Paris cinayetleri zanlısı, Kürtleri fişlemiş!

Paris cinayetleri zanlısı, Kürtleri fişlemiş!
Paris cinayetleri zanlısı, Kürtleri fişlemiş!
PKK'li Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez'i öldürmekle suçlanan zanlı Ömer Güney'in, suikasttan bir gece önce Kürt derneğine giderek, üyelerin bilgilerini fotoğrafladığı iddia edildi

Paris’te PKK 'li üç kadını öldürmekle suçlanan Ömer Güney’in cinayetlerden bir gün önce gece yarısı Villiers-le-Bel’deki bir Kürt derneğine, üyelerin bulunduğu listeyi fotoğraflamak için girdiği iddia edildi. İddiaya göre, Ömer Güney, saat 04.30 ve 05.30 arasında, Türk devletine muhalif olan 329 üyenin üzerlerinde isimleri, adresleri ve telefon numaraları olan kimliklerini tek tek fotoğrafladı.

BBC Türkçe’nin Fransız L’Express dergisine dayandırdığı haberine göre, Paris’teki Kürt Enstitüsü’nde Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in öldürülmesiyle ilgili soruşturmada yeni bilgilere ulaşıldı.

L’Express dergisinden Eric Pelletier imzalı habere göre, zanlı Ömer Güney cinayetten bir gün önce bir Kürt derneğine üye olanları fişledi ve siyasal olarak aşırı sağa yakın bir çizgideydi. Dergi, 9 Ocak 2013’te işlenen cinayetin tek zanlısı olduğunu belirttiği Ömer Güney’in iddialarının aksine, yeni gelişmenin cinayetin “siyasi” olabileceğini gösterdiği yorumunu yapıyor.


TELEFONDAKİ FOTOĞRAFLAR

L’Express dergisi Ömer Güney’in cep telefonundan silinen fotoğraflar üzerinde yapılan inceleme sonucunu şöyle aktarıyor:

“Lyon yakınlarındaki Ecully’de bulunan polise bağlı teknik ve bilimsel araştırma laboratuvarı, Ömer Güney’in kullandığı cep telefonunun hafızasından silmeye çalıştığı fotoğraflara ulaştı. Fotoğraflar, cinayetlerden bir gün önce (Güney’in) gecenin bir vakti, Villiers-le-Bel’deki bir Kürt derneğine, üyelerin bulunduğu listeyi fotoğraflamak için girdiğini kanıtlıyor. Saat 04.30 ve 05.30 arasında, Türk devletine muhalif olan 329 üyenin üzerlerinde isimleri, adresleri ve telefon numaraları olan kimliklerini tek tek fotoğraflamış… (Ömer Güney) anahtarların yedeklerine sahip olduğu için içeri girebilmiş.”

Dergi, “Fransa’nın kendisine komplo” düzenlediğini iddia eden ve kendisini “Kürt otonomisine yüzde 10 bin bağlı biri” olarak tanıtan Ömer Güney’in savunmasının L’Express’in ele geçirdiği bu yeni bilgilerle tartışmalı hale geleceğini belirtiyor.


'ÜÇ HİLALLİ YÜZÜĞÜ VARDI' 


L’Express’in aktardığına göre, Kasım ayında hâkim Jeanne Duyé tarafından sorgulanan Ömer Güney, bu fotoğrafları çektiğini kabul ediyor fakat bunu ‘adını vermediği’ PKK içinde bir kadronun talimatıyla yaptığını ve bu bilgileri “dışarıya göndermesi” istendiğini söylüyor.

Dergi, Güney’in bu listeyi sabah Paris’in bir bölgesinde ‘kimliğini bilmediği ve adresini unuttuğunu’ söylediği Kürt hareketine destek veren birine vermeyi planladığını fakat daha sonra “telefonun hafızasını boşuna doldurmamak için” silmeye çalıştığını aktarıyor.

Fransız L’Express dergisi, gelişmelerin bununla kalmadığını, Ömer Güney’in 2003-2011 yılları arasında yaşadığı Almanya’daki soruşturmada da Güney’in siyasi görüşlerinin incelendiğini ifade ediyor.

Haber şöyle devam ediyor:

“Ömer Güney’in Münih’te Alman polisler tarafından sorgulanan arkadaşları ve iş arkadaşları onu sakin ve ‘bir kuşu bile öldürme becerisi olmayan biri’ olarak tanımlıyor. Onlara göre Ömer, ayrılıkçı fikirlerden de uzak biri. Aksine, ‘Türkiye’de aşırı sağ’ sempatizanı, MHP ’ye yakın ve atış poligonuna sık giden biri. İki tanık, Ömer Güney’in üzerinde, aşırı sağcı ‘Bozkurtların’ sembolü ‘üç hilal’ bulunan bir yüzük taktığını doğruluyor. Tanıklardan biri, odasında büyük bir Türk bayrağı olduğunu ve İstanbul’un en büyük futbol kulüplerinden Galatasaray tutkunu olduğunu hatırlatıyor.”

