Parmak koparan ihmal cezasız kalmadı

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Demet Gürüz'ün, İzmir'de bir alışveriş merkezinde oturduğu sandalyeye sıkışan sağ el işaretparmağının ucunun kopması üzerine açtığı davada verilen 20 bin 695 YTL'lik tazminat kararını Yargıtay da onadı.

İZMİR - Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Demet Gürüz'ün, İzmir'de bir alışveriş merkezinde oturduğu sandalyeye sıkışan sağ el işaretparmağının ucunun kopması üzerine açtığı davada verilen 20 bin 695 YTL'lik tazminat kararını Yargıtay da onadı.
Gürüz, 22 Şubat 2005'te, öğle yemeği için Balçova'da bir alışveriş merkezine gitti. Burada iki eliyle tutup öne doğru çekerek düzelttiği sandalyeye oturan Gürüz o anda büyük bir acı hissetti. Ayağa kalktığında, sandalyenin oturak bölümüyle oturağın vidalandığı metal aksam arasına sıkışan sağ elinin işaretparmağının ucunun tırnağıyla birlikte koptuğunu gördü. Gürüz, sandalyenin arasında kalan parmak ucunu da yanına alarak hastaneye gitti. Kopan parmak 3.5 saatlik bir operasyonla dikildi.
Gürüz, alışveriş merkezine, İzmir 3. Tüketici Mahkemesi'nde, 1000'i maddi 50 bini manevi, toplam 51 bin YTL tazminat istemiyle dava açtı. Bilirkişi raporunda alışveriş merkezinin tam kusurlu olduğunu belirtilmesi üzerine mahkeme, Gürüz'e 13 bin 695 YTL'si maddi, 7 bin YTL'si manevi toplam 20 bin 695 YTL tazminat ödenmesine karar verdi.
Davayı kaybeden alışveriş merkezi, kararı temyiz etti. Dosyayı inceleyen Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin verdiği tazminat kararını aynen onadı. Yargıtay'ın kararı, bu tür olaylarda mağdur olanlara örnek oluşturacak.