Partilere Kürtçe yasak

Kurslarda öğretilmesi ve medyada kullanımı serbest bırakılan Kürtçe, siyasi partiler için yasaklı alan sayılıyor.

ANKARA - Kurslarda öğretilmesi ve medyada kullanımı serbest bırakılan Kürtçe, siyasi partiler için yasaklı alan sayılıyor. Ankara Başsavcılığı, 4 Ocak'taki kongresinde Türkçe yerine Kürtçe konuşulması, Kürtçe pankartlar asılması ve Cumhurbaşkanı'na Kürtçe davetiye gönderilmesi nedeniyle Hak ve Özgürlükler Partisi'nin (HAK-PAR) 1. Olağan Büyük Kongresi'yle ilgili soruşturma başlattı.
'Kongrede Türkçe konuşulmadığı, İstiklal Marşı söylenmediği, Kürtçe pankartlar açıldığı, Cumhurbaşkanlığı'na Kürtçe davetiye gönderildiği' gerekçesiyle başlatılan soruşturma, 13 yöneticiyi kapsıyor. Soruşturma kapsamında dün genel başkan yardımcıları Bayram Bozyel, Kasım Ergün, Reşit Deli, Fehmi Demir, eski parti yöneticileri İbrahim Güçlü ve Fettah Karagöz, avukatları ile birlikte soruşturmayı yürüten basın savcısı Kürşat Kayral'ın karşısına çıktı. Savcı, yazılı savunma için süre verdi.
Bayram Bozyel adliyeden çıkarken, "Türkiye'de çok sayıda Kürt vardır, bu kişilerin Kürtçe konuşması da haktır. Kürtçe konuşmanın önündeki teknik engellerin kaldırılması, çoğulcu yapıyı güçlendirir" diye konuştu.
Kongreyle ilgili soruşturma, Partiler Yasası'nın 'azınlıkların yaratılmasının önlenmesi' başlıklı 81. maddesinin, 'partilerin açık-kapalı salon toplantılarında Türkçeden başka dilde konuşulamayacağı, pankart asılamayacağı'nı düzenleyen (c) bendine dayandırılıyor.