Parmak izi kavgası

SSK Sağlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne personel giriş çıkışının parmak iziyle kontrol edilmesi tartışılıyor. Sendika, "Kişilik hakları ihlal ediliyor" diyor.
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - SSK Sağlık İşleri Genel Müdürlüğü'ndeki yeni uygulama, çalışanları
huzursuz etti. Çalışanlarının parmak izlerini alan genel müdürlük bunun gerekçesini, 'personelin işe devamını ve giriş-çıkışı takip amaçlı kurulacak yeni sistem için gerekli' diye açıklarken, Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) çalışanların kişilik haklarının ihlal edildiğini savundu. Görevi Türkiye'deki SSK hastanelerinin sorunları ile ilgilenmek olan Sağlık İşleri Genel Müdürlüğü'nde, kurum amirinin sözlü talimatıyla çalışanların parmak izi alınmaya başlandı.
'Hukuki zemini yok'
Genel müdürlük yöneticileri işlemin gerekçesini, SES yöneticilerine
"Çalışanların işe devam durumunun izlenmesi ve işe giriş çıkış saatlerinin tespiti amacıyla kurulacak olan yeni güvenlik sistemi için" şeklinde açıklarken, SES Genel Başkanı İsmail Tombul işlemin hukuki zemini olmadığını ve idarenin uygulamayı 'kendi keyfiyeti' ile gerçekleştirdiği için suç teşkil ettiğini öne sürdü.
Radikal'e bilgi veren Tombul, "Bazı arkadaşlarımız parmak izi vermek istemedi. Amirlerinin sözlü baskısıyla karşılaşınca da vermek zorunda kaldı. Ancak endişeleri sona ermedi. Uygulama, yasalarla korumaya alınan kişilik haklarının ihlali olduğu gibi, parmak izlerinin nerede ve nasıl korunacağı gibi soruları da beraberinde getiriyor. Bu tür keyfi uygulamalara karşı, mücadelemizi sürdüreceğiz" diye konuştu.
Genel Müdürlük nezdinde itirazlarını dile getirdiklerini ifade eden Tombul, kendilerine gerekçe olarak sunulan 'giriş-çıkışların kontrolü'nü de kabul etmediklerini kaydetti. Tombul, "Madem amaçları bu, o zaman manyetik kartlı turnikeler var. Ona güvenmiyorsan, senin şube müdürlerin ve daire başkanların var. Onlar takip etsinler. Onlara da mı güvenmiyorsun?" diye sordu.
Kurulması düşünülen güvenlik sisteminin toplam maliyeti , 4 bin 100 dolar artı (yaklaşık 5 milyar 300 milyon lira) KDV'yi buluyor.