Parmak izi kime emanet?

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin personelin işe devamlılığını kontrol için uygulamak istediği 'personel devam kontrol sistemi' (parmak izi okuyan sistem) dava konusu oldu.

ANKARA - Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin personelin işe devamlılığını kontrol için uygulamak istediği 'personel devam kontrol sistemi' (parmak izi okuyan sistem) dava konusu oldu.
Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel-Sen), özel bir güvenlik şirketi tarafından yapılan parmak izi alma uygulamasının durdurulması istemiyle dava açtı. Sendikanın 1 No'lu Şube Başkanı Yusuf Şenol, şöyle konuştu: "27 Haziran'dan itibaren personelin parmak izi alınmaya başlandı. 20 Temmuz'da Ankara 12. İdare Mahkemesi'ne dava açtık. Valiliğin İnsan Hakları İl Kurul Başkanlığı'na başvurduk. Bu uygulama insan haklarına, Anayasa'nın 'kişinin dokunulmazlığı, maddi ve manevi varlığı' başlıklı 17. maddesinde tıbbi zorunluluklar ve kanunda yazılı haller dışında kişinin vücut bütünlüğüne dokunulamaz...' diyor. Parmak izi özel kuruluşça alınmaya başlanmış olup, denetimi yine bu özel kuruluşa bırakılmıştır. Önceki yıllarda İzmir'de bu uygulama yapılmış ve sona erdirilmişti. Parmak izi vermeyen sendika üyeleri baskıya maruz kaldı. 10 gün boyunca parmak iziyle giriş yapmayan memurlara da işten atılacakları söylendi."
'İz yok, tespit var'
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise personelden parmak izi almadıklarını, yalnızca parmakta bazı noktaların tespitini yaptıklarını savundu: "Sistem içinde kullanacağımız makine parmak izi makinesi değil. Buna ancak çalışmaktan kaytarmak isteyenler karşı çıkar. Bu işten, geçmişte suç işleyip de bugüne kadar parmak izi vermeyip, bu izle yakalanacağını düşünenler korkar. Tatbikatın değiştirilmesi kesinlikle söz konusu değildir. Tüm Bel-Sen üyeleri dahil herkes mesaiye zamanında gelmeye mecburdur. Diyelim bir an için parmak izinden vazgeçildi, bu sefer belediyede saat başı imza uygulaması başlayacak. Bu sanırım onları daha mutlu eder."
Belediyede uygulanmak istenen sistemde kuruma ait bilgisayara personelin kimlik ve parmak izi bilgileri giriliyor. Personel optik okuyucuya parmağını gösterip binaya girebiliyor.


    http://www.radikal.com.tr/7557637557630

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.