığınmacılarsa geceyi geçirmek için parklarda ve sokaklarda yatıyor. Suriyeli sığınmacılar, çarşaflarla kurdukları çadırların altında sabahlıyor. Yaklaşan kış nedeniyle eşyaların bulunduğu bavullarla kalacak yer arayan sığınmacıların bazıları Avrupa’ya gitmenin yollarını ararken, bazıları da bir iş bulup çalışarak aileleriyle yeni bir hayata başlamak istiyor.

KİMLİĞE GÖRE KAYIT ALTINA ALINIYORLAR”

İzmir’de bulunan ve kayıt altına alınan sığınmacılar, yanlarında bulunan kimlik ve pasaportlarına göre ya da beyanlarına göre kayıt altına alınıyor. Basmane semtinde yaşam mücadelesi veren binlerce sığınmacıdan suça karışanlar, geri gönderme merkezine veya kamplara gönderiliyor.

 OTELE ŞAFAK BASKINI 

Öte yandan Paris bombacısı Suriyeli Ahmad Al Mohammad’ın 2 Ekim’de İzmir Basmane’de bir otele yerleştiği ve 4 Ekim’de ayrıldığı iddiaları üzerine İzmir Emniyeti bu sabah deniz yoluyla önce Yunanistan ardından da Avrupa ülkelerine geçmeye çalışan göçmenlerin merkezi haline gelen semtte şafak operasyonu yaptı. Hürriyet'ten Banu Şen'in haberine göre bu sabah 06.30’da yapılan operasyona çeşitli birimlerden takviye ekiplerle toplam 300 polis katıldı. IŞİD terör örgütünün kontrolündeki çatışma bölgeleri ile irtibatlı yabancı uyruklu terörist ve şahıslar ile mülteci/göçmen statüsündeki yabancı sığınmacıların Avrupa ülkelerine yasadışı geçişlerini önlemek için düzenlenen operasyonda 27 ayrı otel ve pansiyonda yapılan aramada 286 yabancı uyruklu, 80 Türk vatandaşı kontrol edildi.

İki yabancı uyruklu tahdit (limit) kaydı bulunduğundan sınır dışı işlemleri için Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildi. 41 yabancı uyruklu kişi ise pasaport, yabancı tanıtma karnesi ve geçici kimlik belgesi bulunmadığından sınır dışı işlemleri için Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edildi.