@ismailsaymaz

Parkta polissiz gün 'bayraksız' bir miting

Parkta polissiz gün 'bayraksız' bir miting
Parkta polissiz gün 'bayraksız' bir miting

Polisin parktan çekilirken bıraktığı barikatlar, geri dönüşüm le sivil insiyatif standına çevrildi.

Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi
FATİH YAĞMUR / Arşivi

6. Gününü geride bırakan Gezi Parkı eylemi çıkış noktasına döndü. Önceki akşam Taksim Meydanı’ndan polisin çekilmesi üzerine alana yerleşen göstericilerin önemli bir bölümü evlerine dönerken yaklaşık 10 bin kadar kişi gün içerisinde bir araya geldi. Gezi Parkı’nda temizlik sürerken İstiklal Caddesi esnafı da önceki gecelerde camları kırılan, tahrip edilen mağazaları onardı. İstiklal Caddesi ve Sıraselviler’de çok sayıda bankamatiğin, banka şubesi ve mağazaların camlarının kırıldığı, duvarlarına sloganların yazıldığı, alanda ise NTV’ye ait canlı yayın aracı, 2 İETT otobüsü, 2 polis aracı, İBB’ye ait bir minibüsün tahrip edildiği görüldü.
Saat 14.00’de meydanda bir miting düzenlendi. ÖDP, EMEP ve TKP gibi sol partilerle Atatürkçü gruplar ve takımların taraftar gurupları alanda yan yana geldi. Müzisyen Hilmi Yarayıcı’nın sahne aldığı konserde halaylar çekildi ve ‘Taksim bizim, İstanbul bizim’ şeklinde sloganları atıldı. Alanda hiçbir polis bulunmadığı için yeni bir gerginlik yaşanmadı.

Hikmet Türk’e ‘barikat’
Bu arada miting yapılırken eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk’ün gurubun içinden geçmek istemesi sırasında bazı göstericiler peşinden koşmaya başladı fakat diğer göstericiler araya girerek ve bariyer kurarak Bakan Türk’ün uzaklaşmasını sağladı. Akşam saatlerinde meydana ellerinde BDP , PKK bayrakları ve Öcalan fotoğrafı olan yaklaşık yüz kişilik grubun girmesiyle beraber alan bir anda karıştı. Öcalan’ın meydandakilere selam gönderdiğinin anons edilmesiyle beraber BDP’liler ve ulusalcı gruplar arasında kısa süreli çatışma yaşandı. BDP’li grup ve TGB gruplar birbirlerine su şişesi ve taş attı. Gerginliği Gezi Parkı’nda eylem yapan gruplar ayırmaya çalıştı.