Partilere Kürtçe yasağına devam

3. Asliye Ceza Mahkemesi, partilere Kürtçe faaliyet yasağı getiren düzenlemeye onay verdi.

ANKARA - 3. Asliye Ceza Mahkemesi, partilere Kürtçe faaliyet yasağı getiren düzenlemeye onay verdi. Siyasi Partiler Yasası'nda (SPY) varlığını koruyan Kürtçe yasağı düzenlemesi, Hak-Par 1. Olağan Kongresi'nde Kürtçe konuşulması üzerine dava açılmasıyla gündeme geldi.
Ankara Başsavcılığı, SPY'nin 81/c maddesindeki, 'Partilerin, tüzük ve programlarının yazımı ve yayımlanmasında, kongrelerinde, açık ya da kapalı salon toplantılarında, mitinglerinde, propagandalarında Türkçe dışında dil kullanamayacaklarını' düzenleyen hükmü ihlal ettikleri gerekçesiyle Hak-Par Genel Başkanı Abdülmelik Fırat ve kongre tarihinde parti yöneticisi olan 12 kişi hakkında SPY'nın 117. maddesi uyarınca altışar aydan az olmamak üzere hapis istemiyle dava açmıştı.
Gerekçe: Ulusal güvenlik
Davaya dün Ankara 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Sanık avukatlarından Hasan Dağtekin, partilerin Türkçeden başka dil kullanmalarını yasaklayan SPY'nin 81. maddesinin, Anayasa'nın bazı maddelerinde düzenlenen 'demokratik devlet' ve 'çoğulculuk' ilkelerine aykırı olduğunu savunarak, Anayasa Mahkemesi'ne başvurulmasını istedi. Mahkeme ise bu istemi reddetti.
Ret gerekçesinde şöyle denildi: "Anayasa'da üniter devlet yapısı tercih edilmiştir. Bu, uluslararası sözleşmelere aykırı değildir. Yöresel ve etnik gruba dayalı siyasi parti yasaktır. Tüm Türkiye halkına hitap edecek partilerin genel kurulunda resmi dil olan Türkçenin kullanılmasının zorunlu tutulması doğaldır. Yasadaki kısıtlama kamu düzeni ve ulusal güvenlik yönünden zorunludur."


    http://www.radikal.com.tr/7654607654600

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.