Paşa 312'lik konuştu

'Dünyanın en adi milleti'
BBP'nin düzenlediği, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın konuk olduğu konferansta konuşan emekli orgeneral Necati Özgen'in Rumlara yönelik sözleri şöyle: Bu Rumlar, gördüğüm, yaşadığım kadarıyla dünyanın en adi milletidir.
'Nasıl sindirimse'
Özgen'den Başbakan Ecevit'e: Helsinki kararlarından sonra, 'Bana yaptırım uygularsanız kabul etmem' dedi. Sonra dedi ki, 'Başta kabul etmedim ama içime sindiremedim, kabul etmek zorunda kaldım.' Bu nasıl sindirim sistemiyse?
TÜSİAD ne anlar?
Dışişleri Bakanı Cem'e yönelik, "Zeytin dalı uzatıyor, sirtaki oynuyor. Çözdün mü bari?" ifadelerini kullanan Özgen, TÜSİAD'a da çattı: "Ey TÜSİAD sen Kıbrıs'tan ne anlarsın?" Denktaş ise Özgen'i alkışlayan dinleyicilere katılmadı.

İSTANBUL - Büyük Birlik Partisi'nin (BBP) düzenlediği ve 'Kıbrıs Bosna Olmayacak' konferansında konuşan eski Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı emekli orgeneral Necati Özgen, adadaki uzlaşma sürecine karşı çıkarken Rumlarla ilgili hakarete varan ifadeler kullandı.
Fırat Kültür Merkezi'nde düzenlenen ve KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın da katıldığı konferansın açış konuşmasını yapan BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu "Namusunu korumak için Türk ordusuna, 'Kuzey'deki işgal gücü' diyenlerin alnını karışlarız. Bu hukuk ve ahlak dışı iftirayı içimizdeki gaflet ve hıyanet çetesi de, gittikçe su yüzüne çıkan bir arsızlıkla paylaşıyor" dedi.
Yazıcıoğlu'nun ardından konuşan emekli orgeneral Necati Özgen ise tansiyonu iyice yükseltti:

  • Rumlara: Kıbrıs'ta yedi yıl görev yaptım. Tecrübelerime dayanarak diyorum ki, Türklerle Rumlar bir arada yaşayamazlar. Yunanlılar 15 Mayıs 1919'da İzmir'e girdiklerinde, Beyoğlu'nu Yunan bayraklarıyla
    süslediler. Yolda çarptıkları kadına, 'Pis Türkler' dediler. Bu Rum milleti, gördüğüm, yaşadığım kadarıyla dünyanın en adi milletidir. Limasol'da PKK'nın bürosu var, sahibi bir Rum. Siz bu teröristleri nasıl AB'ye alırsınız?
  • Ecevit'e: 'Helsinki kararlarından sonra yaptırım uygularsanız bunu kabul etmem' dedi. Gidip gelmeler oldu. Sonunda dedi ki; 'Başta kabul etmedim ama ne yapayım içime sindiremedim, kabul etmek zorunda kaldım.' Bu nasıl sindirim sistemiyse?...
  • Cem'e: "Dışişleri Bakanımız zeytin dalı uzatıyor, sirtaki oynuyor. Çözdün mü bari? Bakın Yunanistan AGSK konusunda veto hakkını kullandı.
  • TÜSİAD'a: 1964'ten bu yana Kıbrıslı Rum veya Yunanlıların Güney Kıbrıs'la ilgili en ufak bir eleştiri getirdiğini duymadım. Bizde ise bilen de konuşuyor, bilmeyen de. Ey TÜSİAD sen Kıbrıs'ın stratejisinden ne anlarsın?
    Özden, konferansın sonunda, "Sözleriniz ağır olmadı mı? Türkiye'de yaşayan Rumları üzmez mi?" sorularını, "Pilot Cengiz Topel, Lefke'de düştüğünde, onu İngiliz hastanesine götürüp, önce tırnaklarını, sonra gözlerini oyarak öldürdüler. Bunu başka hangi millet yapabilir? Ben orada yapılan mezalimi gördüm" diye yanıtladı. Necati Özden, bu görüşlerin TSK'nın değil, kendi kişisel görüşleri olduğunu da söyledi.
    Cumhurbaşkanı Denktaş ise konuşmasında Kıbrıs'ın Türkiye'ye yük olduğu iddialarını dile getirenleri eleştirdi.