Dergi, soruşturmayı yürüten yetkililerin Ömer Güney’in Türkiye’ye gidiş gelişlerini incelediklerini ve son seyahatini cinayetlerden kısa bir süre önce 2012’nin Aralık ayı ortasında ve sonunda yaptığını yazıyor.

Ömer Güney’in Türkiye’ye yaptığı aramaları da detaylı inceleyen yetkililerin soruşturması sonucunda, Güney’in Türk ve Fransız şebekelerine bağlı beş farklı telefon kullandığı ortaya çıkmış. Telefonların ikisi ise bulunamamış.

“Soruşturmayı yürüten yetkililere göre Ömer Güney, Türkiye’de ‘alışılmamış ve teknik numaralara benzeyen’ numaralara onlarca kısa mesaj göndermiş olabilir” diyen dergi, Güney’in Ankara’da, “bu kadar sık ve gizlice kimi aradığının bulunması için Fransız yetkililerin Ankara’daki yetkililerin desteğini talep etmeli” yorumunu yapıyor.


  http://www.radikal.com.tr/116768011676805

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  biz de safız zaten - gundi ghandi

  MHP'li olduğu halde evinde kocaman türk bayrağı olduğu halde hatta üç hilalli yüzük bulunduğu halde PKK'nin üst düzeyiyle bu kadar içiçe geçmiş derneklerinde etkin faaliyette bulunmuş hatta o gün de oraya anahtarla gitmiş ya da çok yakından tanıdıkları için kapıyı açmışlar. Bırakın artık saçmalığı adam resmen PKK'li ve öldürülme emrini PKK içinde başka bir klikten almış bunu herkes biliyor BDP bile üstüne gitmeye artık son verdi bu olayın.

  pkk - Efendisiz65

  öncelikle sözkonusu bilgilerin ortaya çıkması-çıkarılması tesadüfi bir durum gibi görünse de türkiyenin içinde bulunduğu durum göz önüne alındığında pek öyle görünmüyor. gerçi bu çok umursanacak bir durum değil. bu suikastın israil ortaklı türkiye derin devletinin ve fransa derin devletinin bir organizasyonu olduğu ta başından beri aşikardır kanımca ve eninde sonunda ortaya çıkacak. katilin ne halt olduğu çok önemli değil, önemli olan böyle ucuz birinin ta oralara kadar gidip pkknin kurucu kadrosuna suikast düzenleyecek boşluğu bulmasıdır. tüm bunlar bi yana pkknin buna cevapsız kalmasıdır. cansız'a yönelik suikastın hesabı sorulmalıdır!

  Haber içeriği - sevenhill

  Haber sunum biçimi tamamen MİT'i aklama şeklindedir,Ömer Günay mit elemanıdır,MİT adına gerekli bilgileri toplamış ve istenilen yere iletmiştir.Bu cinayetten tek sorumlu olan Ömer Günay denen tetikçi değildir bu tür şebekeler Avrupadaki Ermenilere karşı da kullanıldı ve şimdi Kürtlere karşı.Kürt kurumlarının asıl amacı bu tetikçinin arkasındakilerini çıkarmak ve dünya halklarına teşhir edilmesi gereklidir, yoksa bu tür cinayetlerin önü kesilmez.

  Dimaglar itina ile piril piril yapilir - TosunBunu

  Cinayetin faili olan bu zat teroristlerin kimlik bilgilerini fotograflamak icin dernege girmis,fotograf cekilirken pekekecilerin gelmesinden dolayi cinayetleri islemis olabilir...Yok yahu saka yapiyorum sayin yanci.Cinayetlerin sebebi olsa olsa insan kacakciligi,uyusturucu isleri,harac ve bilimum pekekeci aktivitelerinden gelen ozgurlestirme paralarinin paylasimidir.

  Tebrikler radikal - Agér

  sonunda okurlarının bir çoğunun ısrarlı şikayetini dikkate alıp (kaldı ki türk dil kurumuna inat bir söylem, ke yi ka okumak)sonunda en azında bu haber doğru bir sunumla olması gerektiği gibi (pekeke) yazdığınız için sizi kutluyorum. evet barış zamanında herkes barış diye bağırabilir, önemli olan savaş döneminde barış diyebilmektir. inadına ulusal basın bu söylemde ısrar edebilir, ama bırakın da onurlu ve doğru bir tutum takınaraktan siz onlardan farkınızı ortaya koyup barış dönemindede hak ettiğiniz gibi onurlandırılın.