Partiler konuşuluyor, CHP yok...

Toplumsal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı'nın (TESEV) partiler ve seçim kanunlarıyla ilgili sempozyumu, CHP'siz başladı.

ANKARA - Toplumsal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı'nın (TESEV) partiler ve seçim kanunlarıyla ilgili sempozyumu, CHP'siz başladı.
Meclis'te yapılan ve iki gün sürecek 'Siyasi Partiler ve Seçim Kanunlarında Değişiklik Önerileri' konulu sempozyuma bilim adamları ve CHP dışında tüm siyasi partiler katılırken CHP'nin temsilci göndermemesi dikkat çekti. TESEV Başkanı Erol Tuncer, CHP'nin olağanüstü kurultayı nedeniyle sempozyum tarihinin değiştirilmesine rağmen anamuhalefet partisinin katılmayacağını bildirdiğini ifade etti. Tuncer, anamuhalefet temsilcilerinin katılmamasının eksiklik olduğunu söyledi.
Toplantıda konuşan TBMM Başkanı Bülent Arınç ise mevcut seçim sistemini şöyle eleştirdi:
"Yüzde 10 baraj nedeniyle 2 milyon 999 bin oy alan bir parti, matematiksel olarak bir milletvekiliyle bile temsil edilemiyor. Bunda bir çarpıklık, yanlışlık yok mu?"
"Seçilemediğim için yorganımı kafama çekip ağladığım günler oldu" diyen Meclis Başkanı Arınç, başkanlık sistemi için de "Tartışmalar yapılabilir ama ben demokratik parlamenter sistemden memnunnunum" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7383867383860

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.