Part-time doktora altı aylık süre

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, devlet ve üniversite hastanelerinde part-time görev yapan doktorlara özel muayenehanelerini kapatıp tam gün çalışmaya başlamaları için altı ay süre verileceğini duyurdu.

ANKARA - Sağlık Bakanı Recep Akdağ, devlet ve üniversite hastanelerinde part-time görev yapan doktorlara özel muayenehanelerini kapatıp tam gün çalışmaya başlamaları için altı ay süre verileceğini duyurdu.
Akdağ, şu anda Sağlık Bakanlığı'na bağlı çalışan doktorların yüzde 63'ünün tam gün çalıştığını, part-time çalışanların oranının ise sadece yüzde 37 olduğunu dile getirerek, "Bu nedenle yapacağımız çalışmayla muayenehanesini kapatmak zorunda kalacak kesim sadece yüzde 37'yi oluşturuyor. Yani doktorların çoğunluğu zaten tam gün çalışıyor" dedi.
Sağlık Bakanı Akdağ'ın verdiği bilgiye göre doktorların muayenehanelerini kapatarak tam gün çalışmalarını sağlayacak çalışma önümüzdeki günlerde tamamlanacak. Çalışma, yaklaşık bir ay içinde de bir kanun teklifi olarak Meclis'e sunulacak.
'Özelde astronomik rakamlar yok'
Akdağ, part-time çalışan doktorlara muayenehanelerini kapatmaları için altı aylık süre tanıyacaklarını söylerken özel sektörün cazibesini yitireceğini savundu. Doktorların özel sektörde çalışmalarının bundan sonra 'astronomik rakamlar kazanacakları' anlamına gelmeyeceğini ifade eden Bakan, "Bu nedenle herkes hesabını kitabın ona göre yapsın" dedi. Ücretlerde iyileştirme yaptıklarını anlatan Akdağ, doktorların bu nedenle tam günü tercih etmeye başladıklarını söyledi.