Park forumlarından Van dayanışması: Depremzedelerin yanındayız!

Park forumlarından Van dayanışması: Depremzedelerin yanındayız!
Park forumlarından Van dayanışması: Depremzedelerin yanındayız!
Abbasağa'dan Yoğurtçu Parkı'na birçok forum, Van'da konteyner kentte yaşayan depremzedelere acilen elektrik bağlanması ve konut sorunlarının çözülmesi için harekete geçti. Depremin 2. yılında yayınlanan bildiride, "Forumlar, sorun çözülünceye kadar konunun peşinde olacaktır" denildi.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBULİstanbul’un farklı ilçelerinden park forumları Van depreminin ikinci yıldönümünde hâlâ konteynerde yaşayan depremzedelerin sorunlarının çözülmesi için bir çağrı metni yayınladı. Abbasağa Parkı, Cihangir, Üsküdar Doğancılar Parkı, Sporcular Parkı, Yeniköy ve Yoğurtçu Parkı gibi birçok forumun imzacı olduğu metinde, soğuk ve 2 aydır devam eden açlık grevi dolayısıyla konteyner kentlerden her an bir ölüm haberi gelebileceği belirtilerek talepler şöyle sıralandı:

“Evsiz/kiracı depremzedelerin iki yılın sonunda, üstelik de kış koşullarında elektriksiz bırakılması kabul edilemez. Kesilmiş olan elektrik hiç vakit kaybedilmeden tekrar bağlanmalıdır. Konteyner kentlerde yaşayan ailelerin sağlık, eğitim , sosyal ve kültürel ihtiyaçları derhal insani koşullara kavuşturulmalıdır. Ardından kalıcı çözüm için adım atılmalı, depremzedelerin konut ve işsizlik sorunları hızla çözülmelidir.”

Forumlar dayanışma için change.org sitesinde http://tinyurl.com/mqsy4ns adresinde bir imza kampanyası başlattı.


200 AİLE HALA KONTEYNERDE

Yaklaşık iki ay önce Van Valiliği tarafından elektrikleri kesilen dört konteyner kentte 200’ün üzerinde aile yaşıyor. Anadolu Konteyner kentinde konut ve istihdam sorunlarına kalıcı çözüm talebiyle depremzedelerin açlık grevi 58. gününde. Tahirpaşa konteyner kentinde de 19 Ekim’de açlık grevi başladı.

Forumların bugün yayınladığı ‘Uyarıyoruz: Van’dan yükselen çığlığı duymak zorundasınız’ başlıklı açıklamadan satırbaşları şöyle:

“İki yıldır 20 metrekarelik konteynerlerde yaşamaktan başka çare bulamamış en yoksul kesim şimdi sokağa atılmak isteniyor. Van Valiliği, hala dört konteyner kentte (Anadolu, Tahirpaşa, Kayaçelebi ve Alkanat) yaşamını devam ettirmeye çalışan 200’ün üzerinde evsiz/kiracı depremzede aileyi terke zorlamak için iki ay önce elektriklerini kesti ve çamaşırhane, kreş, cami, çocuk oyun parkı gibi temel ihtiyaçlarını karşılayan konteynerleri söktü. Zaten zor koşullarda idame ettirdikleri hayatları devlet politikalarıyla kabusa çevrilen depremzedeler, seslerini duyurmanın başka yolu kalmayınca, 27 Ağustos’ta açlık grevine başladı. Her geçen gün yeni depremzedelerin katılımıyla büyüyen açlık grevi, Van’dan yükselen bir çığlıktır.”

“Biz bu çığlığı duyduk, seslerine ses katarak cümle alemin duymasını sağlamaya karar verdik. Çünkü Gezi Direnişi her türlü haksızlığın, yolsuzluğun, talanın, adaletsizliğin karşısındadır.”

“Vaktimiz az. İçeri alınan sobalardan zehirlenme vakaları yaşanıyor, özellikle de çocuklar bulaşıcı hastalık riski altında. Soğuk ve 2 aydır devam eden açlık grevi dolayısıyla konteyner kentlerden her an bir ölüm haberi gelebilir. Evsiz/kiracı depremzedelerin iki yılın sonunda, üstelik de kış koşullarında elektriksiz bırakılması kabul edilemez.”

“Kesilmiş olan elektrik hiç vakit kaybedilmeden tekrar bağlanmalıdır. Konteyner kentlerde yaşayan ailelerin sağlık, eğitim, sosyal ve kültürel ihtiyaçları derhal insani koşullara kavuşturulmalıdır. Ardından kalıcı çözüm için adım atılmalı, depremzedelerin konut-barınma ve işsizlik sorunları hızla çözülmelidir. Uyarıyor, haykırıyor ve diyoruz ki: Forumlar sorunlar çözülünceye kadar konunun peşinde, depremzedelerin yanında olacaktır!”