@ismailsaymaz

'Partim değişti, köyleri geri verin'

Çatalca Belediye Başkanı ANAP'lı İsmail İp, Hadımköy'e bağlanan dokuz köyünü kurtarabilmek için AKP'ye geçti, ancak köyleri kurtaramadı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Çatalca Belediye Başkanı ANAP'lı İsmail İp, Hadımköy'e bağlanan dokuz köyünü kurtarabilmek için AKP'ye geçti, ancak köyleri kurtaramadı.
Geçen yıl yürürlüğe giren 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Yasası'nın ardından Çatalca'ya bağlı Yazlık, Gümüşpınar, Örcünlü, Çanakça, Kestanelik, Nakkaş, Bahşeyiş, Yassıören ve Kızılcaali köyleri 19 Ağustos 2004'te AKP'li Hadımköy Belediyesi'ne bağlandı.
Çatalca Belediye Başkanı İp, değişiklikten üç ay sonra ANAP'tan istifa edip AKP'ye geçti. İp, bu ay da, Yazlık, Gümüşpınar, Örcünlü, Çanakça ve Kestanelik köylerinin yeniden kendisine bağlanması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne başvurdu. Değişiklik talebi, belediye meclisinin önceki günkü oturumunda, 'gerekli çalışma bitmediği' için harita komisyonuna iade edildi.
İsmail İp, "ANAP'tayken köylerin elimizden alınmasına karşı çıkmıştım. Bir eksik çalışma yüzünden Çatalca'ya 12, Hadımköy'e 30 kilometre uzaklıktaki köylerimiz elimizden alınmıştı. ANAP'tan AKP'ye geçmiş olmam, diyalogda kolaylık sağlar. Bu da bana doğruları kendilerine anlatma şansı verir" diye konuştu.